שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

מחאה כלל ארצית: נגד תנאי קבלן, וגם בבגדי-ים

ב-5 ערים צעדו מאות נגד העסקת עובדים בתנאי קבלן וחבשו מסיכות לבנות. "זה חלק מהמאבק הכללי", אמרו. בבת ים התעמתו עם כוחות יס"מ וצעקו: "בדם ואש את ביבי נגרש". בבאר-שבע הפגינו בבגדי ים: "המחאה מתפשטת, זה מאבק קולקטיבי". וגם חתן וכלה הגיעו להזדהות והצטלמו באוהלים

בתל-אביב, בירושלים, בבאר-שבע, בחיפה ובקריית-שמונה - בחמש ערים בו-זמנית מחו הערב (ד') על העסקת עובדי קבלן, כחלק מגל המחאות בישראל. "אנחנו דורשים מדינת רווחה, זה חלק מהמאבק הכללי", אמרו וקראו ססמאות נגד הקבלנים. במקביל, בבאר-שבע המוחים הסירו יותר מכפפות - ומחו בבגדי ים - ובירושלים הפגינו חרדים לצד חילונים על מערך התחבורה הציבורית הרעוע.

 

 

מאות מפגינים, ביניהם אנשי איגוד "כוח לעובדים", צעדו מגינת לוינסקי בתל-אביב לפינת הרחובות שדרות רוטשילד ושינקין ומחו על העסקת עובדים בתנאי קבלן. הם צעקו "חברות קבלן, זה פשע מאורגן" ו-"צאו מהחלון, ביבי כישלון". כמה מהם עטו מסיכות לבנות וטענו: "עובדי הקבלן - אנשים שקופים".


הפגנה בבאר שבע. "עובדי הקבלן - אנשים שקופים" (צילום: רועי עידן)

 

עמי וטורי, מ"כוח לעובדים", אמר בעצרת שקיימו מאוחר יותר כי המחאה היא חלק אינטגרלי מהמאבק הכולל: "אנחנו רוצים מהפכה חברתית במדינה". גם בבאר-שבע חבשו עשרות מסיכות לבנות ונשאו שלטים הקוראים להעסקה ישירה של עובדים.


מחאה מתפשטת בבירת הנגב. "נלך כשיהיה פתרון אמיתי" (צילום: רועי עידן)

 

זו לא היתה המחאה היחידה בבירת הנגב. עשרות מפעילי המאהל בבאר שבע צעדו בבגדי ים וקראו "המחאה מתפשטת". גם חתן וכלה הגיעו למאהל כדי להצטלם והתקבלו במחיאות כפיים ובשירים. הכלה שירן בן דוד סיפרה כי רצתה להביע הזדהות ואמרה שגם הם כזוג צעיר לא יוכלו לקנות בית במצב הקיים כיום. הם הצטלמו ליד האוהלים וקיבלו אוהל במתנה מהמוחים, שביקשו מהם: "תעשו את ירח הדבש במאהל".

 

גילי רון, שצעדה בהפגנת בגדי הים, אמרה כי "המחאה באמת מתפשטת, זה מאבק קולקטיבי. עד שלא יהיה פתרון אמיתי לא אלך מפה". פלוריאן שולטר, סטודנט מגרמניה, מחה אף הוא וצעד בלי חולצה: "תמיד טוב שאנשים מתארגנים ומתאחדים בגלל הדעות שלהם, זה חלק חשוב בדמוקרטיה. בישראל הרבה מהכסף הולך לביטחון, אז אני חושב שהדרך הכי טובה לפתרון הוא לפתור את הסכסוך הישראלי פלסטיני".   

 

כ-100 מתושבי ירושלים, ובהם גם כמה נציגים מהמגזר החרדי, צעדו מבית החולים "ביקור חולים" למאהל הצעירים בגן הסוס במרכז העיר. הם מחו על "ההידרדרות של התחבורה הציבורית בעיר בשנים האחרונות" וקראו: "לשפר את מערך האוטובוסים לטובת העיר".


גם בבת-ים מחו, והתעמתו עם כוחות יס"מ (צילום: מוטי קמחי)

 

גם בערים אחרות נערכו הערב הפגנות. בבת-ים צעדו מאות, ובהם פעילים חברתיים מקומיים, מאזור מלון "סאן" בבת-ים לכיוון העירייה במחאה על יוקר המחייה ומצוקת הדיור. הם קראו "בדם ואש את ביבי נגרש" ו"ביבי הביתה". בחלק מהצעדה שלהם הם ירדו לכביש והתעמתו עם כוחות יס"מ.

 

במקביל, במגדל העמק מחו כ-150 איש על יוקר המחיה והזנחת הפריפריה. המפגינים, שאורגנו על ידי דיירי הקיבוץ העירוני של "מחנות העולים" ודיירי המאהל בעיר, צעדו לכיוון מאהל המחאה, שם קיימו עצרת.

 

בהכנת הכתבה השתתפו אילנה קוריאל, יואב מלכה, עומרי אפרים ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במסיכות לבנות
צילום: רועי עידן
בבגדי חתן וכלה
צילום: רועי עידן
וגם בביקיני
צילום: רועי עידן
צועדים בבת-ים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים