שתף קטע נבחר

ועדה קבעה: נכשלה הפרטת אחיות בית הספר

הוועדה, שמונתה על ידי משרד הבריאות, כתבה כי הפרטת שירותי הבריאות גרמה לשיעור חיסונים נמוך, מחסור בבדיקות לתלמידים, צמצום השירות והחלשת תפקיד האחות בבית הספר

ועדה מטעם משרד הבריאות קבעה כי הפרטת שירותי הבריאות לתלמיד נכשלה ויש להחזיר את הנושא לטיפולו של משרד הבריאות.

 

לאור הליקויים שהתגלו בשנים האחרונות בתפקודן של האחיות והרופאים בבתי הספר, ובמיוחד מאז הופרטו שירותי הבריאות לתלמיד לפני

 כארבע שנים, החליט לאחרונה מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו למנות ועדת מומחים שתבחן את הנושא ותמליץ על דרכי פעולה.

 

בדו"ח מציינים חברי הוועדה כי השינויים שחלו בישראל במשך השנים בשירות בריאות לתלמיד, גרמו לשיעור חיסונים נמוך, מחסור בבדיקות לתלמידים, צמצום השירות והחלשת תפקיד האחות בבית הספר, על אף שלטענת חברי הוועדה "יש לה מעמד חיוני מכריע ורב חשיבות כמובילה ומתאמת בריאות בבית הספר".

 

בנוסף, על פי המלצות הוועדה, שגובשו באחרונה והגיעו לידי ynet, עולה כי ראוי שמשרד הבריאות יהיה האחראי הישיר לניהול, לארגון ולהפעלה של שרותי בריאות לתלמיד. חברי הועדה טוענים כי "הניסיון שנצבר בארבע השנים האחרונות עם שני ספקים שונים, מלמד כי מתן וניהול השרות על ידי ספק פרטי נכשל, שכן להפעלת שירותי בריאות לתלמיד נדרשים ידע, משאבים וגב ארגוני חזק לבנות השירות מחדש ולהטמיעו במערכת החינוך".

 

ידע ונסיון למשרד הבריאות

בנוסף חברי הועדה הזכירו את נושא הבטחת הרצף הטיפולי מטיפת חלב ועד י"ב. הם אמרו כי רק למשרד הבריאות יש הניסיון והידע המקצועי של הובלה וטיפול בתחומי בריאות הציבור. בדו"ח ציינו חברי הוועדה כי למשרד הבריאות יש "יתרון ביעילות ארגונית, ניצול תשתיות לוגיסטיות והון אנושי הקיימים, לטובת הפעלת שרותי בריאות לתלמיד". 

 

לדבריהם," יש ביכולת המשרד להביא לניצול יעיל של כוח אדם, על ידי אפשרות לנתב כוח אדם בתקופות החופשות ממערכת החינוך לעבודה בטיפות חלב". בנוסף הוועדה המליצה כי מנכ"ל משרד הבריאות ימנה צוות משותף למשרדי הבריאות והחינוך, שיכין בתוך חודשיים תוכנית מעשית ומפורטת להקמת השירות והשגת היעדים עליהם המליצה הוועדה.

 

ד"ר יצחק קדמן, יו"ר המועצה לשלום הילד, בירך על המלצות הועדה ואמר: "אני קורא לממשלת ישראל להתכנס עוד החודש ולאמץ את ההמלצות הוועדה. מספיק סיכנו ופגענו בבריאות ילדי ישראל למען תיאוריה מפוקפקת של הפרטת שרותי הבריאות, שנכשלה לחלוטין ועלתה ביוקר לתלמידים. תפקיד האחיות הוא לחסן את הילדים, לספק שרותי עזרה ראשונה ולבצע איתור מוקדם של מחלות וכאשר זה לא מתבצע בצורה המיטבית הנפגעים העיקריים הם הילדים".

 

אבי גור מארגון ההורים הארצי הוסיף: "בתור הורים חשוב לנו שהילדים יקבלו את הבריאות המיטבית ולכן רק משרד הבריאות, כגוף המקצועי בנושאי רפואה וזכויות החולה חייב להפעיל את שרותי הבריאות לתלמיד ולשמור על רצף מגן הילדים ועד סיום הלימודים".

 

ממשרד הבריאת נמסר: "מתקיימים דיונים על יישום הדו"ח. סגן שר הבריאות בוחן כעת את הדו"ח ואת הדרכים ליישמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים