שתף קטע נבחר

השר הסורי "המת" הופיע בטלוויזיה ותמך במשטר

הגנרל עלי חביב הזים את השמועות שהפיצו אתרי האופוזיציה על מותו, יום לאחר הדחתו. "מצבי הבריאותי מנע ממני להמשיך בתפקידי", הקריא חביב. "אשאר חייל נאמן של הצבא הערבי הסורי"

הדיווחים על מותו היו מוקדמים, וייתכן שלא מקריים. שר ההגנה הסורי לשעבר, הגנרל עלי חביב, הופיע אמש (יום ג') בטלוויזיה הרשמית והזים את השמועות שנפוצו על מותו. חביב הודח מתפקידו לפני יומיים, והוחלף במפקד הצבא, הגנרל דאוד ראג'חה. למחרת נפוצו דיווחים באתרי אופוזיציה סוריים, שלפיהם הגנרל נמצא מת בביתו.

 

בדברים שאמר אמש סיפק חביב הסבר להחלפתו: "מצבי הבריאותי מנע ממני להמשיך בתפקידי. בעקבות מצבי הבריאותי נכנסתי לבית חולים למספר ימים כדי לקבל טיפול". בהודעה הרשמית על החלפתו של חביב, אכן נטען כי הסיבה לצעד היא מצבו הבריאותי שהידרדר.

 

 

"כמה כלי תקשורת, במסגרת קמפיין ההסתה שלהם נגד ארצנו, הפיצו ידיעות חסרות בסיס סביב נסיבות סיום תפקידי", הוסיף חביב ותקף את אתרי האופוזיציה. הוא הביע את הערכתו הגדולה לנשיא בשאר אסד, והדגיש כי הוא "יישאר חייל נאמן של הצבא הערבי הסורי". "אני מאחל לעמיתי, דאוד ראג'חה, הצלחה בתפקידו לחיזוק יכולתו של הצבא הערבי הסורי", סיכם. חביב נראה כשהוא קורא את הדברים מן הדף.

 

מאז פורסם דבר החילופין ישנה חרושת של שמועות והשערות בנושא. היומון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון דיווח כי הסיבה לחילופין היא התנגדותו של חביב להכנסת כוחות צבא סוריה לעיר חמה. בשבוע האחרון הייתה העיר תחת מתקפה של כוחות הביטחון הסוריים, שעברה בינתיים לעיר דיר א-זור.

 

בתוך כך ממשיך הלחץ הבינלאומי על המשטר הסורי. גורמים רשמיים בארצות הברית אמרו אמש כי הממשל האמריקני צפוי להקשיח את עמדתו כלפי אסד,

לקרוא באופן מפורש לפרישתו ולהרחיב את הסנקציות נגדו. במקביל, נפגש אתמול שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו עם אסד וקרא לו לשים סוף לדיכוי ההפגנות שהחלו לפני חמישה חודשים.

 

למרות המאמצים הבינלאומיים לשכנע את אסד להפסיק את הטבח באזרחים, גם אתמול נמשכו מתקפות הצבא בכמה ערים, ביניהם אידליב שליד הגבול עם טורקיה. לפי פעילים מקומיים, 22 בני אדם נהרגו, ביניהם שמונה ילדים. מתחילת ההפגנות נגד המשטר, נהרגו לפחות 2,000 איש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חביב. "קמפיין הסתה"
צילום: רויטרס
מומלצים