שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: המדינה תספק אוכל לנזקקים

הקמת המועצה לביטחון תזונתי אושרה פה אחד. "על המדינה לדאוג תזונת אזרחיה", אמרה יוזמת ההצעה ח"כ אברהם

בצל המחאה ההולכת סביב יוקר המחייה מול שחיקת השכר של מעמד הביניים, לעניים יש אולי סיבה לנחמה: מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ד') פה אחד בקריאה שנייה ושלישית את הקמתה של המועצה לביטחון תזונתי על-ידי משרד הרווחה, שתפקידה יהיה לדאוג לספק ארוחות לכל משפחה שתזדקק לכך.

 

בעקבות אישור הצעת החוק שיזמה ח"כ רוחמה אברהם (קדימה), לראשונה תיקח המדינה אחריות על נושא חלוקת המזון, במקום העמותות והגופים הפרטיים. בשבועות הקרובים יחל משרד הרווחה בגיבוש צוות המועצה שתפקידו יהיה לאתר אוכלוסיות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך ולדאוג להן באופן יומיומי.

 

לפי הצעת החוק, המועצה תייעץ לשר הרווחה בנושאים כגון תכנון מדיניות ביטחון תזונתי והבטחת נגישות לתזונה בריאה ומספקת לאוכלוסייה הנזקקת, תדאג לפיקוח ובקרה על-ידי כלל הגורמים האחראים במשרדי הממשלה ותערוך מחקרים ומודלים לטובת טיפול הולם לאוכלוסייה הנזקקת.

 

"הקמת המועצה מעגנת לראשונה את חובתה של הממשלה לדאוג לביטחונם התזונתי של אזרחיה", אמרה ח"כ אברהם לאחר אישור החוק, "מנתונים שנאספו במסגרת גיבוש היוזמה, עולה כי כמעט רבע מהישראלים סובלים בביתם מחוסר ביטחון תזונתי, המתבטא, בין היתר, בכך שהורים מוותרים על מזון לעצמם על מנת לספק אוכל לילדיהם ובמקרים חמורים, לא מסוגלים לדאוג לאוכל לילדים ללא סיוע חיצוני".

 

להצעת החוק הוסיפה הח"כית גם את נתוני מרכז המידע והמחקר של הכנסת, מהם עולה כי 54 אחוז מהציבור סבור שהמדינה צריכה לדאוג למשפחות שאין באפשרותן לרכוש מזון, באמצעות משרדי הממשלה ובשיתוף עמותות. כמו כן, לדעת 26 אחוז מהציבור, על הממשלה לשאת לבדה בנטל, ללא הסיוע של העמותות. "המסקנה ברורה", ציינה ח"כ אברהם, "מדינת ישראל צריכה ליטול אחריות על ביטחונם התזונתי של אזרחיה ולא להותיר אחריות זו בידי עמותות וגופים פרטיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תור לחלוקת מזון
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ רוחמה אברהם
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים