שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: דודו אזולאי

  נינט נגד נוסצקי: "פרצופך מסתיר מאבק שלם"

  נינט טייב יוצאת נגד אחת ממנהיגות מחאת האוהלים, לאחר שזו פרסמה טענות נגד אמנים שסירבו להופיע במקום: "מניעייך לא טהורים". הדג נחש: "אנשים שמאוהבים במצלמות לא מתאימים לנהל מאבק". שיר נוסצקי: "עומדת מאחורי כל מה שכתבתי"

  מחאת הדיור והאוהלים ממשיכה להגיע לכל התחומים והמגזרים בישראל. בימים האחרונים, עוררה המחאה סערה גם בעולם המוזיקה הישראלי, בעקבות טור של שיר נוסצקי, ממארגנות מאבק הדיור שפורסם ב"ידיעות אחרונות", על חוסר רצון של זמרים מפורסמים להופיע בשדרות רוטשילד בתל-אביב שהפכה לעיר האוהלים. כעת, מגיעות תגובתיהם החריפות של האמנים, ובראשן אלה של נינט טייב והדג נחש.


  שיר נוסצקי. מחאה נגד המחאה (צילום: עידו לביא)

   

  במכתב מיוחד שכתבה טייב היום (ד') בעמוד הפייסבוק שלה, יצאה באופן אישי נגד נוסצקי, ובין היתר כתבה: "מניעייך לא טהורים, לא נבחרת להוביל את המאבק". גם חברי להקת הדג נחש כתבו דברים נגד נוסצקי, כינו את דבריה "קשקושים" וציינו כי בניגוד לדבריה, הם דווקא ביקרו במאהל, מבלי להזמין למקום את התקשורת. באופן מרומז התייחסו אל השתתפותה של נוסצקי בעונה השנייה של "מחוברות" וכתבו: "אנשים שמאוהבים במצלמות אינם מתאימים לנהל מאבק".

   

  מאמרה של נוסצקי פורסם בתחילת השבוע תחת הכותרת "אנחנו רוק מזוין". במאמר סיפרה על ניסיונות חוזרים ונשנים להביא את הזמרים להופיע במאהל, בהם הדג נחש, גידי גוב, ירמי קפלן, דניאל סלומון, נינט טייב, יוני בלוך, ריטה, עברי לידר, קרן פלס והראל סקעת. כולם לטענתה סיפקו לה תירוצים מדוע הם אינם יכולים להגיע והתחמקו מתשובות.

   

  נוסצקי ידעה לספר על שיחות הטלפון הרבות עם האמנים: "הראשון שאמר לנו כן היה אביב גפן, עוד לפני שהספקנו לשמוח הוא אמר בטון מחושב: "אבל אני מוכן להגיע רק אם השם שלי יוצא ראשון לתקשורת, אני לא מוכן שיודיעו על ההופעה שלי עם אמנים נוספים, שייראה שהם באו אחריי ולא אני אחריהם".

   

  עוד המשיכה וכתבה: "הבנתי שכנראה שהרוק הישראלי באמת מת. שאם האמן שהתחיל את הקריירה שלו בלצעוק 'דור מזוין' והפך לסמל התרבותי של נוער השלום ומוזיקת עצרות, עומד עכשיו, כשעשרות אלפי אנשים עומדים לצאת לרחובות ולמחות על חוסר שוויון חברתי ומתעסק בהאם השם שלו יצא לתקשורת ראשון או שני, שאם הדג נחש, הלהקה שחרתה על דגלה את ערכי המאבק, שותקת כמו דג, או הרוקר המיתולוגי שלום חנוך, ששר על משיח שלא בא ואז כשהמשיח מגיע הוא לא טורח להזיז את התחת כדי לראות אותו, אז כנראה שהרוק הישראלי הוא באמת גוויה מרקיבה, קבורה מתחת לשכבות של יחסי ציבור ואינטרסים מסחריים.

   

  "אמנים שהניפו את דגל המחאה, שקוראים בשיריהם לערכים חברתיים ולאקטיביזם, בחרו בשעה היפה והגדולה של המחאה החברתית לשבת בבית ולשתוק. יוצרים שמוחים נגד עוולות השלטון, בחרו להתנהל כאחרון העסקנים כשהם נתבקשו לתת תוקף לתוכן שלהם, מבלי להבין את גודל השעה".

   

  נינט טייב: "מניעייך לא טהורים"

  הבוקר (ד') הגיעה תגובה לדברים מצד נינט טייב, הנמצאת בימים אלה בליברפול לצורך הקלטת אלבומה החדש. טייב כתבה מילים חריפות ביותר ופנתה בפייסבוק לנוסצקי באופן אישי תחת הכותרת "תזוזי", כפרפראזה על שירם של הדג נחש, "לזוז".


  נינט טייב בליברפול. "פנית לאמנים לפי הרלוונטיות התקשורתית שלהם"

   

  "בשל המרחק הגיאוגרפי, קראתי קצת באיחור את דבריה השנונים של הגב' שיר נוסצקי. מאבק הדיור הוא אחד החשובים והרלוונטיים ביותר כיום. גם אני, על בשרי, מכירה את התסכול הגדול שכרוך בחיפוש אחר ארבעה קירות וגג שאינו דולף בעיר ללא הפסקה - תל אביב", כתבה טייב.

   

  "מדכא לחזות במחאה מרגשת ומעוררת השראה הופכת לעוד טור רכילות בחלק הצהוב של העיתון. שיר, את שמנופפת בדגל הרוק הישראלי הגוסס - את זו שמספרת איך כל מה שרצית הוא לקבל תמיכה מאמנים שהמוזיקה שלהם קוראת למאבקך - פנית ל'שמות' אמנים רק לפי מדד הרלוונטיות התקשורתית שלהם. מי שפגש בך פעם אחת יודע לזהות את מניעייך הלא טהורים שלצערי מכתימים את מחאתם של מאות אלפי אזרחים אחרים - אלה שכנראה כלל לא בחרו בך להובילם.

   

  "לבך כואב לנוכח התפוררות תרבות הרוק הישראלי - ספרי לי איך את תומכת במאבק היומיומי לשימור התרבות הישראלית, ספרי לי את מתי הוצאת מכיסך 40 שקלים על אלבום או הופעה, ותמכת במאבקם הקיומי של האמנים שידעת במדויק להשתמש נגדם בציטוטים משיריהם. הלוא את המהות של הברנז'איות התל אביבית אותה את מגנה. לפני ולפנים המאבק במחירי הדיור - מאבקך האישי הוא שימור שמך בזיכרוננו.

   

  טייב סיכמה ובכעס נזכרה בפגישה אישית עם נוסצקי: "הספיקה לי פגישה אחת איתך, חגיגות אלבום הזהב לשלומי שבן. פנית אליי, לא אשכח את פרצופך כשהבנת שלא ידעתי מי את ומה שמך. אותו הפרצוף, הוא זה שעומד ומסתיר מאבק שלם".

   

  הדג נחש: "כיבוש המצלמה ולא כיבוש יעדי המאבק"

  מוקדם יותר השבוע, פרסמו חברי להקת הדג נחש את דבריהם בעמוד הפייסבוק שלהם, שם הגיבו לטענות שהביאה נוסצקי במאמר. החברים פתחו במשפט הנוקב: "אם יש משהו שקובר את היוזמות המהפכניות המבורכות שצצות בישראל מפעם לפעם זו הסכסכנות", כתבו חברי הלהקה והמשיכו: "אם יש משהו שמקפיא את האפשרות לשינוי, מותיר את הרעים בשלטון ומחסל כל סיכוי לשינוי אמיתי בארצנו הקטנטונת זו הפלגנות. אבל להקת הדג נחש לא נשברת. לא מהמצב, לא מהסכסכנים ולא מהפלגנים המקצועיים שעושים קריירה מהתפלשות בסחי. להקת הדג נחש מופיעה בהתנדבות בלב שלם ובאהבה בממוצע רב שנתי של פעם בחודש לפחות. בערך 150 הופעות התנדבות צברנו עד היום, אבל מי סופר.


  מחאת האוהלים. הדג נחש: "נקווה לחיים טובים יותר" (צילום: ירון ברנר)

   

  "על חלק מההופעות האלה ישמע הקהל הרחב, כי הן נערכות אל מול המצלמות ובאים אליהן אלפי אנשים. על חלקן הוא לא ישמע. על חלקן אנחנו מקווים שהוא לא ישמע, כי הן נערכות, למשל, במחלקות לטיפול בחולי סרטן. כך נהגנו בכל השנים שעברו וכך נמשיך לנהוג גם בעתיד. אנחנו נוהגים כך כי זה חשוב לנו, והאמת? אנחנו אפילו די גאים בזה.

  על הרקע הזה קצת מביך להתייחס לקשקושים האלה, ובכל זאת, הנה תגובתנו לטענות: כמו שנכתב אנחנו באמת תומכים במחאה, כמו שהיה כתוב באמת לא יכולנו להופיע בהפגנה במוצאי שבת, בניגוד לכתוב דווקא ביקרנו במאהל בתל אביב.

   

  "עשינו זאת מבלי לתאם את ביקורנו עם התקשורת, ומתוך רצון לחזק את ידי המוחים. זה קרה ביום שני, 18 ביולי, מיד אחרי שהופענו בכפר סבא. אנשים שמאוהבים במצלמות אינם מתאימים לנהל מאבק. במוקדם או במאוחר תופנה האנרגיה שלהם לכיבוש המצלמה ולא לכיבוש יעדי המאבק", סיכמו בטון חריף, "נמשיך לקוות ולחתור לעבר חיים טובים של שלום ושויון בארץ הזו ונמשיך לכתוב על כך שירים".

   

  שיר נוסצקי מסרה בתגובה ל-ynet: "אני עיתונאית לא מעט שנים ואני עומדת מאחורי כל מה שכתבתי. ועדיין, אם מישהו נפגע, אני מתנצלת. יש פה מאבק חשוב מדי וגדול מדי בשביל להתעסק בהתנצחויות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נינט טייב. "מכירה את התסכול על בשרי"
  הדג נחש. "כיבוש מצלמות, לא כיבוש יעדי מאבק"
  צילום: אבי חי
  לאתר ההטבות
  מומלצים