שתף קטע נבחר

המניות צונחות; האם מאוחר מדי לקנות זהב?

מחיר הזהב ננעל ערב אחר ערב בשיא חדש, והאופציה להשקיע במתכת היקרה כבר לא נראית כה מופרכת לאור קריסת שוקי ההון. "אנשים שלפני חצי שנה לא דיברו על זה, מתעניינים עכשיו ברצינות בזהב", אומר נשיא בנק בארה"ב. ולמרות זאת, לא כל הכלכלנים בטוחים שמדובר בהשקעה מבטיחה

בימים האחרונים נכנס מחיר הזהב לסחרור של ממש. על רקע משבר החובות שהוביל את השווקים הפיננסיים לירידות הגדולות ביותר מזה שנתיים, זינק אמש (ג') מחירו לשיא חדש - 1,743 דולר לאונקייה.

 

על רקע עלייה של יותר מ-30% השנה ועלייה של קרוב ל-400% בעשור האחרון במחיר המתכת המוזהבת, הגיוני לשאול כעת האם שיגעון הזהב יסתיים אי פעם, או שמא המחיר ימשיך לטפס.

 

"אנשים שלפני שישה חודשים אפילו לא דיברו על זה, מתעניינים עכשיו ברצינות בזהב", אומר פרנק טרוטר, נשיא EverBank Direct מפלורידה, המחזיקה במתכות יקרות בשווי של 500 מיליון דולר בעבור לקוחותיה.

 

רכישות הזהב זינקו ביותר מ-18 מיליון אונקיות במהלך החודש האחרון, על פי הנתונים של הוועדה למסחר בחוזים עתידיים של סחורות. אנשים מהמרים כעת כי הזהב ייצא נוצץ מהמשבר הנוכחי. בשיא המשבר הכלכלי של 2008, הזהב צנח ב-20%, אך המתכת נפגעה בעקבות הנהירה לדולר בתור מפלט בטוח של השקעה. במשבר החובות הנוכחי, הדולר ספג פגיעה והזהב זינק כלפי מעלה.

 

הטיעונים בעד 

היועץ הפיננסי ג'פרי סיקה מ-Sica Wealth Management בניו גרז'י, אמר כי עדיין לא מאוחר מדי להצטרף לשיגעון הזהב - הוא צופה עלייה של 20% עד 25% בשווי המתכת הצהובה.

 

"מה שאנחנו רואים הוא קצה הקרחון במונחים של השפעת הורדת הדירוג", אמר סיקה, שחזה את הורדת הדירוג של S&P בבלוג שלו כבר בחודש מרס האחרון. לדבריו, ערך הזהב צמח בעקבות חוסר היכולת של הבנקים המרכזיים להכיל את משבר החובות.

 

"הנתונים הבסיסיים מאחורי ההשקעה בזהב לא השתנו", טען וויליאם רינד, מנכ"ל ETF Securities, המנהלת נכסים סחירים בשווי 4.2 מיליארד דולר. "הדבר היחיד שהשתנה הוא שהטיעון בעד השקעה הפך לחזק יותר - האשראי הטוב בעולם, זה של ממשלת ארצות הברית - ספג הורדה בדירוג. הוא כבר לא בטוח כמו שהיה בעבר".

 

לדברי רינד, הזהב לא נמצא בהערכת יתר מאז הגיע לרמה של 873 דולר בשנת 1980. עם שקלול האינפלציה, שווה הערך נכון להיום עומד על 2,391 דולר. זו הנקודה אליה הזהב עשוי להגיע השנה על פי ההערכות של ג'יי פי מורגן. גם נתון של 2,500 דולר לאונקיה נכתב בתחזית שלה כיעד אפשרי.

 

אחרים ספקניים יותר  

בין המפקפקים, ניתן למצוא אנשים כמו פאט דורסי, מנהל מחקר המניות לשעבר של חברת Morningstar וכעת שגן יו"ר של Sanibel Captiva, המנהלת 500 מיליון דולר.

 

"מעולם לא הייתי מחובב גדול של השקעה בזהב. אני במחנה שחושב כי הזהב לא מייצר שום הכנסה ואין לו שימוש בתשתיות (כמו נחושת), כך שההערכה מבוססת על הדעות של אנשים אחרים", לדברי דורסי.

 

אחרים מציינים את גורם האי יציבות השלישי, משום שמחיר הזהב מושפע מסוחרים לטווח קצר שמתפתים מהמינוף בחוזים עתידיים של סחורות. המחיר יכול לצנוח באותה המהירות בה הוא עולה.

 

עם זאת, ניתן למצוא גם מנהלים שמרנים שהמליצו על אחזקה קטנה של זהב כחלק מתיק השקעות מאוזן. טרוטר מ-Everbank ממליץ על שיעור של בין 5% עד 10% מהתיק.

פורסם לראשונה 09/08/2011 22:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים