שתף קטע נבחר

צילום: דודו אזולאי

הפגנת הרופאים בכנסת: "המהפכה כבר כאן"

ביום ה-134 למחאה, בתי החולים מושבתים ורופאים, מתמחים וסטאז'רים הגיעו לירושלים ודרשו מנתניהו להתערב מיד במשבר הרפואה. "ככל שיכו בנו נתחזק", אמר סגן יו"ר ההסתדרות ומתמחה הבטיח: "אחרי שנים של אונס ועבדות - לא נוותר"

האם אחרי 134 ימים, נתניהו יתערב בעצמו? מאות רופאים, מתמחים וסטאז'רים מבתי חולים ברחבי הארץ, השובתים גם היום במחאה על תנאי העסקתם, צעדו הבוקר (יום א') מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים עד לגן הוורדים, מול קריית הממשלה בבירה, שם הם קיימו הפגנת ענק וקראו לראש הממשלה להתערב מיד כדי "להציל את המערכת הרפואית הקורסת".

 

מחאת הרופאים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

את העצרת פתח יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, שקרא לנתניהו - המכהן גם כשר הבריאות - להתערב ולמצוא פתרון למשבר במערכת הבריאות. "ראש הממשלה שר על-כלכלי, שר הבריאות בנימין נתניהו - שים יד, הרפואה הציבורית קורסת, הרופאים פונים אליך - התערב מיד! מר נתניהו, התערב מיד, תחליט על השקעה בבריאות, נחליט יחד על רפורמה שטובה יותר לכל אחד ואחת מכם". 

 

עוד קודם לכן התייחס ד"ר אידלמן - השובת רעב כבר שבוע - לצעדה לירושלים. "צעדנו 70 ק"מ ועלינו לירושלים... לאורך כל הדרך לירושלים ראינו את התמיכה הבלתי-רגילה מהציבור הרחב. בכל מקום בו עצרנו ללילה נאספו עשרות רבות של רופאים, להביע את תמיכתם במאבק", הוא אמר. "אנו ממשיכים במאבקנו הצודק. נכנסנו לירושלים עם אלונקה שעליה מוטלת הרפואה הציבורית הגוססת. ראש הממשלה יכול וחייב לשים כתף מתחת לאלונקה הזו".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, אמרה בהפגנה: "המאבק שלכם איננו רק על העתיד האישי שלכם כרופאים בישראל, אינו מאבק רק על עתיד הרפואה הציבורית בישראל - המאבק שלכם הוא על עתידה הרפואי של ישראל".  


"רופאים מעולים כורעים תחת נטל מתוך תחושת שליחות" (צילום: גיל יוחנן)  

 

היא גם תקפה את ראש הממשלה, שלא מתערב. "ראיתי אתכם נאבקים על חיים ולא מרימים ידיים. גם במאבק הזה אל תרימו ידיים כי במאבק הזה עם ישראל כולנו ננצח. רבותיי, הקריאות שלכם יחדרו את חדר הבידוד מרצון, שבו בוחר ראש הממשלה לשבת".

 

אחד המפגינים, רופא מתמחה מבית החולים סורוקה בבאר-שבע, סיפר כי אחרי ההפגנה הוא ממשיך לתורנות במיון. "במקום שאני בא ממנו, אורך החיים של אדם נמדד על-פי המקום בו הוא גר. במקום שאני בא ממנו אין שר"פים, במקום שאני בא ממנו אנשים מחכים שנים לניתוחים, במקום שאני בא ממנו בשנת 2011 הרבה נשים יולדות בלי אפידורל כי אין רופא מרדים".


"שראש הממשלה יפסיק לנהוג כמו 'מעי עיוור'" (צילום: גיל יוחנן) 

 

"במקום שאני בא ממנו מחכים שש שעות לפני שבודקים אותם במיון", המשיך הרופא, "במקום שאני בא ממנו רופא עובד 70 שעות בשבוע. במקום שאני בא ממנו יש רופאים מעולים ומקצועיים שכורעים תחת נטל מתוך תחושת שליחות. במקום שאני בא ממנו יש אוכלוסייה שלמה שראויה וזכאית לשירותי בריאות ראויים והוגנים ואיכותיים. המקום הזה הוא באר-שבע ובאתי ממנו כי הוא קסום".

 

הוא הדגיש: "באתי לקרוא לראש הממשלה שיפסיק לנהוג כמו 'מעי עיוור'. שיגיע ושייקח אחריות על המערכת הקורסת. חשוב שתדע ראש הממשלה שהמהפכה כבר כאן ומהפכה לא עוצרים בצווי מניעה. אחרי שנים של אונס ועבדות - אנחנו לא נוותר, כי לבסוף נתפטר". 


ד"ר אידלמן בהפגנה. "הרפואה הציבורית גוססת" (צילום: גיל יוחנן)

 

ד"ר יצחק (צאקי) זיו-נר, סגן יו"ר ההסתדרות הרפואית, קרא גם הוא לראש הממשלה להתערב. הוא מתח ביקורת על מקבלי ההחלטות: "התכנסו שוב כדי להזכיר להם שהרפואה הישראלית גוססת. פניות חוזרות ונשנות בדרכים עקיפות נותרו ללא מענה. נבחרי הציבור לא נבחרו להיות ספונים בהיכליהם ולא להתמודד". הוא הוסיף: "אנחנו עומדים כאן מול בית המחוקקים הישראלי וקוראים לכל נבחרי הציבור ששכחו כנראה למה בחרו בהם - קומו התעוררו. יש לנו אחריות לאומית".

 

הוא הזהיר ממאבק ממושך: "כבוד ראש הממשלה ושר הבריאות, סגן שר הבריאות, שר האוצר ואנשי משרדיהם - אנחנו לא האויבים שלכם, לא צריך לשבור אותנו. הזמן אינו שוחק את המאבק, נהפוך הוא - ככל שיכו בנו נתחזק, נתחשל ונתעצם. התמיכה המופלאה מחזקת אותנו בצדקנו ולא נעצור עד שנגיע ליעד. ראש הממשלה, אני קורא מעל במה זו להתעורר ולהתערב ויפה שעה אחת קודם".


"המאבק על עתידה הרפואי של ישראל" (צילום: גיל יוחנן)

 

גם ח"כ יצחק הרצוג קרא לנתניהו להתערב: "אין לו שום ברירה. הוא לא יסתתר מאחורי הפקידות. הוא לא יסתתר מאחורי הכורסה. הוא לא יסתתר מאחורי הדלת".

 

"זה בלתי נפרד מהמאבק החברתי הגדול"

מוקדם יותר, הגיעו עשרות הרופאים בהסעות מאורגנות לבית החולים הדסה עין כרם ולמוקדים נוספים בעיר. בדרך לגן הוורדים הם עברו במספר מקומות בבירה, בהם בית החולים שערי צדק.


"במאבק הזה כולנו ננצח" (צילום: גיל יוחנן) 

 

מאבק הרופאים נכנס ליומו ה-134 והיום שוב מושבתים כל בתי החולים הציבוריים בארץ. נשיא המדינה נפגש הבוקר במשכנו עם יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר אידלמן השובת רעב, וקרא לממשלה ולרופאים לסיים את המשבר ולקבל הכרעה מיידית בנושא.

 

"מה שהרשים אותי זו הדאגה של הרופאים לעם בישראל", אמר פרס, "צריך לתת להם לעבוד באמצעים המתקבלים על הדעת. השביתה אמנם נמשכת הרבה זמן, אבל הזמן אזל. במערכת הבריאות במדינה דמוקרטית כל אדם יכול וצריך לזכות בה. הגיעה שעת ההכרעה ואני מדבר עם הממשלה כדי לקבל הכרעה".


צועדים. "נלחמים על הזכות לשירות רפואי טוב יותר" (צילום: גיל יוחנן) 

 

"אני רוצה להיות מסוגלת לתת טיפול טוב יותר לחולים שלי, שאני לא אהיה עסוקה בעשר פרוצדורות במקביל, שאני לא אהיה עייפה מדי ממחסור בשעות שינה ושכשהחולים יגיעו למיון ב-02:00 יהיו להם חמישה פנימאים שיהיו מסוגלים לטפל בהם, במקום שניים", אמרה ד"ר אורלי ברק, מתמחה בבית החולים הדסה בירושלים, שהסבירה מדוע כל-כך חשוב לה להשתתף בהפגנה.

 

"אנחנו נלחמים על הזכות של כולם לקבל שירות רפואי טוב יותר וכדי להציל את הרפואה הציבורית בישראל", הוסיפה, "המאבק שלנו הוא חלק בלתי נפרד מהמאבק החברתי הגדול. אנחנו מעמד ביניים בדיוק כמו כל אחד שיצא להפגין אתמול. גם אנחנו מבקשים את הזכות לחיות בכבוד".


אלונקה מול מאהל המחאה בירושלים. "ביבי שים כתף" (צילום: גיל יוחנן) 

 

בין הרבים שמשתתפים בהפגנה בגן הוורדים, רופאים מבית החולים ברזילי באשקלון. יו"ר ועד הרופאים בבית החולים, ד"ר אפרים זוהב, אמר כי הם רואים בנתניהו, כאחראי הישיר למצוקה הקיימת. "כשנתניהו היה יו"ר האופוזיציה, הוא הגיע לפה גם במהלך מבצע 'עופרת יצוקה' והבטיח לנו הבטחות רבות. עכשיו כשהוא בשלטון וכשהוא משמש כשר הבריאות הוא מתנער מכל מה שהבטיח. אנחנו רואים בו את האחראי הישיר למה שקורה במערכת הבריאות. אנחנו תוהים מדוע הוא לא נמצא פה עכשיו כשצריכים

אותו".

 

בסוף השבוע הוקם מול מעון ראש הממשלה בירושלים אוהל המחאה של בכירי ההסתדרות הרפואית, בהם ד"ר אידלמן, השובת רעב מאז יום שני. בימים האחרונים הוא סבל מחולשה ומסחרחורות ורופא נזעק לאוהל. אידלמן סירב לבקשתו להתחבר לאינפוזיה. הוא זכה לביקור תמיכה מצד נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד.

 

ynet העביר בשידור חי את ההפגנה. צילום: אמיר לוי ואבי פרץ. הפקה: שמרית שי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר אידלמן. לא מוותר
צילום: גיל יוחנן
"להציל את הרפואה"
צילום: גיל יוחנן
"נאבקים על החיים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים