שתף קטע נבחר

תקרית בגבול: חילופי אש בין צה"ל לצבא לבנון

אש מנשק קל נורתה לעבר סיור של צה"ל סמוך למעיין ברוך. איש מהחיילים לא נפגע. בלבנון דווח על חילופי אש שנמשכו כמה דקות. על-פי חלק מהדיווחים בביירות - חייל לבנוני נפגע. בדיוק לפני שנה נהרג סא"ל דב הררי מירי צבא לבנון

תקרית אש חריגה בגבול הצפון: אש נפתחה הבוקר (יום ב') מלבנון לעבר סיור של צה"ל, שנסע ליד גדר הגבול סמוך למעיין ברוך. איש מהחיילים לא נפגע, וצה"ל השיב אש. על-פי חלק מהדיווחים בלבנון חייל לבנוני נפגע.

 

מבדיקה ראשונית עולה כי ייתכן שכוח של צבא לבנון הוא זה שפתח באש לעבר חיילי הצנחנים שהיו בפעילות ביטחון שוטף שגרתית, ככל הנראה לאחר שסבר כי החיילים חצו את הגבול

 ונכנסו לשטח לבנון. גורמים בצה"ל הדגישו כי הכוח לא חצה את הגבול. הירי לא פגע בכלי הרכב, והחיילים השיבו באש מנשק קל.

 

במקביל, כלי תקשורת בלבנון דיווחו על חילופי אש בין צה"ל לחיילי צבא לבנון, לאחר שלדבריהם חיילים פתחו באש לעבר בסיס של הצבא בכפר ווזאני שבגזרה המזרחית. על-פי הדיווחים, חילופי האש נמשכו כמה דקות. תחנת רדיו בביירות דיווחה כי התקרית החלה סמוך ל-7:00 בבוקר. בעקבות התקרית הגיעו לאזור חיילים מצבא לבנון וגם אנשי יוניפי"ל וכרגע שורר באיזור שקט מתוח.


חיילי צה"ל באזור התקרית, הבוקר (צילום: אביהו שפירא)

 

מיד לאחר האירוע הגיש צה"ל תלונה ליוניפי"ל על כך שנפתח אש לכיוון הכוח ללא סיבה. גורמים צבאיים ציינו כי האירוע הסתיים ואין כל כוונה להסלים את המצב.

 

יישובי המועצה האזורית גליל עליון הסמוכים לאזור התקרית - בין כפר יובל למעיין ברוך - לא קיבלו כל הודעה על התראה או כוננות. קב"ט המועצה האזורית, אסף לנגלבן, אמר כי צה"ל לא העביר הנחיות חריגות לתושבים. "המצב שקט לחלוטין וכך היה גם לאורך כל האירוע. אנו מקווים שהשקט יישמר", הוסיף.

 

אחד התושבים במועצה העיר בציניות כי הוא מקווה שאירוע לא יישמש תירוץ לממשלה, "להסיט את תשומת הלב מהמחאה החברתית לפסים ביטחוניים".

 

מדובר בתקרית אש ראשונה מאז נהרג מג"ד המילואים, סגן אלוף דב הררי, באזור משגב עם, ב-3 באוגוסט אשתקד. לאחר התקרית

 האחרונה דיווחו בפיקוד הצפון כי צבא לבנון נוקט במשנה זהירות בכל הקשור לפעילות צה"ל, וחייליו נזהרים שלא לגרום לאירוע שעשוי להוביל לעימות מול ישראל.

 

לאחר האירוע הקודם בחרו בצה"ל להגיב באופן משמעותי נגד כוחות צבא לבנון וכדי להבהיר להם כי צה"ל פועל גם במובלעות שעל הגבול. מאז לא נרשמו תקריות חריגות, פרט ליום הנכבה - אז נהרגו כמה אזרחים לבנונים מתוך מאות שצעדו והתקרבו לגבול.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבוקר בגבול. שקט מתוח אחרי התקרית
צילום: אביהו שפירא
מומלצים