שתף קטע נבחר

"אחמדינג'אד רוצה לחשוף תוכנית הנשק הגרעיני"

הערכת מודיעין של "מדינה אמינה באזור" שהגיעה לידי סוכנות AP: העימות שפרץ בין נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, למנהיג הרוחני, עלי חמינאי, נובע מרצונו של הנשיא לחשוף את תוכנית הנשק הגרעיני. חמינאי מתנגד

הרקע לעימות שפרץ בין נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד לבין המנהיג הרוחני, עלי חמינאי, מקורו ברצון של הנשיא לפתח בגלוי נשק גרעיני, בשעה שהנהגת האייטולות מתנגדת למהלך שכזה. כך עולה מהערכת מודיעין שהגיעה לידי סוכנות AP. כתב הסוכנות לא כתב מאיזו מדינה התקבלה ההערכה, אך ציין שהגיעה מ"מדינה בעלת מודיעין אמין באזור".

 

חילוקי דעות שהתגלו באחרונה בין אחמדיניג'אד לחמינאי העמיקו, וכעת - כפי שעולה

מאותה הערכת מודיעין - הם כוללים גם חילוקי דעות באשר לפעילותה הגרעינית של הרפובליקה האיסלאמית. לפי הערכת המודיעין, אחמדינג'אד מעוניין "להשתחרר מההגבלות שאיראן הטילה על עצמה, ובאופן גלוי לפעול להשגת פצצת אטום". אבל ההנהגה הדתית ובראשה חמינאי, בעל הסמכות העליונה בנושא הגרעין, "רוצה להתקדם בערוצים חשאיים, לנוכח החשש מתגובה חריפה מצד המערב".

 

מאידך, גורם אמריקני אמר כי הערכת מודיעין אחרת שראה גורסת כי אחמדינג'אד הוא דווקא יותר מתון מהמנהיג העליון, עלי חמינאי, ומוכן לשאת ולתת עם הקהילה הבינלאומית בנוגע לתוכנית הגרעין.

 

"הרבה זהירות במשטר" 

לפי הערכת המודיעין שהגיעה לידי AP, חמינאי החליט על שינוי בתוכנית הגרעין, במסגרתו האחריות על החלקים הרגישים ביותר בתוכנית תועבר מידי קבוצת מדענים במשרד ההגנה, המקורבים לאחמדינג'אד, לגוף מיוחד במשמרות המהפכה.


אחמדינג'אד וחמינאי. חילוקי דעות בהנהגה (צילום ארכיון: AP)

 

דיוויד אולברייט, מומחה לנשק גרעיני מהמכון למדע וביטחון עולמי, אמר כי מהתדרוכים שקיבל מגורמים רשמיים באירופה על הדו"ח האמריקני האחרון על איראן, עולה כי חמינאי אכן חושש מהתגובה העולמית לתוכנית גרעין צבאית. "יש הרבה זהירות במשטר מההשלכות של פיתוח נשק גרעיני", אמר אולברייט, שהוסיף כי נראה שהמנהיג העליון יותר זהיר מהנשיא.

 

לדבריו, ההנהגה הדתית במדינה חוששת מהתגובות העולמיות, בעיקר מצד סעודיה,

מצרים וטורקיה. גם מצרים וגם סעודיה אותתו בעבר כי ישקלו להשיג נשק גרעיני אם יגלו שאיראן מחזיקה נשק כזה.

 

אחת התאוריות של פרשנים ופקידי ממשל במערב בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית היא שטהרן מבקשת להמשיך בהעשרת האורניום ולהגיע למצב שבו, אם תרצה, תוכל לפתח במהירות נשק גרעיני.

 

אתמול דיבר נשיא איראן בנאום בדרום המדינה, והמשיך לשמור על עמימות בנושא: "הודענו שאנחנו לא מעוניינים לייצר פצצות גרעין, וגם הצהרנו שאם נרצה כאלה, אנחנו לא מפחדים לומר זאת".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התבקש השבוע להתייחס לדיווחים מפי מקור ב-CIA כאילו ישראל מתכוונת לתקוף באיראן בספטמבר, ואמר בראיון ל"אל-ערבייה" כי הוא אינו מרגיש צורך אפילו לאשר או להכחיש זאת.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא מחמוד אחמדינג'אד
צילום: AP
מומלצים