שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מות הלוחם למען ניצולי השואה: "אין לו תחליף"
  בתו של נח פלוג שנפטר בגיל 85 סיפרה על אבא נפלא וחבריו שליוו אותו במשך השנים ספדו: "אבדה גדולה, נשבר הלב"
  "בכל הדברים הטובים שנעשו למען ניצולי השואה, לנח היתה יד, בכל העולם". נח פלוג, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, הלך לפנות בוקר (יום ה') לעולמו בגיל 85 בבית החולים שערי צדק בירושלים. קרוביו מספרים על איש משפחה למופת, אוהב ואהוב. עמיתיו שיבחו את פועלו למען ניצולי השואה.

   

  פלוג נולד בעיר לודז' בפולין. במהלך מלחמת העולם השנייה, בהיותו ילד, הצטרף למחתרת הנוער בגטו לודז'. מאוחר יותר היה אסיר במחנות אושוויץ, גרוס רוזן ומאוטהאוזן. "לצד כל עיסוקיו הציבוריים הוא היה אבא נפלא, סבא נפלא ובעל נהדר", אמרה בתו קרנית פלוג שהתקשתה לדבר על אביה בלשון עבר. "הוא הקדיש את חייו למען המטרה הנאצלת - הדאגה לניצולי השואה".

   

  אורי חנוך, חברו הקרוב של פלוג וסגן יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, סיפר בעצב רב: "מעט לפני שהוא התאשפז הייתה לנו ישיבה של שעות ארוכות, בסוף הישיבה אמרתי לו, את מה שלא אמרתי מעולם לגבר: 'נח אני אוהב אותך'".

   

  בימים האחרונים חל דווקא שיפור במצבו של פלוג. "היום לא יום טוב, הלב נשבר", תיאר חנוך את מה חש, "אני לא יכול להתרכז, זה קוטע את המחשבות. רק אתמול כל כך שמחתי לשמוע מאשתו שהוא מתאושש, שהוא בהכרה, מטייל קצת, מבין, הוא אפילו כתב, ותהה: 'מה אני עושה כאן' ופתאום זה בא".

   

  "עשה הכל בשקט למען הניצול"

  החבר הטוב המשיך וספד: "איש משכמו ומעלה. כל ניצולי השואה חייבים לו את שיפור מצבם. בכל הדברים הטובים שנעשו לניצולי השואה, לנח היתה יד, בכל העולם". הוא ציין כי פלוג היה זה שהיה אחראי לאיחוד כל מוסדות ניצולי השואה תחת ארגון גג, דבר שהגביר את כוחם. "הגרמנים אמרו גמרנו עם הפיצויים, אך פלוג ראה שהם ממשיכים לתת לאחרים, התאחדו הארגונים ונצבר כוח. הוא עשה הכל לעזרתו של הניצול הנזקק".

   

  לדבריו, "הגדולה שלו שאת כל הישגיו, השיג פלוג בדרכו הייחודית, השקטה, הרגועה והלא מתלהמת. כך סחף אחריו את נשיאי גרמניה בזה אחר זה שלא יכלו לומר לו לא, וכך פעל שנים לרווחת ניצולי השואה.

   

  "לא הייתי קורא לו כריזמטי, הוא לא צעק. הוא היה אדם חכם, מלומד, שידע ללכד ולא בהיסטריה, אלא בצורה שקטה ואמפטית את כולנו סביבו. זו אבדה גדולה מאוד שתשפיע על קיום הארגון, אבדה של אדם שעשה הכל בשקט ושמחה למען הניצול
  הנזקק".

   

  יו"ר יד ושם, אבנר שלו, הכיר תודה לאיש שבמשך שנים פעל לרווחת ניצולי השואה: "אין מנהיג שיחליף את פלוג. הוא קרא בלי הפסקה על השואה, והרחיב אופקיו מעבר לניסיונו האישי למען הניצולים, ולצד כך פעל ללא לאות גם להנצחתם.

   

  "איבדנו שותף ומנהיג בעל משמעות. נח היה המייצג האולטימטיבי של ציבור ניצולי השואה, ציבור ענק ומגוון, הן כיו"ר מרכז הארגונים שהקים, שתחתיו היו 70 ארגונים, ובדרך פעילותו. מאז פרש מעבודתו באוצר, כל כולו היה לרווחת וזכויות הניצולים, 24 שעות ביממה, לא היה לו יום ולא לילה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ששון תירם
  נח פלוג. "מה אני עושה כאן?"
  צילום: ששון תירם
  מומלצים