שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: דודו אזולאי
  עיר האוהלים: כך תקפידו על יחסי שכנות טובים
  מתגוררים באחת מערי האוהלים בארץ? מקמו את הפתחים באופן שלא יפנה אחד לשני, נסחו כללי התנהגות שמוסכמים על כולם, היזהרו כאשר אתם מבשלים וזכרו - תקנות הרעש חלות גם עליכם. כך תשמרו על יחסי שכנות טובים גם בתנאי השדה

  רבים מבין השכנים שמתגוררים סביב אזורי המאהלים הנפתחים מידי יום בארץ, תורמים לאנשי המחאה מזון וציוד, ואף מאפשרים להם להיכנס לבתיהם כדי להתרענן ולהתקלח. עם זאת, יש כאלה שסובלים מהמצב החדש, מי בשקט ומי פחות. בעידן שבו מחאת הקוטג' והמחאה על יוקר הדיור תופסות תאוצה בשטח אפור ופרוץ - מתעורר הצורך להסדיר את הנושא, על מנת למנוע פגיעה בפרט. לפניכם 10 טיפים לשמירה על השכנות הטובים, הביטחון האישי ואיכות חיי השכנים ודרי האוהלים, גם בתנאי השדה של הימים הגועשים.

   

  מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet

   

  הסכמה מראש - שטחי הבתים המשותפים סביב האוהלים הם שטחים פרטיים, והחוק אוסר להכנס אליהם ללא הסכמה מפורשת של נציגות הבית. לפיכך, מומלץ לנציגות הבית לבוא בדברים עם מארגני המחאה ולגבש איתם נהלים לחיים תקינים במקום.

   

  בנוסף, מומלץ שנציגות המאהל תפנה מיוזמתה לבעלי הדירות מסביב, כדי לבקש אישור מוסכם ומתועד לשימוש ברכוש המשותף של הבניינים ובמשאבים הפרטיים כמו מים וחשמל בשימוש סביר. זכרו, שימוש קבוע במים וחשמל של בית משותף עולה כסף רב ובמידה והשימוש אכן חורג מסבירותו בעיני נציגות הבית, על אנשי המאהל לשאת באופן מוסכם על בסיס מגבית או תרומות בתשלום חלקם בגין שימוש זה. 

   

  שמירה על פרטיות - בהקמת מושבת אוהלים למשך יותר מחודש, עדיף למקם את פתחי האוהל כך שלא יפנו אחד כלפי השני כדי לשמור על פרטיות מסוימת. אמנם מאז ומתמיד אנשים נוטים למקם אוהלים במעגל כשהפתחים מכוונים למעגל דמיוני שנועדה עבור מדורת השבט, אבל בימי קיץ רגילים עדיף שאני לא אראה מה נעשה אצלך ואתה לא תראה מה נעשה אצלי.

   

  מכיוון שנושא הפרטיות והצניעות נפגע באופן משמעותי באוהלים, יש לקחת זאת בחשבון וליצור מתחמים פרטיים מכוסים בווילונות אטומים עבור החלפת בגדים ומקלחות. כדאי לדעת שעל פי חוק, אין מניעה להשתמש בשירותים ציבוריים על מנת לצחצח שיניים.

   

  מניעת רעש - תקנות הרעש חלות גם על המגוררים בעיר אוהלים לתקופה ארוכה. מעבר לחודש המצב אינו מוגדר עוד "חד פעמי" וסליח. מכיוון שהקירות הם מבד, יש סיכוי רב יותר להפריע למישהו אחר אם זה שכנך לאוהל ואם זה שכנים מהדירות הסמוכות. לפיכך יש לשמור על נושא השקט בשעות הבעייתיות כמו 2-4 ומעבר ל10 בערב . ובאוהל יש יותר סיכוי לעשות רע/ש ולהפריע למישהו אחר , כשאתה מנגן אתה צריך לנגן השקט וכשאתה שר.

   

  ניסוח כללי התנהגות - מומלץ לפרסם תקנות שיוסכמו על כולם בלוח מודעות קרוב, כמו הרגלי רחצה, לבוש, פרטיות והסכמה, מתי אפשר לנגן ומתי לא. לוח המודעות יכול לתקשר בינכם לבין הדיירים הסמוכים אם אתם מתכוונים לערוך מסיבה או הפגנה גדולה כדי שיוכלו להיערך מראש. יש לזכור כי לרבים מהם יש ילדים ועל כן הם רגישים יותר.  


  דופלקס ברוטשילד (צילום: עופר עמרם)

   

  רכוש - מכיוון ומתחם האוהלים הוא שטח פרוץ גם באופן פיזי וגם מבחינה חוקית, על כל אדם באוהל, אם מאהל פרטי או משותף, לדאוג לרכושו הפרטי על מנת שלא ליצור פרצה לגנב וחשדנות הדדית שתפגום ברוח הביחד.

   

  ביטחון - שמרו על ביטחון הציבור וקבעו את האוהל עד כמה שאפשר לאדמה ביתדות ואבנים, כדי למנוע מצב שרוח חזקה תעיף חפצים או אוהל אל תוך הכביש שבו נוסעות מכוניות. בנוסף, יש לנהוג במשנה זהירות ואחריות בכל הקשור לבישולים במתחם המאהל ולהיזהר שלא לגרום לשריפה שיכולה להתפשט במהרה ולגרום לאסון. יש לכבות היטב את הסיגריות במאפרות המיועדות לכך לאורך השדרה או בשטח הבטוני בלבד ולא על המדשאות. כמובן שיש לקחת בחשבון רגישות של ילדים או חולי אסטמה בתפעול מכשיר הגורם לעשן מתוך מאהל ולעשות זאת כמה שיותר באוויר הפתוח.

   

  שמירה על ניקיון  - הימנעו באופן מוחלט מעשיית צרכים בשטח הציבורי, דבר שעלול לפגוע בעוברים ושבים המתגוררים סביב ובילדים. בנוסף הימנעו מהשלכת פסולת וסיגריות שיפגעו בדשא ובעצים שמטופלים עבורכם, תושבי המקום. בשטחים העירוניים ממוקמים פחים רבים להשלכת פסולת בקבוקים וכוסות פלסטיק, אנא השתמשו בהם למען הניקיון והשמירה על הסביבה.

   

  פיזור אוהלים בשטח - הקפידו שהאוהלים יהיו מרוכזים בשטחי הגינה צדדיים ולא במעברים בהם עוברים הולכי רגל ורוכבי אופניים, כדי לא לגרום לנזק בשוגג או לתאונות מסוכנות.

   

  הערכות מראש - אם החיים במאהל ימשכו גם לעונת הטפטופים הראשונים והיורה, יש צורך בהיערכות מיוחדת, למשל הנחת ניילונים על גבי האוהלים למניעת חדירה של גשמים לתוך האוהל. יש להקפיד להצמיד את הנילונים לאוהל על מנת לוודא שלא יעופו לכביש הסמוך ויגרמו לתאונות לא רצויות.

   

  התנהגות - באופן כללי מומלץ לדרי האוהלים לשמור על תרבותיות ודרך ארץ, להמנע מהתפרעות ולהשתדל להגיע להסכמות ברוח טובה, הן עם שוכני המאהל והן עם השכנים מסביב.

   

  ראובן צדוק הוא מנכ"ל האגודה לתרבות הדיור מר והיועץ המשפטי עו"ד סמי ישראל

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נסחו כללי התנהגות משותפים
  צילום: עופר עמרם
  ראובן צדוק
  מומלצים