שתף קטע נבחר

רוצח משפ' פוגל הודה והורשע: 'הילדים הביטו בנו'

חכים עוואד סיפר כיצד דודו עזר לו ולשותפו לפיגוע להסתיר את נשקם ובגדיהם, אחרי שאיימו לבצע רצח נוסף. למרות ההודאה, השופטים ביקשו בהליך חריג לבדוק ראיות, כדי לוודא שאיש לא לוקח אחריות רק לשם "תהילה"

בית הדין הצבאי של מחוז שומרון הרשיע אחר הצהריים (יום ג') את חכים עוואד, בן 18 מעוורתא שבשומרון, ברצח חמשת בני משפחת פוגל - ההורים אודי ורותי, הילדים יואב ואלעד והתינוקת הדס, לפני כחמישה חודשים. כשהוקראו לו פרטי האישום בהם הודה, לעתים הוא תיקן את אב בית הדין. כאשר נטען שהוא ושותפו למעשה, אמג'ד, הביטו דרך התריס והבחינו בילדים יואב ואלעד שהיו בבית, טען חכים כי הילדים הם אלה שהביטו בהם.

 

עוואד הורשע גם בשורה של עבירות נשק ועבירות ביטחוניות שונות. משפטו של הנאשם השני, אמג'ד עוואד, עודנו מתנהל בנפרד - מכיוון שהשניים מעידים איש נגד רעהו.

 

במקרה נוסף, כשתואר כיצד לאחר המעשה הסתייעו השניים בקרובי משפחה כדי להסתיר את המעשה ואת כלי הנשק, אמר עוואד כי קרובי משפחתם זעמו בתחילה על מעשיהם ואף היכו אותם. הוא סיפר כי בהמשך, כשדודו לדבריו סירב לסייע להם, איים: "נחזור לאיתמר ונבצע רצח נוסף". אז, לדבריו, נעתר הדוד ועזר להם להסתיר את כלי הנשק והבגדים המגואלים בדם. במהלך הקראת כתב האישום וההודאה שמר עוואד על פנים קפואות.


חכים עוואד בבית הדין הצבאי היום (צילום: אבישג שאר-יישוב)

 

אף שהודה במעשים החליטו השופטים בצעד חריג לבחון לפני ההרשעה חלק מהראיות של התביעה, ובעיקר את הראיות הפורנזיות, כמו טביעות אצבעות ו-DNA. זאת, לדבריהם, כדי לוודא שההודאה תואמת את הממצאים בשטח. "המהות שמאחורי ההחלטה", הסביר אב בית הדין, רב-סרן מנחם ליברמן, "היא שמדובר באירוע שעורר זעזוע בארץ ובעולם, וקיים חשד כלשהו - עד כמה שהדבר יישמע מופרך - שאדם יקח על עצמו אחריות למעשה כזה אף אם לא ביצע אותו, רק לשם ה'תהילה'".


בית משפחת פוגל אחרי הרצח, ותמונות חמשת הקורבנות

 

למרות ההליך החריג, העבירו התובעים לבית הדין את הראיות, ולאחר שהשופטים עיינו בהן - הם הרשיעו את עוואד

בחמשת מעשי הרצח. סנגורו של הפלסטיני, עו"ד ראאד ארדע, אמר ל-ynet כי לאחר שקיבל לידו את ראיות התיק ולנוכח הודאתו של חכים עוואד במהלך החקירה והשחזור שביצע, לא נותר לו אלא להודות במעשים בבית הדין.

 

הטיעונים לעונש יועלו בבית הדין בספטמבר, ואז צפויים להעיד גם בני משפחת פוגל על הפיגוע. התובעים אמרו בעבר כי אין בכוונתם לבקש לגזור על חכים עוואד ושותפו למעשי הרצח אמג'ד עוואד עונש מוות. משפטו של אמג'ד עוואד מתנהל בנפרד. השניים הפלילו זה את זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר ישוב
חכים עוואד. "הילדים הסתכלו עלינו"
צילום: אבישג שאר ישוב
עוואד היום בבית הדין הצבאי
צילום: ג'ורג' גינסברג
השותף אמג'ד עוואד. משפטו עדיין מתנהל
צילום: תקשורת שב"כ
מומלצים