שתף קטע נבחר

עקב הנזיפה במח"ט כפיר: בוטלה הרשעת חייל

בית הדין הצבאי לערעורים הורה לדון מחדש בעניינו של לוחם כפיר שהורשע בתקיפת פלסטינים. הסיבה: עדותו של מפקדו, ש"התיר" בדיון קודם אלימות נגד פלסטינים - השתנתה לאחר שננזף. אלוף שמני והפצ"ר יזומנו עתה לעדות נוספת?

הנזיפה במפקד חטיבת כפיר שיבשה הליכי משפט? כך חוששים בבית הדין הצבאי לערעורים, שביטל היום (ד') את הרשעתו של חובש בחטיבה, שתקף פלסטינים במהלך פעילות מבצעית בכפר קדום ב-2008. השופטים הורו להחזיר את התיק לבית הדין הצבאי ביפו, שם יבדקו אם הנזיפה באל"מ איתי וירוב על רקע עדותו בפרשה פגעה בזכויותיו של החייל והביאה במישרין או בעקיפין להרשעתו ולעונשו - 65 ימי מאסר.

 

סמ"ר ג' וכן סגן מפקד פלוגתו, סגן אדם מלול, הואשמו במסגרת הפרשה בתקיפה בנסיבות מחמירות, לאחר שנחשף כי היכו פלסטינים באזור שומרון. במהלך משפטו של סגן מלול, שנערך ראשון, העיד מפקד החטיבה דאז, אל"מ וירוב, ואמר כי "לעתים סטירה או מכה לפלסטיני לצורך הרגעה הן פעולות סבירות". האמירה גררה ביקורת קשה ואף נזיפה פיקודית מהאלוף גדי שמני, ששימש אז מפקד פיקוד המרכז - עוד בטרם החל משפטו של סמ"ר ג'.

 

עם זאת, בערעור שהגיש החייל באמצעות הסנגוריה הצבאית, נטען כי הצעד הפיקודי שננקט נגד המח"ט הביא לכך ששינה את עדותו במשפט השני, זה של סמ"ר ג', ואמר דברים אחרים. הסנגורים אלוף-משנה אודי בן אליעזר וסרן יובל קגן ציינו עוד כי ההחלטה לנזוף במפקד בטרם הסתיימו כלל ההליכים המשפטיים בפרשה הייתה פסולה, וקראו לבטל את ההרשעה מתוקף טענות הגנה מן הצדק.

 

שופטי בית הדין הצבאי לערעורים הודו כי "דעתנו אינה נוחה משינוי נוסח העדות של המח"ט במשפטיהם של הקצין והחייל", וכן קבעו כי נוסח הנזיפה הפיקודית "הוא בלשון המעטה בעייתי ביותר ובהחלט עלול להתפרש כהתערבות בלתי ראויה בהליך פלילי".

 

נוכח זאת, הורו השופטים לדון בעניין מחדש בבית הדין הצבאי ביפו, שם התנהל התיק, על מנת לברר את מידת השפעתה של עדות המפקד. לא מן הנמנע כי האלוף שמני, שמשמש עתה הנספח הצבאי בוושינגטון, והפצ"ר, האלוף אביחי מנדלבליט, שאישר את הנזיפה הפיקודית, יזומנו למתן עדות נוספת. אם אכן ייקבע שהנזיפה השליכה לרעה על ההליך המשפטי, עשויים השופטים להרשיע את סמ"ר ג' בעבירה קלה יותר או לזכותו מכל ההאשמות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל"מ איתי וירוב. ספג ביקורת קשה
צילום: גיא אסיאג
מומלצים