שתף קטע נבחר

אזבסט נשרף, מאות רותקו לבתים: "נוראי ומעיק"

מתחם תעשייה עלה באש בבני ברק וגרם לקריסת גג עשוי חומר רעיל. התושבים התבקשו לא לצאת מבתיהם וצוותים מודדים את זיהום האוויר. "מקווים שקשישים וילדים לא נפגעו מהאבק"

מתחם תעשייתי ישן ברחוב החשמונאים בבני ברק עלה אמש (יום א') באש ונשרף כמעט כולו. הדליקה הגדולה לובתה בפיצוצים שהחרידו את השכונה וגרמו לקריסת גג המתחם העשוי אזבסט.

 

התושבים המבוהלים, שהתעוררו באמצע הלילה מהפיצוצים ומהריח החריף, התבקשו להישאר בבתיהם עד להודעה חדשה. קציני הכיבוי שפעלו להשתלט על האש הורו להם לסגור את החלונות והתריסים בביתם.

 

"התעוררנו באמצע הלילה בבהלה ובחרדה כששמענו את הפיצוץ הראשון וחשבנו בכלל שמדובר בנפצים או בזיקוקים", סיפרה ל-ynet קשישה המתגוררת ברחוב. "מיד הרגשנו גם ריח מסריח מאוד והבנו שלא מדובר בשריפה רגילה. ירדנו למטה והכבאים הרחיקו אותנו מהזירה. אני לא יודעת מתי תיגמר המציאות המוזרה הזאת, כי לא לכל התושבים יש פה מזגנים בבתים, והחום בדירה סגורה ולא מאווררת יכול להיות מעיק במיוחד". 


אזור השריפה בבני ברק. עשן ממשיך לעלות מההריסות (צילום: יואב זיתון)

 

בשכונה הוותיקה, הגובלת באזור התעשייה המשותף לרמת גן ובני ברק, גילו הבוקר התושבים על חורבות המבנה השרוף גם שלטים גדולים ומאיימים, שמזהירים אותם להימנע מלהתקרב למקום, כדי לא לנשום את אבק חומר הבנייה המסוכן, שעלול לגרום למחלות שונות, בהן סרטן. במקום הוצב מאבטח אזרחי, שמונע מאנשים להתקרב למקום ומזהיר אותם משהייה ממושכת בסמוך לשברי האזבסט והעשן, שעדיין מיתמר באזור.

 

במהלך היום, המשיכה לבעור האש בשני בתי החרושת הצמודים למוקד השריפה, בהם יוצרו עד אתמול צעצועים וציציות. צוותים עירוניים של המשרד להגנת הסביבה הציבו בין בתי המגורים, כ-20 מטר מהמתחם התעשייתי, מתקני מדידה מיוחדים לזיהום אוויר. במקביל, המשיכו צוותי הכיבוי להסתובב בשכונה, תוך שהם מדגישים בפני התושבים את ההנחיות החריגות.

 

"למה לא להיות בחוץ?" 

יעקב, המתגורר אף הוא ברחוב, לא מיהר לאמץ את הוראות צוותי הכיבוי. "בבוקר יצאתי בזריזות לעבודה וזירזתי גם את הילדים שלי שייצאו לבית הספר, אבל ככל שחלפו השעות, לא כל כך הבנתי למה אנחנו צריכים להשתדל שלא להיות בחוץ ובאוויר הפתוח. מה שבטוח, ההרגשה של שהייה בבית סגור ואטום עם אורות חשמל במקום תאורה טבעית באמצע היום היא הרגשה נוראית וגם מפחידה. בשכונה שלנו גרים ילדים וקשישים רבים ואני מקווה שלפחות עליהם אבק האזבסט לא ישפיע", אמר.


שלטי אזהרה באזור השריפה (צילום: יואב זיתון)

 

במקביל לטיפול בשריפה החריגה, העלתה חקירה ראשונית של כיבוי האש כי לא מדובר בהצתה. לעת עתה, כיוון החקירה

שנבדק מתמקד בקצר חשמלי שהביא לפרוץ הלהבות.

 

לפני כשלושה חודשים, אישרה מליאת הכנסת את הצעת החוק האוסרת על שימוש וייצור אזבסט בארץ. מלבד האיסור, קובע החוק כי בתוך שנים ספורות יפונה כל החומר ברחבי המדינה לאתרי פסולת ייעודיים.

 

עד אז, ממשיכים הסיבים הרעילים ליצור מפגעים בריאותיים ברחבי הארץ. בשריפה בעלת מאפיינים דומים, שאירעה לפני כשנה בתל אביב, עלו באש מספר בתי מלאכה ומוסכים בעיר. לוחות אזבסט שנשרפו אף הם בשריפה, שיחררו לאוויר עשן רעיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבטחה באזור השריפה
צילום: יואב זיתון
אילוסטרציה. גגות אזבסט
צילום: שרון צור
מומלצים