שתף קטע נבחר

רפתנים הגיעו לביתו של שמחון: "הורסים אותנו"

במחאה על הרפורמה שצפויה לפגוע בכיסם, הגיעו רפתנים זועמים למושב בו מתגורר שר התמ"ת כדי לתת לו לטעום מוצרי חלב מישראל "בפעם האחרונה". הוא הסביר להם שהחלב יקר מדי והבטיח שלא רק הם ישלמו את המחיר: "כולם יקבלו בראש"

עשרה רפתנים הגיעו הבוקר (יום ו') למושב אבן מנחם בו מתגורר שר התמ"ת שלום שמחון, כדי למחות על תמיכתו ברפורמה שצפויה לפגוע ברווחיהם. הרפתנים, לבושים בבגדי עבודה וחמושים במוצרי חלב, ביקשו למסור לו חבילת שי עם חלב וקוטג', "כדי שיטעם בפעם האחרונה מוצרי חלב ישראלים".

 

להגנתו של השר, שלא היה בבית, נחלצו מאבטחים ורב"ש היישוב שאמר למוחים: "הוא חבר שלכם, הוא בעדכם". הרפתנים הזועמים השיבו לו בכעס: "הוא מכר אותנו, וימכור בקרוב גם אותכם ואת הלולים כאן במושב".


שמחון והרפתנים (צילום: אחיה ראב"ד)

 

אחרי שנרגעו קצת הרוחות, שוחחו הרפתנים עם התושבים במקום על מחירי המים והפירות. כולם הסכימו בשורה התחתונה כי קשה מאוד לחיות היום מחקלאות. "מרכיב השכר בחישוב הכולל של התשלומים לרפתנים מגיע לשכר הממוצע במשק, וזה על עבודה של 365 ימים בשנה", אמר עוזי דובלין, רפתן ממושב רמת צבי. "אין שבתות, אין חגים, עובדים גם ביום כיפור כי אין ברירה. לבוא ולדרוש מאיתנו לקצץ בזה, זו פשוט חזירות".

 

ישראל בלוך (תותי) מנהלל, ממובילי המחאה, אמר כי נתוני הכלכלנים העובדים עם הרפתנים, מעידים כי כל החיסכון במחיר הקוטג' לצרכן כתוצאה מהרפורמה, לא יעלה על 15-20 אגורות, וזאת במחיר חיסול ענף החלב בישראל.

 

בהמשך, שמחון הגיע לשוחח עם הרפתנים ש"התנחלו" בשער המושב. מתחת לשלטי המחאה ("מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו"), על כוס קפה, סיגריות ופיתות עם טחינה, ניסו הצדדים לנהל שיחה בלי להזכיר ולו פעם אחת את המלה "בוגד". "אם אתם משוכנעים שמי שתרם הכי הרבה לענף החלב בישראל הוא עכשיו נגדכם", אמר השר שמחון בתחילת השיחה, "אז באמת נסתפק בקפה ובטחינה".


"שדדנו את הקופה?" מחאת הרפתנים (צילום: אחיה ראב"ד)

 

"מה קרה", תהה דובלין, "שדדנו את הקופה הציבורית? משק החלב היה מפוקח מאז ומתמיד. המחלבות והמשווקים הם אלה שהתנהגו בחזירות ושדדו את הקופה, ואתה יודע את זה". השר שמחון השיב כי הרפתנים לא יהיו היחידים שישלמו את המחיר: "תגיד לי אתה מה אתה מציע מעצמך, ואל תדאג. כולם יקבלו בראש".

 

אחד הרפתנים הזהיר כי הבעיה המרכזית ברפורמה החדשה הוא פתיחת השוק לתחרות, שבה – כך מאמינים הרפתנים – יוכלו להשתתף גם בעלי ההון ואנשים שאינם עוסקים כלל בחקלאות. "קודם כל הורסים בכך את הרפתות הקטנות, ואת כל המשך התכנון בענף", הזהירו.


הפגנה נגד הרפורמה (צילום ארכיון: דודו אזולאי)

 

הרפתנים הזכירו כי רק לפני שלושה חודשים עבר חוק הקובע מחיר מטרה לחלב למשך שמונה שנים. שנתיים נמשכה העבודה על החוק, וכעת מבקשת הממשלה להחזיר את הגלגל לאחור.

 

בנקודה זו טען שמחון כי המאבק החברתי המתחולל במדינה בחודשים האחרונים הוא

שהכריע: "אתם באמת חושבים שבמציאות הנוכחית הציבור הישראלי מוכן לשלם את המחיר הנקוב עבור החלב הישראלי? קרה משהו בחודש חודשיים האחרונים, והציבור לא מוכן לשלם יותר".

 

שמחון טען כי על הרפתנים להמתין לישיבת הממשלה שבה תאושר הרפורמה, שאחריה ייערך שימוע ויתנהל משא ומתן על שיעור ההפחתה. "אחרי שתהיה החלטת ממשלה, יישבו לדבר אתכם על מחיר המטרה החדש. אם לא תסכימו לכך, המחיר ייקבע בחקיקה".

 

שמחון טען כי גם בנושא פתיחת השוק לייבוא, הוא זה ששם את האצבע בסכר, ומנע ייבוא בלתי מוגבל: "אני הייתי המבוגר האחראי, ובלמתי סכנה הרבה יותר גדולה לענף".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הוא חבר שלכם, הוא בעדכם"
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים