שתף קטע נבחר

צילום: דודו אזולאי

סטודנטים נגד יוזמי המאבק: "הזיות ואגו-טריפ"

מקימי האוהלים הראשונים דורשים שקיפות מלאה ומצלמות בכל פגישה עם ראש הממשלה. "יש אנרכיסטים", טוענים בקרב הסטודנטים, ועופר עיני מכריז ש"אם המטרה היא להפיל את ביבי, אני לא שותף". הוא גם תקף את הסרטונים נגדו ביוטיוב: "הסתה"

לאן הולך המאבק החברתי חסר התקדים שאמור לשנות את ישראל? לראש הממשלה, בנימין נתניהו, יש אולי סיבות טובות להיות מרוצה הבוקר (יום ב'), נוכח סדקים בין מובילי מחאת האוהלים שהוציאה רבבות לרחובות. "יש בתוך המאבק אנרכיסטים כאלה שסובלים מסוג של אגו-טריפ ומציבים דרישות לא פרקטיות", אמר ל-ynet גורם המעורה במאבק מקרב הנהגת הסטודנטים. "נהיה המבוגר האחראי ונדבר עם הממשלה בתיאום עם כלל השחקנים הרלוונטיים", הוסיף יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי.

 

מחאת האוהלים - סיקור מיוחד ב-ynet

מדברים על המאבק - בפורום מחאת האוהלים

 

"אנחנו הסטודנטים מלכתחילה התעסקנו רק עם נושא הדיור ובימים האחרונים הצטרפו גם ארגונים חברתיים נוספים שכל אחד מושך לכיוון שלו, אם זה רווחה או חינוך, ובסוף כנראה נציג כולם מסמך אחיד שיאגד את כל הדרישות. יש חשש שזה בבחינת תפסת מרובה לא תפסת - אבל אנחנו לא יכולים לקבוע לבד ואנחנו צריכים לפעול יחד עם יתר הארגונים", אמר הגורם.


מסיבת העיתונאים של ראשי מחאת האוהלים, אתמול (צילום: ירון ברנר)

 

דרישת מנהיגי מחאת האוהלים, לצלם את המשא ומתן - בינתיים עם ההסתדרות ובהמשך עם נציגי הממשלה - היא לדברי הגורם בהנהגת הסטודנטים "הזויה ולא פרקטית". לדבריו, "אנחנו הסטודנטים לא מוחים רק בשביל למחות כפי שאולי עושים אחרים, אלא מאמינים בשיטה הדמוקרטית וצריך

 להגיע לפתרונות במשא ומתן אמיתי. אי אפשר להשפיל את ראש הממשלה וזה לא רציני להציב מצלמות בתוך צוותי המו"מ. בסופו של דבר גם את הסיסמה 'צדק חברתי' נצטרך לכמת במספרים".

 

רן לבנה יו"ר אגודת הסטודנטים בתל אביב, ניסה למתן את הסכסוך וציין ש"כאשר יוצאים למאבק כל כך ארוך זה טבעי שיש חילוקי דעות אבל אין לנו ברירה אלא לגשר על הפערים וללכת יחד. מדובר במהלך מהפכני ובהזדמנות חד פעמית ובמצב כזה אסור לנו לתת למאבקים קטנים להשפיע על הדרך והמטרה של המאבק החברתי".

 

מטה המאבק, עם זאת, הבהיר כי "דרישותינו להידברות עם ראש הממשלה אינן לצילום תקשורתי של הפגישות אלא בגלל הצורך הציבורי בשקיפות ומתוך חשש מובן וידוע מעיסקאות ליליות חשאיות בין גורמים שונים. יחד עם זאת, דרישתנו העיקרית והמהותית מראש הממשלה היא משיכת חוק הוד"לים, שאמור להעלות להצבעה ביום רביעי".

 

עיני: "אולי נקים משטרה בפייסבוק"

אתמול נפגשו אנשי המאהל בשדרות רוטשילד בתל-אביב - שסחפו איתם אלפים לאוהלים בכל הארץ - עם נציגי ארגונים חברתיים, הסטודנטים ויו"ר ההסתדרות, עופר עיני. בפגישה לא הושגו הסכמות לגבי המשך המאבק. לדברי שמולי, ביום שלישי הצדדים ייוועדו שוב כדי "להתחיל לגבש את רשימת התביעות. בסוף היום, אם יש משהו שחשוב מהמחאה עצמה זה ההישיגים המשמעותיים שצריכים לבוא בסופה".

 

הסרטון נגד יו"ר ההסתדרות

 

עיני אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל: "אם המטרה היא להפיל את ביבי אני לא שותף למאבק הזה. אני לא הצבעתי לו אבל הוא נבחר באופן דמוקרטי, אנחנו לא מצרים ולא סוריה ויש הבדל גדול. כמה אפשר להשפיל ראש ממשלה? יש מצוקה חברתית אמיתית, רוב הממשלות בשנים האחרונות, לאו דווקא הזאת, התנכרו לעם והלכו לקו קפיטליסטי".

 

בתגובה לסרטונים שהזהירו מהתערבותו במחאה, בשל קרבתו לכאורה לבעלי הון ו"סכנה למאבק", הוא אמר ש"כל מי שאומר את הדברים שהוא חושב, יש פתאום ביו טיוב סרטוני הסתה. אולי נקים משטרה בפייסבוק ונוכל לעצור אנשים. יש שלטון בישראל, זכותנו למחות וצריך למחות כמו שצריך".

 

"קשר ישיר בין העם לממשלתו"

לדברי שמולי, "הדרישה לשים מצלמות בפגישה עם ראש הממשלה או עם כל אחד משרי הממשלה היא לא דרישה שבעיני במקומה ואני לא מבין על איזה רקע היא מגיעה. אם רוצים לפתור דברים אז לא צריך לשים תנאים שלא יאפשרו בכלל התחלה של דיאלוג. צריך להכריע פה, או שרוצים לעשות מחאה לשם מחאה, או שעכשיו מתכנסים יחד כל הגורמים ומגבשים רשימת תביעות מאוד רצינית ורחבה מהממשלה".


ההפגנה בתל-אביב במוצאי שבת (צילום: בן קלמר)

 

מנגד הסבירה סתיו שפיר, מיוזמות המאבק, את חשיבות תיעוד הפגישות עם הממשלה: "הדרישה לפעול בשקיפות היא אחת הדרישות הראשונות שבאנו איתן למחאה הזו. כמחאה עממית רחבה אנחנו רוצים לשתף את הציבור בכל צעד.

 עד כה שיקפנו כמובילי המאבק את רוח הדברים בעם ואם וכאשר ניפגש עם ראש הממשלה נבקש להמשיך בדרך של שקיפות ופתיחות אל מול עם ישראל, מתוך שאיפה לשמור על קשר ישיר בין העם לממשלתו".

 

למרות שאמש הודיעו היוזמים כי יהיו מוכנים להידבר עם נתניהו ישירות בלבד, הבוקר אמרה שפיר כי "אנו מעוניינים להיפגש עם כל גורם ממשל שיכול להציע פתרון כולל. אנחנו לא מעוניינים בסחבת אלא בפתרון מיידי למצוקות".

 

שפיר הדגישה כי שיתוף הפעולה עם הסטודנטים ושאר הארגונים חשוב למאבק: "אנחנו נמשיך לשאוף לשיתוף פעולה נרחב ככל האפשר עם כל הגופים במחאה כפי שעשינו עד היום. הפיתרון לו אנו שואפים הוא שינוי השיטה. לא נסתפק בחבילות ותפנוקים או באמירות והבטחות שאינן מעוגנות בזמן או במציאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עופר עיני
צילום: גיל יוחנן
סתיו שפיר
צילום: ירון ברנר
איציק שמולי
מומלצים