שתף קטע נבחר

סמסונג D490: תמורה טובה ללקוח

הפלזמה של סמסונג מציעה חבילת תכונות מרשימה ומקלט DTT, לצד מחיר נוח

<< LG שומרת על הסביבה

 

אם אתם מחפשים מסך גדול יחסית, אבל בתקציב שאינו בומבסטי, אחד מהמתמודדים ברשימה יהיה דגם D490 מסדרת הפלזמות של סמסונג. השנה, הגדילה סמסונג את שטח מסכי הפלזמה מתוצרתה באינץ' אחד: 42 אינץ' הפך ל- 43 אינץ' והמסך הנבחן, שבשנה שעברה היה 50 אינץ', גדל באופן טבעי ל-51 אינץ'.

 

 

דגמי D החדשים של סמסונג שמיובאים לישראל, כוללים ארבע סדרות. סדרת D490 הנסקרת כאן, ממוקמת אחת מעל סדרת הבסיס D450 וכוללת מסכים ברזולוציית HD Ready עם תמיכה בתלת ממד.

 


 

שחור ואדום

העיצוב המוכר של החברה מופיע גם בדגם הזה והוא מציג מסגרת שחורה, בה מוטבעת נגיעה של אדום בצד התחתון. גוף המסך, נשען על רגל שקופה ועגולה, אשר מחוברת אל בסיס מלבני ושטוח. אמנם, ביחס למסכי LCD LED מודרניים, ה- PS51D490 עבה יותר ב 2-3 ס"מ, אבל עדיין גוף המסך דק באופן יחסי גם מול פלזמות המתחרים ועומד על 5.6 ס"מ. הרמקולים במסך עושים עבודה טובה בסרטים ומצליחים לייצר אפקט של סראונד בחדר.

 

  

התמודדות עם תאורת החדר

פאנל הפלזמה נראה אפור כאשר המסך כבוי. כשחלונות חדר הבדיקה נפתחים והחדר מוצף באור, גם רמת ההשתקפויות עולה בהתאם. יש השתקפויות, אם כי ראיתי כבר מסכים עם בעיה חמורה יותר ובסך הכל, עדיין ניתן להמשיך ולצפות במסך כך. הפריעה גם אפרוריות התמונה במצב תאורה כזה: אור החדר חודר אל תוך המסך ומאפיר את הגוונים הכהים. המסך הזה יתאים יותר לצפייה בתנאי תאורה סטנדרטיים וצפייה בערב ולא כשהאור מציף את החדר.

 

תפריטים וכיול תמונה

התפריטים מוצגים בשפה העברית (כולל הסברים על הפונקציות השונות) כדרכה של סמסונג בדגמים האחרונים והם מציגים שליטה על פרמטרים בסיסיים לכיול נכון של התמונה וגם אפשרויות מתקדמות יותר כמו כיול גאמא, איזון לובן, גוון עור ועוד.

 

אופי צבעים

ישנם שלושה מצבי תמונה בלבד מהם ניתן לבחור: מצב דינמי, רגיל או סרט. גם במצב "רגיל" (ולא רק ב-"דינמי"), הצבעים רוויים למדי, במיוחד צבע העור האנושי שהיה אדום כתום באופן מוגזם וגם שינוי קיצוני בפרמטר צבע העור לא הביא לשיפור המיוחל. הפתרון נמצא לבסוף בהורדה מסיבית של פרמטר רווית הצבע, מערך של 50 לפחות ל- 40 וזה הפך את הצבעים לטבעיים ונכונים יותר לעין וגם בעיית גוון העור פגה.

 

בסופו של דבר, מצב התמונה הנכון ביותר שנמצא, היה מצב סרט, אשר הציג את הצבעים הנכונים ביותר, זה הצריך כיוון של הניגודיות, בהירות ועצמת תאורת התא והתוצאה הסופית, הראתה תמונה בעלת צבעים נעימים לעין ולא מוגזמים, שחור טוב ופירוט מספק בתמונה.

 

שידורים רגילים - SD

ביחס לגודל המסך ומרחק הישיבה ממנו (כ- 3 מטרים ואף פחות מזה), התוצאה התגלתה נעימה לעין, עם פירוט.

בחלק מהמקומות בתמונה, ניתן להבחין בתופעת "שיני מסור" / קווים חסרים כתוצאת מפעולת Deinterlacing בה מחבר מעבד התמונה במסך את שני שדות השידור שמגיעים משידורי הלווין או הכבלים או ה- DTT. זה בולט בעיקר בכתוביות לבנות, בזמן שהן נעלמות (נכבות) מופיע לרגע קו כן קו לא.

 

מצבי זום: המצב המתאים ביותר לצפות בשידורי ה- 4:3 היה מצב Wide Zoom, אשר מאפשר להזיז את התמונה על המסך בכיוון מעלה מטה. הצופה נדרש לבחור האם לוותר על חלק מלוגו הערוץ והספרות שמופיעות על הפינה הימנית בתמונה כאשר מבקשים לבחור ערוץ מסויים או על הכתוביות בצד התחתון של התמונה.

 


 

טיונר DVB-T

בדגם זה קיים טיונר DVB-T עבור שידורי DTT החינמיים, שאיכות התמונה בהם עולה על זו שמשודרת דרך YES או HOT, כולל לוח שידורים מלא בעברית לערוצים הרלוונטיים. ניתן לתזמן תוכניות לצפיה (אך לא להקלטה כמו שאפשר בדגמים היקרים יותר).

 

שידורי HD

המסך מגיע ברזולוציה של 1366X768 פיקסלים שנחשבת ל- HD Ready ולא ל-Full HD. במבט מקרוב, ניתן להבחין כאשר צופים למשל בסרט בלוריי באיכות טכנית גבוהה, כי ה-D490 לא סוחטת את מלוא הפרטים במקור, אבל ממרחק צפיה ממוצע של 3 מטרים, צופה מן השורה יתקשה לזהות באיזו רזולוציית מסך טבעית מדובר.

 


 

תלת ממד

מסכי התלת ממד של סמסונג פועלים בשיטת המשקפיים האקטיביים והחידוש השנה מגיעה בצורת התקשורת של משקפיים עם המסך שמתנהלת באותות RF BT ולא IR כפי שהיה קודם. זה משפר את הנוחות, ובפועל אות הסנכרון עם המסך אינה מושפעת בקלות מהפרעות סביבתיות.

 

אם בעת צפיה בתכנים רגילים העדפנו לבחור במצב תמונה "סרט", הרי שבמעבר לתלת ממד הוא מתגלה כחיוור מדי ובעל צבעים חמים. עכשיו, נבחר לחזור אל מצב "רגיל" או אפילו רחמנא לצלן למצב "דינמי" ונקבל את התמונה הניגודית המבוקשת בצירוף צבעים מתאימים יותר לצפייה מבעד לעדשות המשקפיים.

 


 

אפקט משכנע

אפקט התלת ממד, נראה טבעי יותר וחלק מאשר במספר מסכי LCD / LED אותם בדקנו בעבר. תופעת ה- Cross Talk (זליגת תמונות בין שתי העיניים) קטנה, מה שהופך את התמונה לנעימה יותר עבור העין ופחות מאתגרת את המוח. מסך ה- D490 אינו בוהק ובצירוף המשקפיים התמונה הופכת חשוכה יותר. לכן, מומלץ לצפות בסרטי תלת ממד בתנאי תאורה חשוכים יחסית.

 


 

מולטימדיה כהלכה

סמסונג בולטת בתחום ניגון המדיה דרך USB או רשת. בדגם הזה חסר חיבור רשת, אבל ניתן לחבר כונן קשיח דרך USB ולבחור תפריט וידאו, אודיו או תמונות. הטלוויזיה ניגנה בהצלחה קבצי וידאו mp4, DivX, WMV, קבצי מקור של Blu-ray בסיומת M2TS (אם כי הורגשה פעולה איטית יותר במעבר לתפריט האפשרויות) ואת החשוב מכל עבור חובבי HD: קבצי MKV עם תרגום עברית כמו שצריך, תמיכה בפסקול DTS וגם אפשרויות כיוונון ושליטה כמו לחיצה על חץ ימין בשלט שמקפיצה בשלושים שניות.

 

מלבד הווידאו, ניתן להציג גם תמונות דיגיטליות, להפעיל מצגת שקופיות ולבחור קבצי אודיו מתוך תיקיה אחרת בדיסק שישמשו כמוסיקת רקע. כמו כן, ניתן לנגן גם קבצי מוזיקה MP3 בבודדים או באופן רציף.

 

סיכום

עבור המחיר הנורמלי יחסית,, מקבל הלקוח מסך גדול, עם תמיכה בתלת ממד, ניגון מגוון של קבצי מולטימדיה דרך USB, טיונר לערוצי DTT חינמיים, תמיכה מרשימה בעברית ובתמורה מוותר על רזולוציה מסויימת והתמודדות עם תאורה חזקה בחדר.

 

פלוס: חבילת תכונות נאה ביחס למחיר, תלת ממד נעים לעין, מקלט DTT, תמיכה טובה מאוד בניגון קבצי מולטימדיה דרך USB, תמיכה מלאה בעברית.

מינוס: תמונה מחווירה בתנאי תאורה בינוניים עד חזקים, צבעים דורשים כיול בכדי להציג תוצר טבעי.

 

מחיר: 6,290 שקל

אחריות: 3 שנים של סמליין

 

פיוניר מחדשת את סדרת הרסיברים בישראל >>

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש גם תמיכה בעברית מלאה
צילום: ליאור קורן, dtown
מומלצים