שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ישראלי: הליכה בבי"ח מקצרת זמן אשפוז

  במחקר שנערך באוניברסיטת חיפה נמצא כי הליכה במחלקה במהלך האשפוז מקטינה משמעותית את משך ימי האשפוז בקרב קשישים. החוקרות: הקשישים סבורים בטעות שבבית החולים חייבים להיות מרותקים למיטה, אך ההפך הוא הנכון

  עדיף ללכת מאשר לשכב במיטה: הליכה במחלקה במהלך אשפוז בבית החולים מקטינה את משך האשפוז של קשישים במחלקות הפנימיות, כך עולה ממחקר חדש של ד"ר אפרת שדמי וד"ר אנה זיסברג מהחוג לסיעוד באוניברסיטת חיפה.

   

   

  המחקר נערך בקרב 485 נבדקים בגילאי 70 ומעלה, שאושפזו במחלקות הפנימיות בבית החולים במשך יומיים לפחות ובממוצע כשישה ימים.

    

  החוקרות העבירו שאלונים שבהם דיווחו המטופלים על מידת ניידותם ובמהלך האשפוז, ובנוסף נמשך המידע הרפואי על אודות המאושפזים מתיקם הרפואי ומהרופאים המטפלים בהם.

   

  על פי התשובות חולקו הנבדקים לשתי קבוצות: קבוצה של מאושפזים שלא התהלכו אלא נשארו במיטה או ישבו בכורסה, וקבוצה של מאושפזים שנהגו להתהלך בחדר או מחוצה לו.

   

  במחקר נמצא שכל הנבדקים שהלכו בחדרם או מחוץ לו לפחות פעם ביום, קיצרו את משך האשפוז שלהם בבית החולים ביום וחצי בממוצע, לעומת נבדקים שלא היו פעילים גופנית.

   

  עוד נמצא כי הנבדקים שהלכו מחוץ לחדרם במחלקה ביממה הראשונה לאשפוז קיצרו את משך שהותם בבית החולים עוד יותר מהאחרים. החוקרות ציינו כי ממצא זה תקף ללא קשר למצב הבריאותי של הנחקרים.

   

  לדברי החוקרות, חולים קשישים עשויים לחשוב בטעות שכאשר הם מאושפזים עליהם להישאר מרותקים למיטה, אולם מחקרים בתחום הזקנה מראים כי ההפך הוא הנכון.

   

  "אצל קשישים, 'רזרבת הפעילות' של השריר עלולה להידלדל מהר. אם עוברים ממצב של פעילות - אפילו מועטה - למצב של חוסר פעילות כמעט מוחלט, אפילו לזמן קצר של כמה ימי אשפוז, עשויים במהרה לאבד את הרזרבה הזו ולגרום לקושי בתפקוד ולסיבוכים אחרים", אומרות החוקרות.

   

  לדברי ד"ר שדמי, לפעולות שהן באחריות הצוות הסיעודי ישנה חשיבות רבה על המצב הבריאותי הכולל של המטופלים, עד כדי השפעה על משך האשפוז. "ממחקר זה וממחקרים דומים עולה כי אם ניתן לאחיות יותר אפשרות לבצע פעולות הדרכה ותמיכה נוכל להשפיע על המצב הבריאותי הכולל של המטופלים וגם על קיצור ימי האשפוז. במציאות הלא פשוטה של התפוסה בבתי החולים בישראל ממצא זה יכול להיות בעל חשיבות רבה".


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רזרבת הפעילות של השריר אצל קשישים עלולה להידלדל מהר
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים