שתף קטע נבחר

"המפוזר מכפר אז"ר" עולה לכיתה א'

על-פי תוכנית חדשה של משרד החינוך יילמדו בבתי הספר היסודיים ספרים המוגדרים "נכסי צאן ברזל". פרופ' לספרות: "נפלא שהילדים ילמדו יצירות של לאה גולדברג ועגנון"

"הצב והארנב", המפוזר מכפר אז"ר" ו"הקוסם מארץ עוץ": ספרים אלו ורבים אחרים יכללו מעתה בלימודי החובה בשיעורי הספרות בבתי הספר היסודיים. כך פורסם הבוקר (יום ה') ב"ידיעות אחרונות".

 

על פי התוכנית החדשה, אותה גיבשה ועדה מטעם משרד החינוך, המורים בכל שכבת גיל בבית הספר היסודי יחוייבו ללמד מדי שנה כעשר קלאסיקות ספרותיות.

 הספרים יילמדו בהתאם לרשימה שקבע משרד החינוך, במטרה שעד סוף כיתה ו' התלמידים יכירו את נכסי צאן הברזל של ספרות הילדים.

 

בכיתות א' וב' ילמדו התלמידים בין היתר את הספרים "הצב והארנב", "המפוזר מכפר אז"ר", פרקים נבחרים מ"פו הדב" וגם את "כובעים למכירה". בכיתות ג' וד' ילמדו התלמידים את הספרים "הברווזון המכוער", "הקוסם מארץ עוץ" וגם "פצפונת ואנטון". תלמידי כיתות ה' ו' יקראו את הספרים "בגדי המלך החדשים", "האי ברחוב הציפורים", "החליל" וגם את "אמיל והבלשים". 

 

פרופ' מירי ברוך, ראש החוג לספרות ילדים במכללת לוינסקי, אמרה כי מטרת התוכנית היא ליצור תשתית ידע משותפת לכל הגילאים בבתי הספר היסודיים. "במהלך 20 השנים האחרונות משרד החינוך המליץ על יצירות ספרותיות מועדפות, אך למעשה כל בית ספר היה רשאי לבחור בעצמו אילו יצירות ללמד. כך נוצר מצב שילדים שונים למדו קלאסיקות ספרותיות אחרות".

 

לדבריה, "אומנם רשימת יצירות החובה היא ממש מזערית, ואלמנט הבחירה

 המכיל כ-80% מהיצירות הנלמדות עדיין נותר המרכיב המרכזי בתוכנית, אך זהו בהחלט צעד חשוב לקראת יצירת תשתית ידע משותפת". היא הוסיפה שמדובר בספרים שלרוב ממילא נקראים בבתי קוראי ספרים, "אך עם זאת כיוון שאנו חברה רב תרבותית וקולטת עלייה, אז ישנם אזרחים רבים שלא מכירים לעומק את התרבות הישראלית והקלאסית. לכן זה נפלא בעייני שהמורים יהיו מחויבים כעת ללמד את הילדים מהיצרות של לאה גולדברג, ש"י עגנון ואחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים