שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

בכיר בליכוד: ספק אם הוועדה תיתן פיתרון ממשי

בליכוד ממשיכים בביקורת על רה"מ, בשל הוועדה שהקים לבדיקת יוקר המחיה: "ועדה קטנה ויעילה שאמורה הייתה לספק פתרונות מהירים הפכה לפורום רחב, שספק אם יצליח לספק פתרונו ממשיים". שר בכיר: נתניהו מנע משטייניץ ראשות הוועדה

נמשכת הביקורת בממשלה ובליכוד סביב הוועדה והמנגנון שהקים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבחינת יוקר המחיה ודרישות מארגני המחאה החברתית. בכיר בליכוד המקורב לראש הממשלה הביע אמש (יום א') תמיהה מהדרך שבה פעל נתניהו ומההחלטה להרחיב את הוועדה לפורום של הקבינט החברתי-כלכלי. מוקדם יותר מתחו גם בכירים אחרים בליכוד ביקורת על כך שהפורום המורחב יכלול לא פחות מ-18 שרים. בינתיים, שוקלים מארגני המחאה שלא לקיים עצרת נוספת במוצאי השבת הקרובה בתל-אביב, אלא לקיים עצרות בפריפריה.

 

מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet

 

לדברי הבכיר, "לא מובן מה קרה שם, ולא ברור מדוע הפכה ועדה קטנה שהייתה אמורה להיות יעילה ולספק פתרונות מהירים בתחומים חברתיים לפורום כה רחב. בצורה כזו, ספק רב אם הוועדה תצליח לספק פתרונות ממשיים. פרופ' מנואל טרכטנברג (שיעמוד בראש ועדת המומחים - א.ש) הוא איש רציני, אבל לא באמת היה צורך בחודשיים של עבודה. ניתן היה לפעול כך שכל שר יציג במשרדו צעדים קונקרטיים ומיידיים לשינוי המצב".

 

אותו בכיר הוסיף כי "נתניהו הבטיח ועדה מצומצמת, אולם בשל הלחץ הפוליטי שהופעל עליו מצד שרים רבים שהתלוננו על כך שהם לא בוועדה, הוא החליט להימנע מעימותים, וזה בא על חשבון המטרות והיעדים של הוועדה הזו".

 

בכירים בליכוד ציינו כי שר האוצר, יובל שטייניץ, מהווה סדין אדום מבחינת הארגונים החברתיים, והעמדתו בראש הוועדה הייתה יוצרת מתח. "נתניהו הבין זאת, ולכן עשה את התרגיל שמנע משטייניץ לעמוד בראש הוועדה", אמר שר בכיר. הוא התכוון לכך שנתניהו בחר שלא להקים ועדה לפי הפורמט המקורי שתוכנן, של שרים בראשות שטייניץ, אלא להקים את אותו "קבינט חברתי-כלכלי" בראשותו שלו עצמו.

 

שר בכיר בליכוד, המקורב לראש הממשלה, הזהיר כי אם לא יסופקו פתרונות לציבור ואם הוועדה לא תצליח לגבש תוכנית מעשית, הרי ש"אנחנו נשלם בקלפי, גם אם זה יהיה בעוד שנתיים. במחאה הזו נזרעו זרעים, והציבור עשוי בסופו של דבר להעניש אותנו על מה שקורה".

 

בתוך כך, בליכוד ובקרב גורמים מקורבים לראש הממשלה, החלו להביע אופטימיות זהירה שהמחאה תדעך. לדברי בכיר

בליכוד, "אחרי ההפגנה במוצאי שבת, נראה אותם מצליחים להרים הפגנה נוספת. כרגע יש בלאגן בקרב ראשי המחאה והם רבים ביניהם על כל דבר. כלל לא בטוח שהם יצליחו להוציא שוב אנשים לרחובות בכמויות כאלה, או בכלל, למרות שמחירי החשמל הועלו וקיימת גם ביקורת על הרכב הוועדה שהוקמה היום".

 

עם זאת, בליכוד ציינו כי גם בשבוע שעבר, ביום שני, נראה היה שהמחאה דועכת, אולם היא תפסה תאוצה שוב לקראת סוף השבוע. גם שם מבינים שלא ניתן לקבוע באופן חד משמעי כיצד תיראה התמונה.

 

במקביל, התכנסו ראשי מחאת האוהלים לדיון. בישיבה הוחלט שלא לגבש רשימת דרישות מפורטות לנציגי הממשלה עם מספרים ותקציבים, אלא לגבש תוך כמה ימים מסמך עקרונות כלליים למען זכויות חברתיות שונות. כמו כן, נראה שאין בכוונתם להיכנס למשא ומתן כלשהו עם נציגי הממשלה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. 18 שרים בוועדה
צילום: מתוך ערוץ הכנסת
המחאה בשבת בירושלים
צילום: ניצן בקשי
מומלצים