שתף קטע נבחר

תנו לנתניהו לעבוד

אם המפולת בשוקי ההון תימשך, יגיע המיתון ויוריד את מחירי הדירות, ועמו גם האבטלה. בעת הזו, ראשי מחאת האוהלים צריכים לתת לנתניהו ולצוותו את השקט כדי לקדם מהלכים

נפוליאון אמר פעם שהוא צריך גנרלים עם מזל. המזל, אותו מונח חמקמק וכל כך לא מדעי, מתחיל לאזול לאנשי מחאת האוהלים והכול בגלל חברת דירוג בשם סטנדרט אנד פורס. החברה הזו הורידה את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב ויצרה בשווקים הפיננסיים כדור שלג שמתחיל להיראות כמו שידור חוזר של משבר 2008. וכאשר מזכירים את משבר 2008, כל הכלכלנים ומקבלי ההחלטות במשק נכנסים לבונקר וקשה יהיה להוציא מהם כסף לדרישות העם, תהיינה צודקות ככל שתהיינה.

 

אפשר לומר בביטחון רב כי אם המפולת בשוקי ההון תימשך, המיתון העולמי יחזור ואלו חדשות טובות ורעות כאחד למעמד הביניים ולצעירים. חדשות טובות כי מחירי הדירות יירדו, חדשות רעות כי האבטלה תגדל. גם לעזוב לחו"ל לא יועיל - באירופה ובארה"ב מאוד קשה, האבטלה גבוהה כבר עכשיו ועומד להיות שם עוד יותר קשה.

 

גולשים, מומחים ופעילי שטח כותבים - בערוץ הדעות

מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet

מדברים על זה בפורום מחאת האוהלים

 

יחד עם זאת, המזל אולי מאיר פנים לאנשי האוהלים לפחות במובן אחד: ראש ממשלה הנוכחי הוא בעל הניסיון הכלכלי הרב ביותר מכל ראשי הממשלה שכיהנו כאן אי פעם. נתניהו הוכיח במהלך השנים שייתכן שאין טוב ממנו להוביל מהלכים כלכליים שמיטיבים עם המשק, ומכאן שגם עם העם, ומצד שני הוא גם יודע לשמור על הקופה. חלקים מהציבור אינם מבינים או שאינם זוכרים עד כמה נתניהו הצליח לטפל בהצלחה בסוגיות כלכליות כבדות משקל.

 

נתניהו עשה זאת כשר אוצר תחת אריק שרון, כשהעז לטפל ב"פצצה מתקתקת" שאף שר אוצר לפניו לא הסכים לטפל בה: קרנות הפנסיה הגירעוניות והפנסיה התקציבית - והוא עשה זאת בהצלחה רבה. בכך, חסך למשק עשרות מיליארדי שקלים לאורך שנים.

 

בשנת 2003 הוא גם ביצע מהלך מאוד לא פופוליסטי לכאורה, כשהחזיר איזון מסוים לטובת מעמד הביניים בישראל, בכך שפגע בסקטורים שרובם פחות יצרניים למשק וגם בדרך כלל אינם משרתים בצבא: הוא קיצץ באופן דרמטי בקצבאות הביטוח הלאומי למשפחות מרובות ילדים. המהלך הזה שלו גרם בהמשך לירידה דרמטית בהיקף הילודה אצל הבדואים בנגב (של קרוב ל-30%) וגם בסקטור החרדי (של כ-15%).

 

נתניהו הוביל מהלכים להורדת המיסים הישירים על משכורות ובכך הקטין את העומס על מעמד הביניים וכמובן גם על העשירונים העליונים בישראל (שגם הם לא עשירים גדולים). לאחרונה קידם, הוביל ובעיקר גיבה את "ועדת ששינסקי", כך שבעתיד תמלוגי המדינה מזיכיונות הגז יהיו גבוהים לאין שיעור ממה שהיו עד כה, תרומה עתידית למשק של עשרות מיליארדי שקלים.

 

בשנתיים האחרונות הצליח להעביר את הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל, מנהל שלגביו קיימת הסכמה גורפת שהוא אבי אבות הביורוקרטיה הארורה של שוק הנדל"ן הישראלי. גם המאמץ הממושך לפתיחת הפקקים בוועדות התכנון המחוזיות תעשה בעתיד את שלה ותזרז את הגדלת היצע הדירות בשוק. ראשי מחאת האוהלים צריכים לתת לנתניהו ולצוות שהקים את השקט כדי לקדם מהלכים שייטיבו עם העם. תנו לו לעבוד, יש לו אינטרס שזה יצליח ולו רק כי עוד שנה וחצי מתקיימות בחירות חדשות.

 

ד"ר אדם רויטר - יו"ר רויטר מידן בית השקעות ומנכ"ל חברת הייעוץ חיסונים פיננסים

 

גולשים מוזמנים להציע טורים בנושא המאבק החברתי: opinions@y-i.co.i

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו כבר הצליח. אדם רויטר
מומלצים