שתף קטע נבחר

האם משתמשי אקספלורר טיפשים יותר?

בשבוע שעבר פורסם בהבלטה גדולה מחקר שמגלה שמשתמשי אקספלורר טיפשים יותר. אבל המחקר, מתברר כעת, הוא מתיחה מורכבת. ומצחיקה מאוד

<< קוד חתן וקוד כלה

 

"משתמשי דפדפן אקספלורר הם טיפשים", פסקו ידיעות  מספר בכמה כלי תקשורת מרכזיים בעולם (ובעקבותיהם גם בארץ). אלא שכפי שניתן היה לשער - לא טפשים ולא נעליים. ה-BBC שפירסם את הסיפור המקורי, מחק אותו ובמקומו מפרסם היום (ד') הבהרה שלפיה היה מדובר במתיחה.

 

גרף! צבעוני!

איפה זה התחיל? בשבוע שעבר פורסמה הודעה לעיתונות באתר בשם aptiquant שמשתמשי אקספלורר הם טיפשים, ושהמידע הזה מבוסס על מחקר (במקור Study). בהודעה נכתב שהחברה שמייעצת בתחום הפסיכומטרי ערכה מבדקי IQ מקוונים ל-100,000 איש. מי שמבדק מקוון כזה לא נשמע לו כמו דבר שאינו מדויק או מדעי יכול להמשיך ולקרוא ש"התוצאות לא מפתיעות" את החברה ושמשתמשי הדפדפן אקפסלורר קיבלו ניקוד נמוך יותר במבחן ממשתמשים של דפדפנים אחרים כמו כרום, פיירפוקס וספארי. יום לאחר מכן החברה פירסמה הודעה שבעקבות המחר שלה משתמשי אקספלורר שאותם כינתה טיפשים תובעים אותה.

 


 

בהמשך ההודעה מצוין שמתכנתים שיראו את התוצאות ישקלו מחדש אם לתמוך בדפדפנים ישנים. כן, בהודעה על מחקר כתוב שלא צריך לפתח אתרים בשביל אנשים טיפשים. להודעה צורף PDF מרשים, צבעוני ורציני שמסביר כיצד נאספו 100 אלף נחקרים - הם חיפשו מבחן IQ בגוגל או לחצו על באנרים. ובכן, מדובר בהחלט במדגם מייצד, שכולל גם קבוצת ביקורת בשביל להוכיח טענה שאומרת שמשתמשי אקספלורר הם טיפשים. לא רק זאת, אלא שהמחקר טוען שניתן להסיק שבעלי אייקיו נמוך נוטים להשיאר עם תוכנות מיושנות וגירסאות ישנות ולא לשרדג. אפשר להשליך את זה על כלל התוכנות, אבל "יהיה צריך מחקר נוסף". טוב, מזל שמתייחסים לזה ברצינות. בקובץ אין לינק למבחן שעשו 100 אלף הגולשים וגם לא מופיע אליו קישור במקום בולט באתר.

 

אגב תוצאות של גולשים מתחת לגיל 16 לא נכללו במחקר על פי הקובץ הצבעוני עם הגרפים. איך בדקו בני כמה הגולשים? ביקשו מהם לשים את הגיל בטופס. כן, אנשים יכולים לשקר, להתחזות, לערוך את המבחנים בקבוצות, לעשות את המבחן עשרות פעמים או סתם לאכול בננה מול המחשב כשאין עליהם בקרה. אבל זה PDF! והוא צבעוני! ולא סתם צבעוני - יש בו גרפים. הגרף השני אפילו צבעוני במיוחד ויש בו קווים עקומים. אם קווים עקומים אלה לא משכנעים שמשתמשי אקפסלורר הם טיפשים, מדע הסטטיסטיקה כנאה באמת כשל בתפקידו.

 


 

מי חושב שהגולשים טיפשים?

ב-BBC גילו שהאתר הוא חדש יחסית. לפי רישום כתובת האינטרנט, האתר קיים רק שבועיים וחצי ואין פרטים מזהים שם. למרות שבאתר יש הודעות מאפריל 2010, ושבמחקר הצבעוני ב-PDF טוענת החברה שמחקר דומה נערך על ידיהם ב-2006. עוד גילו ב-BBC שהתמונות של אנשי הצוות של aptiquant נלקחו מאתר של חברה בשם Central Test ככל הנראה באמצעות חיפוש התמונות בגוגל שמאפשר לחשוף מאיפה התמונות מגיעות. פטריק הפך ללנרד, מריה הפכה לג'וני, סלין הפכה למריה וכך הלאה.

 


 

באתר של aptiquant אין מספר טלפון או כתובת פיזית (רק אזכור שהחברה ממוקמת בונקובר שבקנדה), ויש רק כתובות מייל לפניות. לא ברור מי הקים את האתר שמושקע מבחינה גרפית ויחסית עשיר בתוכן - אבל כנראה זה מישהו שממש ממש לא אוהב את אקספלורר וחושב שהמשתמשים של אקספלורר טיפשים, או לפחות טיפשים דיים כדי להאמין שיש מחקר שמוכיח שהם טיפשים.

 

מקאפי: מחשבים נפרצו בכל העולם >>

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתם לא טיפשים. מאותגרים טכנולוגית, זה כן. אבל לא טיפשים
צילום: Sean MacEntee cc
מומלצים