שתף קטע נבחר

בקשה לייצוגית: חברות הדלק עושקות את הציבור

תביעה במיליארד שקל, שהוגשה ברוח המאבק על יוקר המחיה, טוענת כי 4 החברות הגדולות מטעות את הרגולטורים והצרכנים. התובעים מסתמכים על דו"ח שהזמין משרד התשתיות, שמצא כי החברות העמיסו הוצאות מחנויות הנוחות על מחירי הדלקים

תביעה ובקשה לאשר תביעה כייצוגית בסכום של מיליארד שקל הוגשה היום (ג') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב ברוח המאבק על ההוצאות של אזרחי ישראל. בבקשה נטען, כי חברות הדלק עושקות את הציבור ואינן פועלות על פי הדין, תוך הטעיית הרגולטורים והצרכנים. 

 

 

התביעה הוגשה נגד ארבע חברות הדלק הגדולות - דלק, פז, דור-אלון אנרגיה וסונול. לארבע החברות יש כ-1,000 תחנות דלק ברחבי הארץ והן שולטות ב-85% משוק תחנות הדלק הציבוריות בישראל. לחברת פז נתח השוק הגדול ביותר עם 277 תחנות המהווות 26.7%, אחריה דלק עם 222 תחנות המהוות 21.4% וסונול עם 220 תחנות המהוות 21.2%. מהבקשה עולה כי קיים פער בין נתח השוק לפי מספר תחנות הדלק לבין נתח השוק לפי מכירות. על פי נתוני המכירות החברות מחזיקות בנתח שוק של כ-86%.

 

ההכנסות של ארבע החברות ממכירת דלק באמצעות תחנות דלק עמד בשנת 2009 על כ-19.3 מיליארד שקל, ירידה בשיעור של כ-28% לעומת שנת 2008 שנבעה בעיקר מירידת מחירי הנפט והדלקים בתקופה הזו. מתוך סך המכירות כ-10.3 מיליארד שקל (כ-53%) נבעו ממגזר תחנות הדלק.

 

הבקשה לייצוגית הוגשה באמצעות עורך הדין יוחי גבע בעקבות דו"ח שהזמין משרד התשתיות הלאומיות לקראת סוף שנת 2010 על מנת לבחון את מתח הרווחים של החברות. מהבקשה עולה כי משרד רואי החשבון לאון-אוליצקי שנבחר לבחון את הנושא, הגיע למסקנה שהחברות ניפחו את הוצאותיהן כדי להגדיל את מרווחי השיווק על מכירת הבנזין שבפיקוח, ולמעשה גבו פי 2 מרווח שיווק ממה שהותר להן - כ-10% במקום 5%.

 

ההפרשים נוצרו בשל העמסת הוצאות אסורה על הצרכנים, לדוגמא, הוצאות פרסום ושכר עובדים. ההוצאות האלה כוללות את החנויות שנמצאות בתחנות הדלק ומכאן האיסור להעמיס אותן על מחירי הדלקים. "כתוצאה מכך הנטל נופל ברובו על הצרכן הבודד, אשר שילם מכיסו משך שנים ארוכות מחיר הגבוה מהמחיר אותו מותר היה לחברות לגבות", נכתב בבקשה.

 

לגבי סכום התביעה מסביר עו"ד גבע כי הצרכנים שילמו על כל ליטר בנזין לפחות 15 אגורות יותר ממה שהיו צריכים לשלם. על פי נתוני צריכת הבנזין, בשנת 2010 נצרכו 3.3 מיליארד ליטר. "הנזק שנגרם לחברי הקבוצה עולה בהרבה על מספר מליארדי שקלים", נכתב בבקשה. "ואולם המבקשים יעמידו בשלב זה, עד להוראה אחרת מבית המשפט, את הסכום הכולל של הנזק לציבור במיליארד שקל, וזאת על דרך זהירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים