שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה גברים רוצים סטוצים ונשים רוצות דייטינג?

  כשהמטרה היא קשר ארוך טווח, נשים וגם גברים מעדיפים דייטינג. רק כשעתיד היחסים לא הוזכר, גברים העדיפו סטוצים ונשים דייטינג. מסתבר שזו שאלה של עצמאות

  אני יושבת לי מול המחשב בבית קפה ידוע במרכז תל אביב, כותבת בקדחתנות, כשלפתע תופסת את אוזני שיחה מעניינת: "ידעתי שהוא עזב כי סירבתי להתנשק אחרי שעה בלבד שהכרנו. אם הייתי מסכימה, הוא לא היה הולך". בשולחן עגול מאחוריי ישבו ארבע בחורות חטובות על קפה וסיגריות, וזו היתה הצהרה מתוסכלת של אחת מהן.

   

  זקפתי את אוזניי, באמצע הקלדת המילה "סטוץ" במאמר שלפניכם. זה היה חומר רלוונטי ביותר, ורציתי לשמוע מה תהינה תשובותיהן של החברות.

   

  בואו לדבר על סטוצים גם בפייסבוק שלנו

   

  "שטויות", אמרה לה השחומה שישבה לימינה, "כך או כך הוא היה הולך. מי שמחפש סטוץ לא מחפש רומנטיקה. סטוצים ורומנטיקה זה כמו חתול וכלב - אין קשר ביניהם".

   

  "נכון", אמרה אחרת. "הוא פשוט הולך לבחורה שמספקת את הסחורה. ברגע שהוא היה רואה שאת מתנחלת לך בקשר הזוגי שלכם, הוא היה בורח". היה לה קול של בעלת ניסיון מר.

   

  "הן צודקות", אמרה לה השלישית לאחר נשיפת עשן ארוכה. "אם הוא באמת היה רוצה אותך, הוא היה מחכה, ומי שלא מחכה הוא לא בשבילך".

   

  "אז למה הוא טרח לצאת איתי לדייט?" היא מחתה, "זו צביעות! ואני הולכת לחנוק את דנה, שהכריחה אותי לצאת איתו כאילו אני עומדת לפספס את האושר בהתגלמותו אם אסרב".


   

  סטוצים הופכים נפוצים יותר ויותר בקמפוסים ברחבי העולם. למרות זאת, קרוליין בראדשואו מאוניברסיטת ג'יימס-מדיסון בווירג'יניה מצאה שנשים עדיין ממשיכות להעדיף דייטינג מסורתי, בעוד גברים מעדיפים סטוצים. ויש גם יחסים רומנטיים מסוג חדש, כפי שמצא מחקר מהחודש האחרון.

   

  המחקר של בראדשואו, מאפריל 2010, מצא את הסיבות המניעות סטודנטים וסטודנטיות לבחור בדייטינג או בסטוצים, ואת תפישת עולמם לגבי בחירות אלו. תוצאות מחקרה פורסמו בכתב העת המקוון Sex Roles.

   

  דייט מסורתי פירושו חיזור לצורך השגת נישואין. יש לו תסריט ידוע מראש, בו בדרך כלל הגבר הוא היותר פעיל- הוא מציע לבחורה לצאת איתו, מארגן את הפגישה ובסופה הוא זה שעשוי ליזום יחסים אינטימיים. הנשים בדרך כלל משתתפות סבילות בתסריט הזה - הן מחכות שיציעו להן לצאת, והן מחליטות אם לקבל או לדחות את מחוות ההתקרבות הגבריות. דייט פירושו ששני בני הזוג החליטו להכיר זה את זה לצורך בירור על יחסים זוגיים עתידיים. סטוץ, לעומתו, הוא מפגש מיני זמני ובלתי מחייב, שנעשה בדרך כלל בין שני זרים גמורים או בין אנשים שהכירו זה את זו זמן קצר בלבד.

   

  בראדשואו הראתה שמתוך 150 נשים ו-71 גברים שהשתתפו במחקר, בקרב אלו שהעדיפו דייטינג היו פי שניים נשים. בקרב אלו שהעדיפו סטוצים היו 2% בלבד של נשים, לעומת 17% גברים.

   

  אבל, ההעדפות האלה הן תלויות הקשר. כאשר הם מחפשים קשר ארוך טווח, נשים וגם גברים מעדיפים דייטינג. רק כאשר עתיד היחסים לא הוזכר, גברים העדיפו סטוצים ונשים דייטינג.

   

  למה נשים מעדיפות דייטינג על פני סטוץ? נשים, מסתבר, הן בעלות רצון חזק למערכת יחסים. הזכרנו כבר במאמר על העליות והמורדות במערכות יחסים, שלנשים יותר חשובה השאלה אם הן במערכת יחסים או לא, מאשר השאלה מהי איכות מערכת היחסים שלהן. לכן, הן מפחדות, גם בדייטינג אך במיוחד בסטוצים, להיקשר רגשית לפרטנר שלא מעוניין בהן.

   

  ולמה גברים מעדיפים סטוצים? גברים מעריכים ביותר את תכונת העצמאות. חשוב להם להיראות עצמאיים ובלתי תלויים רגשית. זה כל כך חשוב להם, עד שנמצא שאפילו בסטוצים, בהם הם אמורים להיות חופשיים מהתחייבות, הם עדיין חוששים שהאשה המעורבת תחפש למסד את היחסים ביניהם.

   

  אז בואו נחזק את הפחד הגדול של הגברים - סטוצים אכן עלולים להפוך למערכות יחסים רציניות, כפי שמראה מחקר מאוגוסט 2010 מטעם אוניברסיטת איאווה. הסוציולוג אנטוני פייק מצא, לאחר סקר שערך בקרב 642 איש, שזוגות שהתחילו כסטוצים או כל סוג אחר של יחסים בלתי מחייבים, והמשיכו לקשרים ארוכים, סיימו בלא פחות עושר ואושר מאלו שחיכו עם האינטימיות עד שהיחסים נעשו רציניים (ראו מסגרת).

   

  להשאיר שמץ של עצמאות ושליטה אישית על החיים

  לעומת כל זאת, מחקר טרי מיולי 2011 מראה שגם יחסים זוגיים מחייבים לא בהכרח הופכים לנישואין. מסתבר שבדור הזה, בניגוד לדורות קודמים, אנשים בוחרים להתחתן הרבה יותר מאוחר, ובוחרים רק לגור יחד כפרטנרים למשך יותר זמן. המחקר של טיילר ג'מיסון מאוניברסיטת מיזורי, שפורסם בכתב העת Journal of Social and Personal Relationships, מצא שההתנהגות של הצעירים בימינו נותנת הגדרה מחודשת למושג דייטינג - הם מבלים שלושה או יותר לילות יחד, ותמיד משאירים אופציה לחזור לבתיהם הפרטיים. כך הם מנהלים מערכת יחסים זוגית מחייבת אבל לא גרים יחד כזוג ממש. ההסבר שג'מיסון נותנת לתופעה הוא שאנשים נרתעים מלהתנהג כזוג לכל דבר ללא נישואין, כיוון שאז יותר קשה להיפרד. לעומת זאת, פרופסור לארי גאנונג, ממשתתפי המחקר, טוען שהסיבה להתנהגות הזאת היא שאופן יחסים כזה מאפשר לצעירים להשאיר שמץ של עצמאות ושליטה אישית על חייהם.

   

  סוג כזה של יחסים מוריד כמובן את שיעור הנישואין בקרב צעירים. הם מדווחים על כך שהם מרוצים מאופן היחסים הרומנטיים שלהם ואינם מראים נטייה לעבור לגור יחד או להתחתן. ישנה מגמה כזו גם אצל אנשים בגיל העמידה, יותר ויותר זוגות שחיים "לבד-ביחד". כלומר, כל אחד מנהל משק בית משלו ועדיין הם מונוגמים - נשארים נאמנים זה לזו.


   

  קמתי ללכת לאחר שעה בה ארבע הבחורות המשיכו לדון בנושא. תוך שאני צועדת לעבר היציאה, אני רואה שני גברים צעירים שמאזינים בלהט לשיחת הבנות. בדוחפי את דלת הזכוכית החוצה אני שומעת אחד מהם אומר לחברו - "אז ככה זה נשמע אחרי שזורקים אותן?" חברו גיחך, ואני טרקתי את הדלת בזעם. מוטב שאף אחת מהרביעייה התומכת לא תשמע לעולם את הגרסה הגברית הזו.

    

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בשבילו זה סטוץ, בשבילה זה רומן?
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים