שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

מצפון נפתחה המחאה: 1,000 מפגינים ליד טבעון

בדרכם חזרה למרכז, נתקלו הנהגים המטיילים בצומת השומרים במאות מפגינים שקראו: "הפריפריה נאבקת על הבית". תמר, עובדת סוציאלית, הגיעה להפגנה עם בנה התינוק: "אנחנו עובדים קשה ולא מצליחים לחיות כמו שצריך"

יריית הפתיחה למחאת האוהלים  הארצית נורתה בצפון. בעוד ההכנות למפגני המחאה הגדולים נמשכות ברחבי הארץ, הביעו הערב (שבת) תושבי הצפון הזדהות עם מטרות המאבק. יותר מאלף בני אדם, בראשות תושבי המאהלים בקריית טבעון, עפולה, יקנעם ומגדל העמק, מחו בצומת השומרים על יוקר המחיה וקראו: "הפריפריה נאבקת על הבית". חלק גדול מהם עתיד להמשיך משם לעצרת המחאה הגדולה בתל-אביב.


מפגינים בצומת השומרים (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

במקביל, מקווים מובילי המאבק החברתי להתעלות על מפגני הכוח הגדולים שהתרחשו ברחבי הארץ רק לפני שבוע. אמנים, אנשי רוח וחברה, מחנכים ופעילים חברתיים בולטים - משלמה ארצי ועד צ'רלי ביטון, מנהיג תנועת "הפנתרים השחורים" לשעבר - צפויים ליטול חלק באירועי המחאה שיתקיימו בתל אביב, ירושלים, ראש פינה, צמח, הוד השרון, צומת העוגן, אשקלון, דימונה ואילת.

 

בקהל ניתן יהיה לחזות בקבוצות אוכלוסיה רבות המוחות על תנאי העסקתן ואורח חייהן - נשות שוטרים ועובדי שב"ס, עובדים סוציאליים, מורים - כולם ינצלו את ההזדמנות כדי לנסות ולשנות את השיח החברתי בישראל. ynet יעביר שידור חי מההפגנות בתל אביב ובירושלים.

 

מחאת האוהלים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

ענבר סרוסי, בן 7 חודשים, היה המשתתף הצעיר ביותר בהפגנה בין טבעון לרמת ישי, אליה הגיעו תושבי האזור, סטודנטים, חניכי תנועות נוער וקיבוצניקים. תמר, אמו של ענבר, עובדת סוציאלית מקריית טבעון, אמרה כי גם בפריפריה, דיור וחיים ברווחה אינם ברי-השגה. "אנחנו עובדים קשה ולא מצליחים לחיות כמו שצריך. אני רוצה לגדל את הילד שלי ברמה סבירה, אבל זה בלתי אפשרי. על דירה אין בכלל על מה לדבר - עם משכורת של עובדת סוציאלית ותינוק שלא ממומן בכלל - וזה המצב כשיש רק ילד אחד בבית", אמרה ל-ynet.


תשואות, תופים וחסימת כבישים בצפון (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

משתתפי המחאה הצפונית התפרסו בצומת המרכזי, דרכו שבים מדי שבת אלפי מטיילים שביקרו בכנרת ובגליל. הם חילקו פרחים וסרטים אדומים לנהגים וזכו בתמורה לתשואות, קריאות עידוד וסימני "וי". בליווי תופים, שרו המפגינים: "לוקחים מהעניים, נותנים לעשירים, מדינה של מושחתים". מאוחר יותר, חסמו המשתתפים את הצומת לכיוון צומת תשבי וגרמו לשיבושי תנועה באזור.


מאבק על זכות הקיום בפריפריה (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

בין המפגינים, גם את מישל ואורי אוסדון, תושבי כרמיאל. "בגלל יוקר המחירים, הרבה אנשים ננטשו על ידי המדינה וחיים רק על לחם ומרגרינה", אמר אורי. "אני יוצא לעבודה מוקדם בבוקר ואני רואה אנשים שמחטטים בפחים, שאוספים בקבוקים כדי לחיות, זה לא היה פעם. לפני כמה שנים אנשים היו יכולים לחיות במדינה הזו. עכשיו אנשים עושים

קומבינות באוכל, קונים בכמה סופרים רק את מה שבמבצע כדי לחסוך". 

 

תושבי הצפון הדגישו במחאתם את חשיבות מיקום האירוע, כחלק מהמאבק הקיומי בפריפריה. בני הזוג שאול וגליה גוזובסקי, רפתנים ממושב רמת צבי שבעמק יזרעאל, הגיעו עם בנם עודד. "המצב הקשה באזור שלנו מורגש בכול. החברים שלי עזבו את העמק, שני האחים שלי חיים באזור תל-אביב, כי מאוד קשה למצוא פה עבודה" אמר שאול. "עכשיו גם את מה שיש רוצים להרוס לנו ברפורמה של ענף הרפת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אפילו לקוטג' יש בית"
צילום: ג'ורג' גינסברג
קבלת שבת במאהל בקריית טבעון
צילום: גיא ראב"ד
מומלצים