שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

בג"ץ נתן לרופאים עוד שבוע: "לא מעוררים אמון"

ביניש אמרה כי שני הצדדים ביקשו כמה ימים נוספים ודיווחו על התקדמות מסוימת, וקראה לרופאים להימנע משביתה. היא הטיחה בהם: "לרוץ לראש הממשלה זה לא נקרא לנהל מו"מ"

בג"ץ החליט הערב (יום ב') לתת לנציגי הרופאים ומשרד האוצר שבוע נוסף לנסות להגיע להסכם שיביא להפסקת העיצומים במערכת הבריאות. בתום השבוע יתקיים בבג"ץ דיון נוסף, שבו יציגו הצדדים את ההתקדמות. הדיון בבג"ץ התקיים בעקבות העתירה לשים קץ לעיצומי הרופאים, הנמשכים זה יותר מארבעה חודשים.

 

"שני הצדדים ביקשו כמה ימים נוספים, ושניהם דיווחו על התקדמות מסוימת", אמרה נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, "אנחנו מקווים שההסתדרות הרפואית תימנע משביתה כדי להביא למשא ומתן פרודוקטיבי". ביניש מתחה ביקורת על הרופאים, ואמרה לנציגתם, עו"ד אורנה לין: "זה לא מעורר אמון שהדרך היחידה היא הוקוס פוקוס וריצה לראש הממשלה. זה לא משא ומתן".

 

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, אמר בתגובה על החלטת בג"ץ: "אנחנו יוצאים מעט מחוזקים. בית הדין לא הוציא נגדנו צווים כי הוא הבין שהבעיות הכי קשות הן העלויות והפריסה. נמשיך לקדם את המשא ומתן".

 

הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, אמר אחרי ההחלטה: "המטרה הראשונית הייתה שהציבור לא ימשיך לשלם את מחיר המשא ומתן. נמשיך בימים הקרובים את המשא ומתן וכולי תקווה שההסתדרות הרפואית תיענה לבקשת בית הדין ולא תנקוט צעדים ארגוניים עד שנשלים את המשא ומתן. יש לנו ולהם המניע לסיים את הסכסוך. אין לנו כוונה לפגוע בציבור, שכבר נמאס לו מהעיצומים".

 

בדיון הקודם בבג"ץ, ביום שלישי שעבר, דחתה ביניש את ההכרעה בעתירה. מאז הספיק ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתערב במשא ומתן, ונוצרה פריצת דרך שקירבה את הצדדים להסכם והביאה את  אידלמן לסיים שביתת רעב בת כשבועיים.

 

השיחות נמשכו גם בימים האחרונים, אבל חלק מהרופאים המתמחים, שאינם מסופקים מההסכם ההולך ונרקם, נקטו אתמול צעד דרמטי כשהגישו מכתבי התפטרות. מכתבים אלה, שהמתמחים חתמו עליהם כבר לפני כשבועיים אך החליטו

להגיש אותם רק כשהתברר להם שתביעותיהם אינן זוכות למענה, ייכנסו לתוקף בתוך כ-30 יום. הדבר עלול לטלטל את מערכת הבריאות עוד יותר.

 

היום, עוד לפני הדיון בבג"ץ, הגיעו נציגי המתמחים מבית החולים ברזילי באשקלון לאוהל המחאה של ראשי ההסתדרות הרפואית, והפצירו בהם שלא להזניח את הפריפריה בהסכם עתידי. הערב אמורים להיפגש גם רופאי קופות החולים, כדי לדון בהסכם המתגבש. בבית החולים שיבא ניסו היום ליצור חזית אחידה של הרופאים המתמחים והמוחים. בפגישה שקיימו הביעו הרופאים הבכירים בבית החולים תמיכה גורפת במאבק המתמחים בשיבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרופאים מפגינים בירושלים
צילום: גיל יוחנן
בג"ץ נכנס לעוביהקורה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים