שתף קטע נבחר

זובור בצה"ל: העניקו דרגה עם שדכן ונשלחו לכלא

מפקדים בחטיבת כפיר בחרו להעניק דרגת סמל ראשון לאחד מחבריהם באמצעות שדכן סיכות. מפקד הפלוגה תיעד בווידאו והושעה, שני אנשי הסגל נשלחו ל-15 ימי מחבוש

מפקד פלוגה מחטיבת כפיר הושעה מתפקידו לאחר שאישר הצמדת דרגה לזרועו של פקודו באמצעות שדכן סיכות. שני אנשי סגל אחרים, שלקחו אף הם חלק פעיל בטקס, נשלחו לכלא.

 

בזמן שבצה"ל מנסים לעקור מן השורש תופעות של התעללויות וטקסי חניכה ("זובור") שונים, נחשפים עדיין אירועים ברוח זו. כזה היה טקס הענקת דרגה בפלוגת מסלול בחטיבה.

 

לפני מספר ימים, התכנסו אנשי הסגל הפלוגתי וביקשו להעניק דרגת סמל ראשון לאחד מחבריהם. רב הסמל הפלוגתי וסגנו בחרו להצמיד את הדרגה לזרוע באמצעות שדכן סיכות, וגרמו לפציעה קלה של החייל. מפקד הפלוגה, קצין בדרגת סרן, נכח באירוע ואף תיעד אותו במצלמת וידאו.

 

אופי הטקס התגלה למחרת למפקד הגדוד, סגן-אלוף אוריה חצרוני, שהסתייג ממנו. מפקד החטיבה, אלוף-משנה אודי בן מוחא, הורה לנקוט ביד קשה נגד המפקדים. אלה ניסו להסביר כי האירוע התרחש ברוח טובה ובהלצה, ללא כל כוונה לפגוע בחייל, אך בן מוחא לא השתכנע, השעה באופן מיידי את מפקד הפלוגה, ולפי שעה לא ברור אם זה ישוב כלל לתפקידו. שני אנשי הסגל שלקחו חלק ב"טקס הדרגה" נשפטו ונשלחו ל-15 ימי מחבוש בכלא.

 

גורם צבאי אמר ל-ynet כי אין מקום בצה"ל לאירועים מסוג זה, וכי בעיניו, חמורה עוד יותר התנהגותו של מפקד הפלוגה, שלא הבחין כי הוא מאשר ומשתתף בדבר שכזה. "אפשר לציין קבלת דרגה, אבל לא באלימות ולא בדרך משפילה", אמר

הגורם, "צריך לנקוט צעדים חמורים נגד מי שלא מבין את הדברים האלה".

 

בצה"ל אישרו את הפרטים וציינו כי האירוע תוחקר על ידי מפקד חטיבת כפיר, "צה"ל רואה בחומרה רבה התנהגות שיש בה פגיעה בכבודו של חייל וניגוד מוחלט לערכי צה"ל", נמסר מדובר צה"ל, שהדגיש כי ההחלטה באשר לצעד הפיקודי שננקט כנגד מפקד הפלוגה נובעת מחומרת האירוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אימון חטיבת כפיר. טקס "בצחוק"
צילום: רועי עידן
אודי בן מוחא. לא השתכנע
צילום: גיל יוחנן
מומלצים