שתף קטע נבחר

צילום: דודו אזולאי

פרס: ההפגנות מרגשות, יש להסיק מסקנות

"חובה עלינו להקשיב לדור הזה", אמר נשיא המדינה בפגישה עם יו"ר ההסתדרות הרפואית, יום לאחר ש-150 אלף מפגינים יצאו לרחובות ודרשו שינוי חברתי. הוא גם קרא לשים סוף לעיצומי הרופאים ו"לתת להם לעבוד באמצעים המתקבלים על הדעת"

האזרח מספר 1 מזדהה עם מחאת האזרחים: יום אחרי ש-150 אלף איש יצאו לרחובות ברחבי הארץ וקראו לשינוי חברתי, הבהיר הבוקר (יום א') הנשיא שמעון פרס כי "חובה עלינו להקשיב לדור הזה ולהסיק מסקנות". במהלך פגישה עם יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, אמר פרס כי "ההפגנות מאוד מרגשות".

 

סדק חברתי - סיקור נרחב של המחאה ב-ynet:

 

הנשיא פרס עורך שיחות עם ראשי המשק, עם כלכלנים ופרופסורים במטרה ללמוד ולמצוא את הדרכים להביא לפתרונות לבעיות שעלו בשבועות האחרונים, במטרה להביא לשיפור במצבו של מעמד הביניים. הנשיא הדגיש כי יש צורך בשינוי סדר העדיפויות במדינה, ולהקדיש סכום כספי נכבד למעמד הביניים.

 

במהלך הפגישה עם ד"ר אידלמן קרא הנשיא לממשלה ולרופאים לסיים את המשבר ולקבל הכרעה מיידית בנושא. "מה שהרשים אותי זו הדאגה של הרופאים לעם בישראל", אמר פרס, "צריך לתת להם לעבוד באמצעים המתקבלים על הדעת. השביתה אמנם נמשכת הרבה זמן, אבל הזמן אזל. במערכת הבריאות במדינה דמוקרטית כל אדם יכול וצריך לזכות בה. הגיעה שעת ההכרעה ואני מדבר עם הממשלה כדי לקבל הכרעה". 

 

ד"ר אידלמן, מצדו, אמר כי "זה כבוד עבורנו להגיע לכאן, אבל אנו מחפשים פיתרון לרפואה הציבורית ולא כבוד. כל שנה צריך לא פחות מ-900 רופאים חדשים שייכנסו למערכת הבריאות. אנו חייבים שינוי דרמטי".

 

"הרופאים באפיסת כוחות", טען יו"ר ההסתדרות הרפואית, "רופא לא מסוגל לעבוד בתנאים האלו. אין לנו אופק קידום והרופאים עוזבים את הארץ או עוזבים את המקצוע. רופאים רבים עוזבים להיי-טק ולמקומות אחרים. הגיעו מים עד נפש וזו הסיבה שבגינה החלטתי לשבות רעב".

  

אחד הרופאים שהשתתפו בפגישה ציין כי ישנן מושבות של רופאים ישראלים

שנשארים בחו"ל משום שהתנאים שם טובים יותר. לדבריו, ישראל חייבת להשיב אותם. "הגענו לנקודה שגמיש מתכופף אבל בסוף הוא גם נשבר", אמר, "הבעיה של הדור הצעיר אינה רק שכר אלא איכות חיים".

 

מאבק הרופאים קיבל אתמול רוח גבית ממובילי מחאת האוהלים. "אנחנו מזדהים עם מאבק הרופאים הצודק, ודורשים תוספת של מיטות, כוח אדם ומכשור", אמרה סתיו שפיר בהפגנת הענק בתל אביב. "המדינה משקיעה כל-כך הרבה בביטחון, אבל מתעלמת מכמות האנשים שמתים מדי שנה מחוסר תקנים, ממחסור בתרופות או משחיקה סתמית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס ואידלמן. "חייבים שינוי דרמטי"
צילום: נועם מושקוביץ
ד"ר אידלמן. "הרופאים באפיסת כוחות"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים