שתף קטע נבחר

מבוכה לצ'אבס: משחרר דרום אמריקה לא נרצח

נשיא ונצואלה הורה בקול תרועה בשנה שעברה להוציא את עצמותיו של סימון בוליבר כדי לקבוע אם נרצח בידי יריבים קולומביאנים, אך דו"ח המדענים קבע אחרת. עם זאת, צ'אבס לא נכנע: "אני חושב שרצחו אותו, לא יודע אם אי פעם יהיו הוכחות"

אחרי 181 שנה ומהומה תקשורתית גדולה בשנה שעברה אפשר לקבוע סופית: משחרר מרבית אמריקה הלטינית, סימון בוליבר , לא נרצח בידי יריבים קולומביאנים. בניגוד להערכה של נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, שבוליבר נרצח – החוקרים אמרו שלשום (יום ב') כי ייתכן שמת בשוגג מהרעלה, אך אי אפשר לקבוע ממה מת.

 

בשנה שעברה הורה צ'אבס על הוצאת עצמותיו של "המשחרר" מקברו באנדרטה בקראקס כדי לבדוק את סיבת מותו. את השרידים הפקיד בידי צוות חוקרים בינלאומי, שקבע בבירור כי בוליבר לא נרצח, אך לא הצליח לקבוע באופן ברור מה סיבת מותו.


תומכיו של צ'אבס עם דגל שעליו דמותו של בוליבר (צילום: AFP) 

 

"אני חושב שהם רצחו אותו. אני מקבל אחריות בפני עמי ובפני ההיסטוריה. אין לי הוכחות ואיני יודע אם אי פעם יהיו לנו, אבל אילו הנסיבות", אמר צ'אבס בשיחת טלפון שהועברה בשידור חי בטלוויזיה בוונצואלה. סגן הנשיא, אליאס חאווה הוסיף: "לא מצאנו הוכחות לכך שהמוות נגרם מסיבות בלתי-טבעיות או מהרעלה מכוונת. אף אחד שטוען כך לא יכול להוכיח זאת".

 

לפי הדו"ח, בעצמותיו של בוליבר נמצאו שרידים של ארסן (זרניך) או של צמח רעיל. עם זאת, סביר מאוד כי מקורם של הרעלנים היה מתרופות שהיו נפוצות מאוד בתקופתו. כמו כן, הם לא שללו את העובדה כי מת משחפת – הגירסה המקובלת ביותר על ההיסטוריונים.

 

בוליבר הוא הסמל של תנועתו הפוליטית של צ'אבס. שורת הרפורמות המקיפה שערך בוונצואלה נקראות בפיו "המהפכה הבוליבריאנית", והוא גם שינה את שמה של ארצו ל"רפובליקה הבוליבריאנית של ונצואלה". הנשיא הכריזמטי קיווה כי ההוכחות להירצחו של הגיבור הלאומי יגיעו בזמן לחגיגות 200 שנות העצמאות של ארצו.

 

צ'אבס חזר בסוף השבוע מקובה, שם עבר סבב כימותרפיה לאחר שעבר ניתוח להוצאת גידול סרטני. שלשום הצהיר צ'אבס כי בכוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות בסוף השנה הבאה למרות מחלתו.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אכזבה לנשיא
צילום: AP
בוליבר. אולי הורעל בשוגג
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים