שתף קטע נבחר

כיכר תחריר: הצבא המצרי פינה את מאהל המחאה

בתחילת יולי חידשו מאות פעילים את המחאה בכיכר בקהיר וערכו הפגנות ענק בניסיון ללחוץ על ממשלת המעבר הצבאית. היום התעמתו החיילים עם אחרוני המפגינים שם, והרסו את אוהליהם

במצרים זה נגמר בצבא. חיילים מצרים התעמתו היום (יום ב') עם קבוצה קטנה של מפגינים בכיכר תחריר שבקהיר לאחר שפירקו את האוהלים שהקימו בתחילת יולי. לא ידוע על נפגעים או מעצרים. מאות מפגינים הקימו את המאהל במחאה על הטיפול האיטי לטענתם בחוסני מובארק ובאנשי משטרו, ובניסיון להפעיל לחץ על אנשי ממשלת המעבר הצבאית.


הכיכר לאחר הפינוי. זרם התנועה חודש (AFP)

 

ב-8 ביולי הקימו מאות פעילים את המאהל המחודש בכיכר שהפכה לסמל המהפכה המצרית וערכו בה הפגנות, שבחלקן השתתפו מאות אלפי בני אדם. הם תבעו העמדה לדין מהירה של מובארק ונאמניו ואת סילוקם של אנשי המשטר הישן ממוסדות הממשלה ומערכת אכיפת החוק.

 

בין תל אביב לקהיר:


הכיכר עם הקמת המאהל החדש בתחילת יולי (AFP)

 

עדי ראייה סיפרו היום שהחיילים פירקו את האוהלים בגיבוי כלי רכב משוריינים. מאות שוטרים מהכוחות לפיזור הפגנות השתמשו באלות כדי לפנות את הכיכר לאחר שכרזו למפגינים לעזוב.

שוטרים צבאיים ירו באוויר ומפגינים יידו אבנים לעברם.

 

לאחר המבצע היום חודשה כסדרה התנועה בכיכר הסואנת, לראשונה מזה שבועות. במרכז הכיכר נותרו פזורים חפציהם האישיים של המפגינים, והאוהלים הקרועים.  


מראות מוכרים מכיכר תחריר, לפני הפינוי (AP)

 

רוב הפעילים החליטו לסיים את המחאה השבוע, עם תחילת צום הרמדאן, אך קבוצה קטנה נותרה במאהל. רבים מהם קרוביהם של 850 הרוגי המהפכה.

ביום רביעי תבוא על סיפוקה אחת מדרישותיהם המרכזיות של המוחים, עם פתיחת משפטו של מובארק. רבים מהם ביקשו להישאר בכיכר עד ליום זה, בעוד אחרים דרשו להמשיך ולהפגין עד שימולאו כל דרישותיהם.

 

פרט לתביעה להעמיד את הבכירים המצרים לדין, העמידו המפגינים שורה ארוכה של דרישות וביניהן: פיצויים עבור משפחות ההרוגים והפצועים בהפגנות נגד משטרו של הנשיא המודח, חלוקה אחרת של התקציב, תמיכה בדרישתם של עובדים להקים איגודים מקצועיים עצמאיים ופיזורו של איחוד האיגודים המקצועיים הקודם, המזוהה עם המשטר הקודם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכיכר המפונה. קרעי האוהלים במרכזה
צילום: AFP
מאוורר בלב המאהל, לפני פינויו
צילום: AP
הפגנה המונית בכיכר
צילום: AP
מומלצים