שתף קטע נבחר

סדק בממשלה: ישראל ביתנו נגד רפורמת החלב

מכה לתוכנית נתניהו לרפורמה במשק החלב שהיתה אמורה לעלות מחר להצבעה בממשלה. ישראל ביתנו תצביע נגד וכך גם השר מתן וילנאי

עוד מכה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, והפעם מבית: שרי ישראל ביתנו הודיעו הערב (שבת) שיתנגדו בישיבת הממשלה מחר להצעת הממשלה לאמץ את המלצות ועדת קדמי לבדיקת שוק מוצרי החלב. גם השר מתן וילנאי הודיע שיתנגד מחר לרפורמה במשק החלב. לפי שעה נראה כי נתניהו נותר במיעוט בנושא זה, ולכן ייתכן שכלל לא תתקיים הצעה, או שהדיון יירד מסדר היום.

 

שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, הבהיר כי הרפורמה "שגובשה בחופזה תוך התעלמות מחוק החלב ושגם היועצים המשפטיים מסתייגים ממנה, תגרום קריסה כלכלית למאות רפתנים, חקלאים ופועלי ייצור בפריפריה".

 

"לא ניתן לפגוע באנשים שהם מלח הארץ ושבעצם ישיבתם לאורך קווי העימות קובעים את גבולות המדינה ומקיימים את חזון הציונות", הוסיף השר מיסז'ניקוב והתריע "הקוטג' התייקר גם כאשר מחירי החלב הגולמי ששולם לרפתנים ירדו. אימוץ "מתווה קדמי" יהרוס את משק החלב הישראלי, יגביר את התלות במוצרי מזון בסיסי בייבוא ובמקום להוזיל את מחירי מוצרי החלב הצרכן הישראלי יידרש לשלם יותר".

 

השר משה (בוגי) יעלון יתנגד וכך גם שרת החקלאות, אורית נוקד. היא הודיעה על עמדתה במכתב למזכירות הממשלה שנשלח בסוף השבוע: "עליית המחירים של מוצרי החלב נבעה מהגדלת רווחי רשתות השיווק והמחלבות וללא עלייה ריאלית במחירי יצרני החלב. אימוץ ההצעה המתמקדת דווקא בענף הרפת יביא, באופן פרדוקסלי, לחיזוק המחלבות והקמעונאים ולפגיעה קשה ברפתנים, זאת מבלי שצעדים אלו יביאו להורדה משמעותית במחירים לצרכן". 

השר מתן וילנאי אמר כי "הממשלה צריכה לחפש דרכים אחרות להוזיל את מחירי מוצרי החלב ולהפסיק להיטפל לרפתנים שקמים בכל יום ב-4 לפנות בוקר. מדובר בבעיה יותר מורכבת והתחושה היא שהפתרון הקל שנמצא הוא להטיל מעמסה על גב הרפתנים. מדובר בשליפה מהמותן הנובעת מהלחץ מגל המחאה ששוטף את המדינה. אסור לאשר החלטה פזיזה שכזו לפני שעורכים עבודה יסודית ובוחנים את כל האפשרויות".

 

והסחף נגד רפורמת נתניהו נמשך. גם יו"ר "הבית היהודי", השר דניאל הרשקוביץ, הודיע שיצביע מחר נגד הצעת ההחלטה. לדבריו, "הרפתנים הם החוליה החלשה. תפקיד הממשלה הוא לטפח את החוליות החלשות - לא לפגוע בהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יתנגדו להצעה. אביגדור ליברמן
צילום: AFP
הפגנות הרפתנים
דודו אזולאי
מומלצים