שתף קטע נבחר

נאווי משחזר: המין והרומן שהרעישו את אירלנד

דייויד נוריס היה עשוי להיות הנשיא ההומו הראשון באירופה, אך נאלץ לפרוש לאחר שנחשפה תמיכתו בפעיל השמאל הישראלי שהורשע בבעילת קטין. נאווי ל-ynet: "גורמים ישראלים רצו להפילו. הוא אמר לי שלא ארגיש אשם, אבל אני חש שיש לי חלק"

"דייוויד נוריס ואנחנו חברים משנת 75', הכרנו באירלנד, היה בינינו קשר רומנטי קצר ומאז נותרנו חברים קרובים, הוא ביקר בארץ פעמים רבות והיה אורח שלי ויש לנו הרבה מאד חברים משותפים. בכל המשפטים שהיו לי הוא תמך בי, שלח מכתבי המלצה ועדויות אופי, בין היתר גם במשפט שבו הורשעתי בבעילת קטין. הוא שלח מכתב לעורך הדין שלי כדי שזה יציג אותו בפני השופטים. איכשהו, המכתב הזה הגיע לתקשורת באירלנד".

 

כך תיאר עזרא נאווי, פעיל שמאל שהורשע בבעילת נער בן 15, את יחסיו עם דייוויד נוריס, אחד המועמדים המובילים לנשיאות אירלנד, שפרש השבוע מהמירוץ על רקע תמיכתו בחברו. בשיחה עם ynet העלה נאווי את האפשרות שגורמים ישראלים הם שהביאו לחשיפת העניין, במטרה לטרפד את בחירתו של נוריס לנשיאות.

 

נוריס מודיע על פרישתו מהמירוץ לנשיאות

 

"קשה להוכיח מי עומד מאחורי זה", אמר נאווי בהתייחסו לחשיפת מכתב התמיכה בו בתקשורת באירלנד. "נראה שגורמים ישראלים עומדים מאחורי זה. יש פה עניין ישראלי כפול: חשש מדמות פוליטית בכירה באירופה שיש לה ביקורת על ישראל ועוד ניסיון לנטרל אותי", טען נאווי.

 

עם זאת, נאווי מדגיש כי נוריס הוא "ידיד טוב של ישראל בניגוד למה שחושבים עליו". לדבריו, הוא עשה רבות עבור ישראל בתקופת מסך הברזל וגם קידם את היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לאירלנד. הוא פרו-ישראלי, על אף שיש לו הרבה ביקורת עליה בנושאי זכויות אזרח".

 

נאווי סיפר ל-ynet על הרשעתו: "ב-1990 הכרתי מישהו והגענו למיטה בהסכמה. ההורים שלו דיווחו למשטרה ואני הודיתי מיד. הבנתי שעשיתי מעשה לא בסדר, שזה היה אסור. שילמתי את המחיר וישבתי בכלא, על אף שזה נעשה בהסכמה. נוריס ידע על הסיפור, הוא חשב שזה היה מעשה שגוי מצדי, שזה דבר נורא, אבל מצד שני הוא היה חבר אמיתי. הוא ידע שזו מעידה חד פעמית ושמר איתי על קשר".

 

נוריס: פעלתי מתוך אהבה

על מדרגות ביתו בדבלין, הודה השבוע נוריס כי התמיכה בנאווי גרמה לנזק עצום לקמפיין שלו. הוא גינה את מעשיו של נאווי, אמר שטעה, אך הדגיש כי איננו מתחרט על תמיכתו בחבר שהיה במצוקה, "ריצה את עונשו ולעולם לא פגע שוב" והסביר כי פעל מתוך אהבה וחברות.  

 

"הגרדיאן" הבריטי דיווח כי גורלו הפוליטי של נוריס נחרץ כאשר חברי הפרלמנט האירי שתמכו בו חזרו בהם.

גם כמה מפעילי הקמפיין שלו התפטרו בזעם על כך שלא ידעו על המכתבים ששיגר לרשויות בישראל.

 

"אני מצר עמוקות על המחלוקת האחרונה הנוגעת לבן זוגי מלפני 25 שנים, עזרא נאווי. הנשורת מהתנהגותו המבישה הגיעה עד אליי ומאיימת לזהם את הקרובים אליי בחיי הפוליטיים והאישיים. הכרחי שאפעל נחרצות עכשיו כדי לעצור את התהליך", הסביר נוריס.

 

נאווי סיפר כי שוחח עם חברו פעם אחת לאחר התפוצצות הפרשה. "הוא כרגע בסערת רגשות ואני לא יכול לעזור לו הרבה. בשיחה איתו בעיקר הקשבתי. הוא אמר לי 'אל תרגיש אשם', אבל על אף שאני יודע שזה לא בגללי, אני עדיין מרגיש שיש לי חלק בהפלתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאווי. "שילמתי את המחיר וישבתי בכלא"
צילום: אלי מנדלבאום
נוריס. גינה אבל לא התחרט
צילום: gettyimages
מומלצים