שתף קטע נבחר

הממשלה תצביע על המלצות קדמי למשק החלב

למרות התנגדות הרפתנים: החלטות הוועדה לבדיקת שוק מוצרי החלב יעלו ביום ראשון לאישור הממשלה. בין הצעדים שיינקטו: יופחת מחיר המטרה שמשלמות המחלבות ליצרני החלב, תוגדל מכסת הייבוא של גבינות קשות ויופחת המס המוטל על הייבוא. המחלבות ורשתות השיווק יחויבו בדיווח רווחיות

הממשלה תצביע ביום ראשון על החלטות ועדת קדמי לבדיקת שוק מוצרי החלב. זאת, במטרה להגביר את התחרות ולהוריד את מחירי מוצרי החלב שעלו בשנים האחרונות באופן ניכר. בשבוע שעבר אימץ ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את המסקנות, למרות התנגדות הרפנים ושרת החקלאות, אורית נוקד.

 

 

על פי התכנית, שגובשה בידי צוות הבדיקה בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי, יינקטו מספר צעדים אשר ייפתחו את שוק החלב המקומי לתחרות, בין היתר, באמצעות חשיפתו לייבוא מתחרה מחו"ל.

 

בין הצעדים שיינקטו:

א. ייצור החלב שמוסדר כיום באמצעות מכסות ייצור, ייפתח בחלקו לייצור תחרותי. מטרה זו תושג בין היתר בהתרת ייבוא מוגבל של חומרי גלם כדוגמת אבקת חלב, לתעשיית מוצרי החלב במחיר תחרותי.

 

ב. תינתן האפשרות לרפתות הקטנות, שאינן יעילות כיום, לגדול ולהיות תחרותיות. על מנת לאפשר את המהלך תינתן גם סובסידיה לאותן רפתות קטנות.

 

ג. מחיר המטרה, שהוא המחיר המינימאלי שמחויבות המחלבות לשלם ליצרני החלב עבור ליטר חלב, יופחת ויחושב כך שייקח בחשבון את עלויות הייצור של הרפתות היעילות ביותר.

 

ד. תוגדל משמעותית מכסת הייבוא של גבינות קשות, ובמקביל, יופחת משמעותית המס המוטל על הייבוא מ-70% ל-20%.

 

ה. רשות ההגבלים העסקיים תונחה לבדוק את כשלי התחרות בענף החלב לכל אורך שרשרת הייצור. הבדיקה תכלול את הרפתות, דרך המחלבות וכלה בקמעונאים, ותציע דרכים לטפל בכשלים אלה על מנת להגביר את התחרות. חוק ההגבלים העסקיים יתוקן כך שיבוטל הפטור הקיים להסדר כובל לשיווק תוצרת חקלאית.

 

ו. לשם הגברת הפיקוח - גם המחלבות וגם הרשתות יחויבו בדיווח רווחיות על מכירת מוצרי החלב.

 

ז. על מנת למנוע פגיעה בצרכן - יסומנו מוצרים בפיקוח ויפורסם מחיר על המוצר.

 

נתניהו ציין כי אין כל סיבה שהציבור בארץ יאלץ לשלם עבור מוצרי החלב יותר מאשר רוב התושבים בעולם המערבי. "עלינו לטפל בכשלי שוק החלב ולפתוח אותו לתחרות", אמר.


פורסם לראשונה 04/08/2011 22:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
"אין סיבה שהציבור ישלם יותר"
צילום: shutterstock
הפגנת הרפתנים
דודו אזולאי
מומלצים