שתף קטע נבחר

שגריר בריטניה בישראל: רוטשילד זה לא לונדון

"ההפגנות בישראל לא אלימות ואנשים מביעים את דעתם בדרך לגיטימית, בלונדון זה חבורות של צעירים שחפצים במסעות כוח של שוד וביזה", כך אומר ל-ynet שגריר בריטניה בישראל, מת'יו גולד. "אני חש עצב גדול ובושה גדולה מהמעשים. ראינו את בריטניה במגרעתה, אבל גם בשיאה"

"בין רוטשילד ללונדון יש עולם ומלואו". בראיון ל-ynet, סיפר שגריר בריטניה בישראל, מת'יו גולד, על תחושותיו בעקבות המהומות בארצו. הוא סיפר על ההבדלים התהומיים לדבריו, בין מחאת האוהלים בישראל למהומות האלימות באנגליה וקרא לתיירים הישראלים לא לפחד ולבוא לבקר במדינה, גם עכשיו וגם באולימפיאדה בקיץ הבא.

 

מהומות בבריטניה -כתבות אחרונות

 

בימים האחרונים התעדכן גולד במתרחש במולדתו ועקב בדריכות אחר התפתחות האירועים. "אני מרגיש שני דברים: מצד אחד, עצב גדול ובושה גדולה מהמעשים האלימים בעיר מולדתי, לונדון", אמר היום (ה') ל-ynet. "כמובן שזה מעלה שאלות קשות בחברה הבריטית ומדובר בהתפתחויות מדאיגות. מצד שני, ראינו את בריטניה במגרעתה, אבל לדעתי, גם בשיאה".


שוטרים הבוקר בלונדון (צילום: MCT)

 

הוא דווקא רואה את חצי הכוס המלאה: "אני חש גאווה על כך שמיליון אנשים בימים האחרונים הביעו בגלוי את תמיכתם במשטרה וכיבוד החוק, ועשרות אלפי אנשים ברחוב לא מפגינים, אלא מנקים את הבלגן בהתנדבות. מה שקרה פה איום, אבל נשוב לעצמנו במהרה".

 

על השאלה האם יש דמיון בין המחאות בישראל לאלו שבבריטניה, הגיב השגריר בנחרצות: "צריך למתוח קו ברור בין מה שקורה ברוטשילד למה שקורה בלונדון. מדובר בשני עולמות שונים. ההפגנות ברוטשילד הן לגיטימיות, הן לא אלימות והאנשים מביעים את דעתם בדרך לגיטימית. בלונדון, זה בדיוק הפוך. מה שהם עושים הוא בלתי לגיטימי".

 

מחאת האוהלים בישראל - עדכונים אחרונים

  

הוא הוסיף, שבמחאה בישראל לא משתתפים עבריינים: "אלה שיוצאים לרחוב לא יוצאים לעשות שינוי, הם רוצים לגנוב DVD. בישראל, יש הרבה הערצה למפגיני רוטשילד. באנגליה לעומת זאת - רק סלידה".


ההפגנה הגדולה והשקטה בתל-אביב במוצ"ש (צילום: בן קלמר)

 

השגריר הבריטי גם תיאר את הפרופיל של המפגין הבריטי: "זה לא קשור למיעוטים ולא לפוליטיקה. אלה הם חבורות של צעירים שחפצים במסעות כוח של שוד וביזה. לא מדובר פה במדיניות, אלא פשוט בפשע לשמו. גם אין לכך קשר לרב תרבותיות, יש גם לבנים באזורים הלבנים וגם שחורים באזורים השחורים, שלוקחים בכך חלק. רק מעט מהם הם מיעוטים. מדובר באנשים שחושבים שאין השלכות למעשיהם, אבל הדברים שנעשים בממשלה מבהירים שיש השלכות".

 

לגבי המחאות בישראל, נמנע גולד מלהביע את דעתו האישית על מהותן, משום שמדובר בעניינים פנים-ישראליים, אך התייחס לאופי המחאות. "הם

 מביעים את דעתם באופן בלתי אלים וממשלת בריטניה, כמו ממשלת ישראל, תומכת בחופש הביטוי בצורה שכזו. אני מעריץ את הדרך הבלתי אלימה שבה מתנהלת המחאה".

 

הוא סיפר כי הימים הקשים באנגליה כבר לקראת סופם: "היו ימים קשים ובלתי נעימים, אבל בזכות הפריסה הרחבה של המשטרה, הדברים כעת תחת שליטה. היה לא נעים, אבל נראה שהאלימות מגיעה לסופה". לקראת האולימפיאדה בלונדון, שתיערך בעוד כשנה, ביקש השגריר להבהיר לתיירים כי אין סיבה לחשוש מלבוא לבריטניה: "אני פונה לתיירים, לסטודנטים ולאנשים שבאים לאולימפיאדה: אל תתשנו את דעתכם. יהיה בטוח וטוב, אף אחד לא צריך לבטל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולד. הבדל גדול
צילום: עופר עמרם
נזקים בלונדון
צילום: רויטרס
מתנדבים מנקים בלונדון
צילום: רויטרס
מחאה שקטה ברוטשילד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים