שתף קטע נבחר

פואד: דווקא עכשיו המצרים מפנים עורף למובארק?

חבר הכנסת מהעבודה, ידיד קרוב של נשיא מצרים המודח במשך שנים ארוכות, לא מבין איך בני עמו מסוגלים להשפילו כך באחרית ימיו, כשהוא חולה ותשוש: "מובארק פטריוט אמיתי"

החבר הטוב משקיף מרחוק, ומתקשה להאמין: גם חבר הכנסת בנימין (פואד) בן-אליעזר נדהם הבוקר (יום ד') למראה נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארק, מובל חלוש ותשוש במיטת חוליו לכלוב הנאשמים בבית המשפט בקהיר. "דווקא בשעה הקשה הזאת, עמו מפנה לו עורף", אמר בן-אליעזר בצער.

 

בן-אליעזר, שעלה לישראל מעיראק ודובר ערבית שוטפת, היה ידידו של מובארק במשך שנים ארוכות. הוא גם שוחח עמו במהלך ימי המהפכה בינואר ובפברואר השנה, כולל בשעותיו האחרונות בשלטון. "הוא היה מנהיג שלזכותו ייאמר שהוא הצליח לשמור על היציבות במזרח התיכון. הוא היא מחויב לתהליך השלום בישראל עם הפלסטינים, ולנסיונות אין ספור לגשר על פערים".


מובארק בכלוב הנאשמים הבוקר (צילום: AFP מתוך הטלוויזיה המצרית)

 

בן-אליעזר אמר כי מובארק הוא "פטריוט אמיתי". "עשרות שנים הוא נלחם כמפקד חיל האוויר המצרי, ו-31 שנה היה שליט

מצרים. דווקא בשעה הקשה הזאת, עמו מפנה לו עורף. מוקדם להעריך מה יהיה, אבל המזרח התיכון שאחרי מובארק יהיה שונה לגמרי", אמר בן-אליעזר. מוקדם יותר הבוקר, בראיון לגלי צה"ל, גילה בן-אליעזר כי לפני הדחתו מהשלטון, הוא הציע למובארק לבוא לישראל ולסיים בארץ בכבוד את ימיו, אך זה העדיף להישאר במצרים.

 

המשחק הכפול של ארה"ב נחשף 

מובארק עומד לדין בחשד לשחיתות ובחשד שהורה לירות במפגינים במהלך ההתקוממות העממית במצרים. לפי ההערכות, מאות בני אדם נהרגו מאש כוחות הביטחון של מצרים במהלך ימי המרד במובארק. גם שני בניו של מובארק, גמאל ועלא, עומדים לדין. זו הפעם הראשונה בעידן המודרני שעם ערבי מעמיד לדין במשפט אזרחי את נשיאו לשעבר, כשהמקרה הקרוב ביותר לכך היה זה של הרודן העיראקי סדאם חוסיין, אך אז הייתה זו ארה"ב שנתנה חסותה לבית המשפט שגזר עליו עונש מוות.


הבנים עלא וגמאל בכניסה לכלוב הנאשמים (צילום: הטלוויזיה המצרית)

 

הופעתו של מובארק בבית המפשט בקהיר הבוקר הייתה ההופעה הראשונה שלו בציבור מאז 10 בפברואר השנה, יום לפני

שעזב את כס הנשיאות וטס במסוק לשארם א-שייח. בחודשים האחרונים דווח על הידרדרות משמעותית במצבו הבריאותי, שהיה לא קל עוד לפני הדחתו. אחרי שנים שבהן ניסתה התקשורת הממלכתית במצרים להסתיר פרטים על מצבו הרפואי, הוא נגלה היום לעיני כל כחוש, חיוור וחולה.

 

ראש השב"כ לשעבר, אבי דיכטר, אמר הבוקר כי ההתרחשויות סביב משפט מובארק הן דוגמה שמשקפת התנהלותם של משטרים לא דמקרטיים, הן מבחינת מנהיגי המדינה והן מבחינת העומדים לדין באופן משפיל כמו מובארק. "העולם

הערבי, ולא רק הוא, לומד מהתמונות האלה על משחקה הכפול של ארה"ב במזרח התיכון. אין ספק שלדבר הזה יהיו השלכות בקרב מנהיגי המדינות הלא דמוקרטיות סביבנו, השלכות שנוגעות לברית בין ארה"ב למדינות ערב. ארה"ב נתפשת דרך התמונות כמי שאחראית להשפלתו של הנשיא לשעבר".

 

ח"כ ישראל חסון (קדימה), שכיהן כסגן ראש השב"כ וקיים קשרים עם ראשי המודיעין המצרי, אמר כי הוא מקווה שמובארק יזכה למשחק הוגן. "לצערי, אני ספקן בנוגע לזה, כי ריח הנקם שולט באוויר. הרושם הוא שהמטרה היא לערוך לו משפט ראווה כדי להרגיע את דעת הקהל המצרית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ בן-אליעזר. "מובארק שמר על היציבות"
צילום: ירון ברנר
שר הפנים של מובארק, חביב אל-עדלי, בתא הנאשמים
צילום: FP PHOTO / EGYPTIAN TV
בית המשפט בקהיר, הבוקר
צילום: מתוך הטלויזיה המצרית
מומלצים