שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

באוהלים: "נתניהו מנסה לשחד את הסטודנטים"

תוכנית נתניהו לפתרון משבר הדיור נתקלה בכעס, שריקות בוז וצעקות בקרב מפגיני האוהלים ברחבי הארץ. "אנחנו כאן ואנחנו לא זזים מכאן", אמרו

נראה שגם ההבטחות של נתניהו לא יזיזו את האוהלים ממקומם. למרות הספקנות והכעס המוקדמים, רבים ממשתתפי מחאת האוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביב הקשיבו בריכוז לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בזמן שהציג הבוקר (יום ג') בירושלים את תוכניתו לפתרון משבר הדיור. הזדהותו עם המאבק והסכמתו כי מחיר הדירות יקר מדי לא הרשימו את המפגינים, שקראו בפשטות: "ביבי, אתה חופר". עם סיום השידור, הביעו רבים מהם אכזבה וכעס על הפתרונות המוצעים והכריזו כי המאבק לא הסתיים.

 

מחאת האוהלים - עדכונים אחרונים ב-ynet:

היכנסו לפורום מחאת האוהלים ב-ynet

 

עשרות יושבי המאהל שהתאספו סביב הטלוויזיה במקום כדי לצפות בנאומו של ראש הממשלה איבדו אט-אט את סבלנותם. שריקות בוז החלו להישמע במקום. רבים מהם קראו במהרה לחבריהם לחזור לאוהלים. מנהיגי המאבק נשארו במקום והמשיכו למחות על דבריו של נתניהו, אך הביעו אכזבה רבה מתוכנם.


"פתרון נחמד, חלקי מאוד". היום במאהל (צילום: ירון ברנר)

 

יגאל רמב"ם, ממייסדי המאבק, אמר כי "ממה ששמענו, מדובר בשוחד לציבור הסטודנטים וניסיון לפלג את המחנה שלנו. אין כאן שום אמירה של ראש הממשלה. אנחנו חוזרים על הדרישה שלנו, ממנה לא נרד - פתרון כולל לסטודנטים, לשוכרי הדירות, לדיור מוגן, לזוגות צעירים ועוד. לא ניתן לאף החלטה שלא כוללת את הפיתרון הזה לעבור".

 

אורן פסטרנק, נציג אגודת הסטודנטים, אמר ל-ynet כי "מוצע כאן פתרון נחמד, אך חלקי מאוד, שלא פותר את הבעיה שלשמה יצאנו. שמענו רק את ביבי מדבר על כך שהוא צפה את הבעיה כשהיה שר אוצר וכשהיה בתפקידים שונים. אז מדוע לא עשה עם זה שום דבר? למה הוא רק מדבר? אנחנו כאן ואנחנו לא זזים מכאן".

 

לדברי נדב עמית, אחד מאנשי המאבק, המחאה לא הסתיימה. "המאבק לא נגמר. להפך, אנחנו קוראים לכלל הציבור להגיע לכאן כי לא קיבלנו תשובות".


מאהל המחאה בתל אביב. בוז וחוסר סבלנות (צילום: ירון ברנר)

 

"המחאה אינה מפוברקת", פתח ראש הממשלה את דבריו. "היא לא דבר מלאכותי - זו בעיה אמיתית וכל מי שעיניו בראשו מבין שזו בעיה. צעירים שנאלצים לגור אצל ההורים, עוד מעט אצל הסבים - זה מחסור שהולך ומחריף וזה לא חדש לי".

 

נתניהו סיפר כי זיהה את הבעיה כבר בתקופתו כשר אוצר. "עוד לפני העלייה החדה האחרונה, חשבתי שהמחיר של דירות יקר מדי כי אנחנו מדינה מאוד קטנה ואנחנו עושים אותה עוד יותר קטנה", הזדהה נתניהו, ופתח בהסבר על תוכניתו החדשה ועל החסמים המובנים שהיא נועדה לנטרל.


מחאת האוהלים בבאר שבע. "אנחנו לא מטומטמים" (צילום: הרצל יוסף) 

 

על אף שנתניהו מקווה כי התוכנית תפתור את המצוקה ותוציא את העוקץ ממחאת האוהלים, לא הביעו המפגינים ברחבי הארץ התלהבות. במאהל בבאר שבע פטרו את התוכנית בכעס. "אנחנו לא מטומטמים", אמרה מובילת המאבק, הדר שטרן. "לא נתקפל אחרי מסיבת העיתונאים הזו. אנחנו לא כאן כי אנחנו רוצים רק רכבת ואוטובוס, אלא כי אנחנו אזרחים ומגיעות לנו הזכויות שלנו. אנחנו נהיה כאן עד שיהיה דיור בר-השגה לכולם. אנחנו לא נרדמים אחרי הדברים האלה, אנחנו רק מתעוררים".

 

במקביל לנאום, שאלו הצופים בבאר שבע "מי זה הסוציאליסט הזה? איפה הוא התחבא עד עכשיו?", בעוד מפגינה אחרת טענה כי "הוא לא אומר כלום, הוא חושב שאנחנו הקונגרס בארצות הברית ונמחא לו כפיים".


הפגנה מול משרד ראש הממשלה בזמן הצגת התוכנית (צילום: גיל יוחנן)

 

בזמן שנתניהו ושטייניץ הסבירו על תוכניותיהם, כ-50 מפגינים,

 עמדו מחוץ למשרד ראש הממשלה עם מגפונים וטענו שלא יסתפקו במועט. הם צעקו "ביבי ביבי לא אמין, אל תמכור לי את הספין".

 

עומר סמני מתנועת "דרור ישראל" אמר ל-ynet: "ביבי מנסה למכור לעם ישראל את הספין החדש שלו - הפרטת קרקעות וועדות תכנון כפיתרון למצוקת הדיור. מה שצריך זה לא עוד הפרטות אלא הקצאה של תקציבי מדינה לפיתוח, שחרור חסמים והשקעה בפריפריה".

 

ynet העבר שידור חי מלשכת ראש הממשלה ומהמאהל. צילום: אסי כהן ואבי פרץ, הפקה: גליה שיזף.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביאל מגנזי, אילנה קוריאל, רונן מדזיני ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינה מול משרד ראש הממשלה
צילום: גיל יוחנן
נתניהו מציג את תוכניתו בירושלים
צילום: עומר מירון
מאהל מחאה בגבעתיים
צילום: תני גולדשטיין
מפגינות בזמן הצגת התוכנית על ידי נתניהו
צילום: גיל יוחנן
שלטי מחאה בבאר שבע
צילום: הרצל יוסף
מומלצים