שתף קטע נבחר

אושרה פונדקאות לאם ל-3: "פריצת דרך להורים"

בג"ץ התיר להורים לשלושה ילדים להתחיל בהליך פונדקאות, בניגוד לעמדת הוועדה - שאסרה זאת עד כה. האם: "שיקול של מספר ילדים אינו רלוונטי. זו פריצת דרך למשפחות מאושרות"

החלטה תקדימית בבג"ץ: לאחר ששופטי בית המשפט העליון קבעו היום (ג') כי גם הורים לילדים יכולים להתחיל בהליך של פונדקאות, אמרה ל-ynet האם שעתרה לבג"ץ: "הרגשתי שנעשה פה משהו לא תקין גם עברונו באופן אישי וגם עבור משפחות אחרות".

 

בינואר 2010, עתרו לבג"ץ בני הזוג, דתיים והורים לשלושה ילדים, בבקשה להורות לוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים להתיר להם להביא לעולם ילד נוסף בעזרתה של אם פונדקאית. בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד יצחק בם, נטען כי לידתה השלישית של האם הסתבכה באופן שחייב את כריתת הרחם שלה, בהיותה בת 30 בלבד. בני הזוג, שהגדירו עצמם כמשתייכים לציונות הדתית, הבהירו כי הם לא מוותרים על רצונם במשפחה גדולה.

 

לאחר שהשופטים אליעזר ריבלין, עדנה ארבל וניל הנדל, מספר הילדים שיש לבני זוג לא כלול בתנאי הסף של הוועדה, אמרה האם ל-ynet: "אני מאושרת ומופתעת לטובה ממערכת המשפט".

 

האם אמרה כי מדובר בפריצת דרך: "מעבר למימד האישי אני מרגישה שפרצה דרך להרבה משפחות מאושרות בעתיד וזה משמח אותי לא פחות. אני לא חושבת ששיקול של מספר ילדים למשפחה הוא רלוונטי, כי כל מקרה הוא לגופו. אף אחד לא צריך להחליט בשביל אף משפחה כמה ילדים יהיו להם. הוועדה המציאה לבד את הקריטריונים והמציאה לה תקנות שלא היו בחוק".

 

שופטי בג"ץ קיבלו את העתירה, תוך שהם עומדים על המורכבות הכרוכה בשימוש בהליך

 הפונדקאות מבחינה אתית, חברתית ודתית. הם גם הזכירו את העובדה שהוועדה עושה בדרך כלל את עבודתה במקצועיות, בתבונה וברגישות.

בהחלטתם נכתב כי הם לא שוכנעו שבקשת ההורים נבחנה לגופה ובאופן פרטני. לדברי השופטים, ברור שהוועדה לא בחנה הסכם פונדקאות ספציפי, מסמכים רפואיים של האמא וגם לא את מידת התאמתם של ההורים לאם פונדקאית פוטנציאלית. לדברי השופטים, חברי הוועדה דחו את בקשת ההורים רק מהטעם שיש להם כבר שלושה ילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים