שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שר ההגנה של ארה"ב: קיצוץ בביטחון - "יום הדין"
  לאור המשבר הכלכלי המחריף והעסקה שהושגה להעלאת תקרת החוב, הזהיר ליאון פנטה את חברי הקונגרס מאפשרות להרחיב את קיצוץ התקציב של הפנטגון בעוד 600 מיליארד דולרים, וקרא להם להסתפק בקיצוץ הקיים

  המשבר הכלכלי מחריף - ומערכת הביטחון נלחצת: שר ההגנה החדש של ארצות הברית, ליאון פנטה, הזהיר הלילה (ו') את חברי הקונגרס מאופציית הקיצוץ הדרמטי בסך 600 מיליארד דולר מתקציב הפנטגון בעשור הקרוב. זהו "מנגנון של יום הדין", טען פנטה, והזהיר מפגיעה חמורה בביטחון הלאומי של ארצות הברית. הפנטגון כבר מיישם תוכנית עבודה הכוללת קיצוץ של 400 מיליארד דולר אותה הגדיר פנטה כ"הגיונית", אבל הזהיר מתוכניות לקיצוץ נוסף שאינן מקובלות עליו לחלוטין - וגם לא על הנשיא אובמה.

   

  האפשרות לקצץ באופן כה משמעותי בתקציב הביטחון עלה במהלך הדיונים על העסקה להעלאת תקרת החוב הלאומי. במסגרת זו סוכם על חיסכון של 1.2 טריליון דולר בעשור הקרוב, שיבוא כולו מקיצוץ ההוצאות. ההכרעה באשר למקור החיסכון הנוסף של 1.2 טריליון דולר תגובש בחודש נובמבר על ידי פאנל של נציגי שתי המפלגות בקונגרס. אם לא יגיעו הצדדים להסכמה, קובע ההסכם שמחצית מהקיצוץ תבוא מהביטחון ומחציתה מנושאים אחרים שאינם ביטחון.

   

  כיון שהנשיא אובמה נכנע לרפובליקנים, ובשלב הראשון של הקיצוץ בהוצאות אין סעיף של הכנסות ממיסים, הוא הכניס להסכם את אפשרות הקיצוץ בביטחון אם לא תהיה הסכמה, בתקווה שרפובליקנים "ביטחוניסטים" יסכימו להתפשר בנושא העלאת מיסים כדי לא לפגוע בביטחון.

   

  "קיצוצים יגרמו נזק אמיתי לביטחון"

  במסיבת העיתונאים השבועית של בכירי מערכת הביטחון בפנטגון הזהיר פנטה כי "אם זה יקרה - ובעזרת האל אני מקווה שזה לא המקרה - זה יסתיים בעוד סיבוב מאוד מסוכן של קיצוצים לכל האורך. קיצוצים בהגנה שיגרמו לנזק אמיתי לביטחון, לחיילים שלנו ולמשפחותיהם וליכולת את הצבא שלנו להגן על האומה".

   

  תקציב הביטחון האמריקני יותר מהוכפל מאז מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר 2001.

   שר ההגנה פנטה הודה במסיבת העיתונאים שערך כי הפנטגון צריך לצמצם בהוצאות, אבל הבהיר שהדבר כבר נעשה בקיצוץ המתבצע בסך 400 מיליארד דולר.

   

  למרות איומי "יום הדין" של פנטה, קשה לדעת מה ילד יום בפוליטיקה האמריקנית. מחד, הפוליטיקאים החדשים מ"מסיבת התה" מובילים את חבריהם לבצע צעדי חקיקה בלתי צפויים (ויש שיאמרו בלתי אחראיים), ומאידך, המשבר הכלכלי אינו שוכך למרות אישור העלאת תקרת החוב, שבא לידי ביטוי אמש - בצניחה חמורה ביותר של המדדים המובילים בוול סטריט. לאחר עשור של לוחמה והדרדרות כלכלית, אין זה תרחיש מופרך לחלוטין שהפוליטיקאים בגבעת הקפיטול יפנו את גבם לפנטה, גם אם הוא נראה לא לחלוטין סביר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מזהיר מפני "מנגנון יום הדין". פאנטה
  צילום: AFP
  הפנטגון. פועל על בסיס קיצוץ של 400 מיליארד
  צילום: רויטרס
  אובמה. התנה את הקיצוץ הבא בביטחון מטעמים פוליטיים
  צילום: AFP
  מומלצים