שתף קטע נבחר

11 הרוגים בפיגוע ובתקרית ירי בנורבגיה

שעות ספורות אחרי שפיצוץ במרכז אוסלו גבה את חייהם של שבעה בני אדם, דווח כי ארבעה בני אדם נורו למוות בכינוס פוליטי. ישראלי באוסלו סיפר ל-ynet: "זה מזכיר את הפיגועים בישראל"

השקט בבירת נורבגיה הופר אחר הצהריים (יום ו') בפיצוץ מטען חבלה שגבה את חייהם של שבעה בני אדם ופצע לפחות 15. הפיצוץ במרכז אוסלו אירע סמוך ללשכת ראש הממשלה, ינס סטולטנברג. אך הוא לא נפגע. נסיבות האירוע עדיין אינן ברורות, אך במשטרה אישרו כי הגורם לפיצוץ הוא מטען חבלה.

 

שעות ספורות לאחר המקרה, דיווחה רשת "סקיי" כי ארבעה בני אדם נהרגו בתקרית ירי באי אוטיה, לא הרחק מאוסלו. לפי הדיווח, גבר לבוש בבגדי שוטר פתח באש בכינוס פוליטי של בני נוער החברים במפלגת השלטון. המשטרה מעריכה כי יש קשר בין התקרית לפיצוץ בבירה, ואדם אחד נעצר. ראש ממשלת נורבגיה תיכנן להופיע מחר באי בפני בני הנוער הפעילים במפלגתו.

 

לפי דיווחים מאוסלו, הפיצוץ גרם נזק למשרדי הממשלה ולמשרדים של העיתון VG, השוכן במבנה סמוך. חלונות רבים נופצו, ובמשרד הנפט פרצה שריפה. רשת ABC דיווחה כי גורמים אמריקנים שנמצאים בזירה מסרו כי מדובר במכונית תופת שהתפוצצה. "אנשים שוכבים ברחוב בדם", דיווח כתב של תחנת הרדיו הציבורית NRK, "יש זכוכית בכל מקום, זה כאוס רציני. החלונות של כל הבניינים באזור נופצו".

 

ראש הממשלה סטולטנברג התראיין לטלוויזיה בעקבות הפיצוץ ואמר כי מדובר באירוע "חמור מאוד". לדבריו, איש משרי הממשלה לא נפגע.


המכונית ההרוסה בזירת הפיצוץ (צילום: AP)

 

"זאת בטח הייתה פצצה", אמר עד ראייה, "אנשים נכנסו לפאניקה והחלו לרוץ. ספרתי לפחות עשרה פצועים". כתב של סוכנות הידיעות AP דיווח על עשן ברחובות הסמוכים לאזור הפיצוץ. הוא הבחין בגבר צעיר המדמם מרגלו מקבל טיפול במרחק מה מזירת האירוע.

 

רונן גולן, ישראל המתגורר בקרבת אוסלו כבר 25 שנים, סיפר כי מראות הפיצוץ הזכירו לו תמונות מפיגועים בישראל. בשיחה עם ynet הוא אמר כי התושבים חווים הלם ופחד: "חבר אמר לי אחרי הפיצוץ כי הוא מבין יותר טוב את מה שקורה בישראל".

 

מאיר רחמים, ישראלי המתגורר באוסלו, אמר ל-ynet כי לפי הטלוויזיה המקומית, המשטרה

סגרה את המקום מחשש לפצצות נוספות. לפי חלק מההערכות בנורבגיה, לדבריו, ייתכן כי מדובר בנקמה על המעורבות של המדינה בפעילות הצבאית בלוב. לאחרונה פרסם עיתון מקומי על איומים מצד גורמי טרור לפגוע במטרות נורבגיות בשל המבצע נגד מועמר קדאפי.

 

גם מנהיגי אל-קאעידה איימו בעבר על נורבגיה, בשל מעורבותה הצבאית באפגניסטן במסגרת נאט"ו (הברית הצפון-אטלנטית). אולם, אלימות פוליטית במדינה הסקנדינבית היא נדירה ביותר.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 22/07/2011 17:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות ההצלה בזירה
צילום: AFP
חמוש מחופש לשוטר פתח באש, האי אוטיה
צילום: AP
סטולטנברג, תיכנן להגיע לאי המותקף
צילום: AFP
מומלצים