שתף קטע נבחר

אישור חוק הוד"לים: עצורים בחסימות כבישים

המפגינים הזועמים על נתניהו יצאו לרחובות כדי להפגין נגד אישור החוק. "ראש הממשלה תקע לנו אגודל בעין"

אישור חוק הוד"לים בכנסת והתנהלות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנושא גרמה לזעם רב בקרב ראשי המחאה. טענות על אטימות, רמאות וזלזול במאבק הוציאו את המוחים לרחובות ולכבישים ברחבי הארץ, שם הם הפגינו את דעתם על מהלכיה האחרונים של הממשלה בחסימות, עימותים ושיבושי תנועה. ארבעה בני אדם נעצרו במהלך האירועים.

 

מחאת האוהלים - כל הכתבות האחרונות ב-ynet

מדברים על המאבק - בפורום מחאת האוהלים  

 

עשרות מפגינים התיישבו על הכביש הראשי בשדרות רגר בבאר שבע, בכניסה הצפונית לעיר. ארבעה מהם נעצרו במהלך האירועים על ידי המשטרה. במקביל, הגיעו כ-100 סטודנטים לכיכר הבימה בתל אביב, סמוך לשדרות רוטשילד, האתר בו החל המאבק החברתי כולו. עם אוהלים, כיסאות עץ ומזרונים, ירדו המפגינים לכביש וחסמו אותו. לאחר מכן, הם צעדו ברחוב אבן גבירול ומחו נגד הממשלה והעומד בראשה.


חסימת כבישים בתל אביב, היום (צילום: ירון ברנר)

 

בכביש החוף, סמוך לבית ינאי. נשאו מפגינים שלטים עליהם נכתב: "עוגה לכולם או אין עוגה", "יש לי שלט, אין לי דירה". גם בצומת רעננה מחו מפגינים, וכ-70 סטודנטים ממכללת תל-חי חסמו לזמן קצר את כביש 90, סמוך לקניון נחמיה בקריית שמונה. לדברי המפגינים, הנהגים וגם המשטרה קיבלו בהבנה את פעולותיהם והמתינו בסבלנות עד לשחרור התנועה.


מעצרים בבאר שבע (צילום: אליעד לוי)

 

בנוסף, חסמו כמה עשרות מפגינים את צומת הנשיא, סמוך למרכז הכרמל בחיפה. סטודנטים מאוניברסיטת חיפה ושוכני המאהל הסמוך הזיזו את אוהליהם למרכז הכביש ומיקמו שם גם ספות ורהיטים נוספים. המפגינים אף הניפו שלטים נגד החוק וקראו "וד"ל סקנדל". במקרים רבים, הגיבו הנהגים בקריאות עידוד וצפירות אך אחרים התעקשו להמשיך לנסוע ואף התווכחו עם המוחים.

 

אחד המפגינים, איתי הראל מקריית מוצקין, סטודנט להנדסה אזרחית בטכניון המתגורר במאהל כעשרה ימים, אמר כי הוא "רוצה להפסיק להתגורר עם ההורים ולעבור לדירה משלי, אבל במצב הנוכחי, אי אפשר לשלם במקביל שכר דירה ושכר לימוד".


רחוב אבן גבירול בתל אביב (צילום: ירון ברנר)

 

ראשי המאבק החברתי החליטו להגיב להחלטת ראש הממשלה להעביר את חוק הוד"לים בכנסת בהפגנה גדולה שתתקיים במוצאי שבת. "ראש הממשלה תקע לנו אגודל בעין. אין ספק שהיום הוא שלח לנו איתות, אנו נשלח לו איתות במוצ"ש", אומר יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי.

 

ראשי המאבק, בהם נציגי התאחדות הסטודנטים, נציגי המאהלים השונים וארגונים חברתיים התכנסו בבית הנוער העובד והלומד בתל אביב כדי להשלים את מסמך העקרונות, לקראת משא ומתן עתידי. זאת אחרי שאתמול הושגה, לדברי המשתתפים, התקדמות משמעותית לגיבוש העקרונות בנושאי דיור ומיסוי. היום יעסקו המשתתפים בסוגיות החינוך, הבריאות והרווחה. לפגישה היום הצטרף חבר הכנסת לשעבר מיכאל מלכיאור מפורום פעולה אזרחית.


פגישת נציגי המחאה. "אחדות סביב המטרה" (צילום: עופר עמרם)

 

"אני שומע ביקורת צינית על הקולות השונים במאהלים, אבל צריך להבין שהמאבק הזה מקפל לתוכו מצוקות שונות של קהלים שונים. יש כאן אחדות סביב המטרה והרצון להגיע להישגים במאבק", אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי. הוא הביע ביקורת על אישור חוק הוד"לים בכנסת ואמר כי התנהלות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנושא משולה ל"תקיעת אגודל בעין".

 

פסח האוספטר, רכז תנועת דרור ישראל, הוסיף כי ראשי המחאה קמו הבוקר "מסטירת לחי מצלצלת ומאוד כואבת של ממשלת ישראל. שמעתי שראש הממשלה אמר שחוק הוד"לים אינו סוף פסוק ואפשר לשנותו גם לאחר העברתו

בכנסת. זה זלזול בנו ומעילה באמון שאנו נותנים בממשלה".

 

לדברי הנוכחים בישיבה, המאבק יגיע לשיאו במוצאי שבת, בהפגנת ענק נוספת המתוכננת להיערך ברחבי הארץ. "ראש הממשלה שלח לנו איתות, אנו נשלח לו איתות במוצ"ש", אמר שמולי, "אנחנו נלחמים כאן בשביל האפשרות לבנות בישראל את העתיד שלנו. אני פונה לעם ישראל להמשיך ולתמוך בנו כדי להגדיל את הלגיטימציה שלנו במאבק".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי מנדל, אחיה ראב"ד, רענן בן צור, אילנה קוריאל, בועז פיילר ויואב מלכה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה בבית ינאי
צילום: רענן בן-צור
ניסיון לחסום את הכניסה לכנסת
צילום: גיל יוחנן
נתניהו בכנסת
צילום: נועם מושקוביץ
פגישת מארגני המחאה
צילום: עופר עמרם
מפגינים בבאר שבע
צילום: אליעד לוי
מומלצים