שתף קטע נבחר

ביבי, תישאר

לא יצאנו לרחוב להפיל את הממשלה. אם יש כיום פוליטיקאי היכול לנסח חזון כלכלי מהפכני - זה נתניהו. אך במקום להפגין מנהיגות, הוא משסה את צבא יחצ"ניו וזורע שנאה ופילוג

שנים של הישרדות פוליטית הן שהובילו את נתניהו לבצע פזצט"א תקשורתית, מיד עם מכת האש הראשונה, ולחפש את פתח המילוט הקרוב. אך אם יעצור ויקשיב רגע לקולות הנישאים אל חלון הלשכה, יגלה כי החצים כלל אינם מופנים אליו. למעשה, אילו ידע כמה הוא שולי במחשבתם של המפגינים בכיכרות, היה ודאי נעלב.

 

הגיע הזמן שהדבר ייאמר באופן שלא ישאיר מקום לספק: לא יצאנו לרחוב כדי להפיל את הממשלה. אנו לא מבקשים להחליף את נתניהו. ולא מאהבת מרדכי כמובן, אלא מראייה מפוכחת של המציאות. כולם יודעים שאין מנהיג אחר בישראל. אילו היה כזה, דיוקנו היה מתנוסס כבר על שלטי ההפגנות.

 

לא רק שאין דרישה להדיח את נתניהו, התפטרותו תיתפש כבריחה מאחריות. אם יש כיום פוליטיקאי היכול לנסח חזון כלכלי מהפכני - זה נתניהו. לא ניתן להתעלם מעובדת היותו כלכלן מבריק, שעל אף דעותיו התאצ'ריסטיות, ראיית עולמו רחבה דיה כדי לסגת מהקיצון אל המרכז. כמו המהפך של אריאל שרון לפניו, עליו לראות בהתקוממות הזו הזדמנות פז כדי להוכיח את שייכותו לדור המנהיגים הקודם, ולא לדור הרופס הממלא כיום את מושבי המליאה.

 

גולשים, מומחים ואנשי שטח כותבים - בערוץ הדעות

מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet

מדברים על זה בפורום מחאת האוהלים

 

בינתיים, במקום להפגין מנהיגות, משסה נתניהו את צבא יחצ"ניו לזרוע שנאה ופילוג בעם. פוליטיקאי המשקר לבוחריו אודות העתיד זה מחזה שכיח, אך ממשלה המשקרת בדבר ההווה נוהגת כאחרונת המשטרים הטוטליטריים. יועציו של נתניהו אינם בוחלים גם באמצעים הנבזיים ביותר כדי לפלג אותנו ועל כן מושכים את אש המפגינים, הרואים מבעד לשקרים, חזרה אל ראש הממשלה. אם כולנו שמאלנים מפונקים החותרים תחת הממשל, היכן הפגנות הנגד של הימין? מדוע מול עשרות אלפי הצועדים, לא עמד ולו מפגין אחד עם שלט "נפלא פה".


במקום להנהיג, מפלג ומשקר (צילום: נועם מושקוביץ)

 

הפוליטיקה החדשה שלנו

כשדובר ראש הממשלה מכנה אותי "שמאלן", אני מנסה להבין מה הדבר שהופך אותי בשנת 2011 לשמאל ואותו לימין. היכן עובר הקו בין הליכוד לקדימה או העבודה. הרי מתוך רשימה של עשרה ח"כים, מי מבין הקוראים יידע לשייך כל אחד למפלגתו הנכונה. הכנסת כיום מורכבת מגוש מרכז ענק עם שוליים קיצוניים. המונחים שמאל וימין חוזרים לייצג תפישה חברתית-כלכלית והפוליטיקאים לא יודעים איך לאכול את זה.

 

הדור הנוכחי, בניגוד להוריו, אינו מפלגתי. רובנו יכולים להצביע מרצ ולאחר קדנציה לעבור לקדימה אם ההנהגה תהיה ראויה. מכונת התעמולה של הליכוד מכוונת לדור הקודם, זה שהתייחס למפלגה כאל קבוצת כדורגל. הצבעה עבור היריב, גם אם דעותיו מתאימות יותר, היא דילוג ליציע הנגדי ותמיכה בקבוצה היריבה. על הרגש הזה בדיוק רוכבים אנשי היח"צ של נתניהו כדי למוסס את המחאה ולהציג אותה כמפלגתית, אך מי שיוצא מביתו רואה גם את מצביעי הליכוד באוהלים, ועוד באלו שברוטשילד.

 

נבדל פסיבי

נכון שיש קריאות מתוך ההמון להפיל את הממשלה וקשה שלא להבחין בשלטי חד"ש והשמאל הלאומי נישאים באבן גבירול, אך נוכחותם בולטת משום שקבוצות הימין הפקירו אותן להילחם לבד. הן לקחו צעד לאחור והותירו את ארגוני השמאל בנבדל. לו היו מתבוננים מבעד לתככים הישנים, היו גם הם רואים את המכנה המשותף ואת טובת העם.

 

אני משתוקק לראות את שלטי "אם תרצו" מונפים בהפגנה הבאה, או את אנשי הליכוד מחזקים את ידו של ביבי, ועם זאת דורשים שינו חברתי. מתברר שבפייסבוק כבר ניתן למצוא התארגנות כזו. כמה כואב יהיה לבעלי האינטרסים בירושלים, אם נצעד יחד ונגלה שאנו מדברים את אותה השפה. כשמשקרים לעם, אחדות היא הסכנה הגדולה ביותר של השלטון.

 

אל תקרא לי לבן

מילה לסיום: כשהזכיינית מרפדת את חשבון הבנק שלך באופן קבוע, קשה להאמין שיש אנשים שלא יכולים לקנות דירה. מרגול, בדברי ההסתה והגזענות, מוכיחה שהמאבק אינו פוליטי, אלא בין שתי קבוצות שונות בעם: אלה שיש להם מול אלה שאין. האם מלכת המאבקים החברתיים (לטענתה) מבינה שהמשכורת השמנה לה היא זוכה, היא האחראית באופן ישיר למשכורות הרעב של יתר עובדי ההפקה?

 

צנעני אולי באה מהפריפריה, אבל גם מדור אחר מרוחק שנות אור. כיום, חוזה הטאלנט עליו חתמה אטם את אוזניה וסימא את עיניה מלראות מציאות ללא הבדלי צבע ו"חיתוך דיבור". כמו ראשי הערים והח"כים מהליכוד, המדברים על סושי ונרגילה, היא מוכיחה את הנתק המוחלט בין חלקו השבע של העם לזה שזועק ברחובות, ולו רק בגלל שגוון עורו חיוור מדי.

 

שלמה קראוס, עורך ומשורר, מו"ל הוצאת פלונית - מחזורי שירה. ממשתפי מחאת הנדל"ן ויוקר המחיה.

  

גולשים מוזמנים להציע טורים בנושא מחאת הדיור ומאבק המתמחים: opinions@y-i.co.i

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלטים נגד נתניהו. רק בשולי המאבק
צילום: ירון ברנר
מומלצים