שתף קטע נבחר

פרקליטי קצב אופטימיים: "נפעמים משופטי העליון"

בתום דיוני הערעור הביעו בצוות ההגנה של משה קצב אופטימיות זהירה באשר לתוצאות. "זכינו לאוזן קשבת", אמרו גורמים בצוות. בפרקליטות דווקא סבורים כי "לא נשלפו שפנים חדשים". קצב למקורביו: "לא היה קל לשמוע שוב את כל העלבונות"

עוד פרק בסאגה המשפטית הבלתי נגמרת: אחרי שלושה דיונים בערעור שהגיש נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, לבית המשפט העליון על הרשעתו באונס ועל 7 שנות המאסר שנגזרו עליו, מנסים בהגנה ובפרקליטות לסכם את שבוע הדיונים בתיק. החלטת שופטי העליון - מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן - צפויה רק בעוד חודשיים או שלושה, אולם בצוות ההגנה של קצב מביעים אופטימיות מההקשבה שגילו השופטים.

 

ערעור קצב - הכותרות האחרונות ב-ynet

דיון אחרון בערעור: קצב הגיע יד ביד עם גילה

קצב התפרץ גם בתום הדיון: "החטוטרת עליכם"

קצב התפרץ: "אזרח רגיל לא היה מואשם"

השופטים נגד סנגור קצב, שטען: 'עידן של חיבוקים'

 

"יש לנו תחושה טובה שבית המשפט יתערב בממצאיו של בית המשפט המחוזי", אמרו בצוות ההגנה של קצב. "זכינו לאוזן קשבת אצל שלושת השופטים הרבה יותר מאשר זכינו בבית המשפט המחוזי. ראינו כי המטוטלת זזה מההחלטיות של הכרעת הדין של בית המשפט המחוזי לכיוון השאלות והספקות שעלו במהלך הערעור".

 

קצב עצמו אמר לסביבתו הקרובה עם תום הדיונים כי "לא היה קל לשמוע שוב את כל העלבונות שהטיחו בי הפרקליטות והמתלוננות. למעלה מחמש שנים שאין לי יום ואין לי לילה והערעור היה שלב נוסף. אני תקווה וציפייה ששופטי העליון יקשיבו לאמת וישנו את הכרעת הדין".

 

לא פעם התפרץ קצב במהלך שלושת ימי הערעור ואיבד את שלוותו. בסביבתו הקרובה הדגישו כי הנשיא לשעבר מאוד התרגש במהלך הערעור. "הוא נלחם על חייו וכל אמירה לא נכונה מקפיצה אותו. אלו דברים שטבועים בלבו והוא לא יכול להתעלם מכך. יש לו הרבה ציפיות שהשופטים יעשו צדק. אין ספק ששופטי בית המשפט העליון היו קשובים הרבה יותר מאשר שופטי בית המשפט המחוזי".

 

"האווירה השתנתה ביום השני"

גורמים בצוות ההגנה של קצב אמרו כי אחרי פסק הדין של המחוזי "נקודת המוצא הייתה כביכול בלתי אפשרית, אבל יצאנו אופטימיים". היום הראשון החל בצורה לא טובה עבור קצב, סיפרו הגורמים, כאשר ראש ההרכב, מרים נאור, קטעה בכל פעם מחדש את דבריו של עו"ד אביגדור פלדמן ולא נתנה לו הזדמנות ראויה לטעון את טיעוניו. "יצאנו שפופים וחבולים לחלוטין ביום הראשון, אולם כבר ביומו השני של הערעור האווירה השתנתה באופן מהותי ובית המשפט היה קשוב לטיעוני עורכי הדין ואף הציג שאלות קשות כלפי התביעה".


עורכי הדין של קצב אופטימיים. פלדמן, אמיר ולביא (צילום: אליעד לוי)

 

צוות עורכי הדין של הנשיא לשעבר רואה בחיוב את העובדה שביום השני התעורר בקרב השופטים ספק באשר לשאלת האונס של א' ממשרד התיירות. לטענתם, "המדינה לא הצליחה לספק תשובות ראויות על האליבי שהצגנו".

 

הם הוסיפו כי אין להם ספק שבית המשפט העליון יתערב בעניין טענת ההגנה מן הצדק והטענות על חריצת הדין של הפרקליטות והמשטרה עוד בטרם הוגש כתב אישום נגד קצב. "אנו מקווים שהשופטים יקבלו את טענותינו על כך שהמשטרה יצאה למסע ציד לחפש מתלוננות שיתלוננו על קצב. מסע שהוליד אונס וחיבוקים תמימים שהפכו למפלצת מינית. אין לנו ספק שבנושא הזה תהיה התערבות של בית המשפט שאף העיר הערות רבות נגד התנהלות זו, ואף מתח ביקורת על התנהלות היועץ המשפטי לממשלה הקודם, מני מזוז".

 

גם באשר לטענת היחסים בהסכמה, טענה אותה דחה בית המשפט המחוזי לאחר שקבע כי אי אפשר לדבר בשני קולות, הביעו אופטימיות בהגנה. "בית המשפט העליון הסכים איתנו שעל פי העיקרון המשפטי, אפשרי להעלות טענות אלטרנטיביות והוא היה קשוב לטענת היחסים בהסכמה", אמרו בצוות ההגנה.

 

לעומת זה, גם בפרקליטות המדינה יצאו בתחושה טובה מדיוני הערעור בתיק. "לא נשלפו שפנים חדשים", אמרו בפרקליטות, "כל טענות עורכי הדין אלו טענות שנדחו בצורה מוחצת על ידי שופטי בית המשפט המחוזי".

 

בפרקליטות הדגישו כי טענת היחסים בהסכמה נתקלה בתמיהות ובהערות מצד השופטים. "לא סתם השופטים קטעו ביום הראשון את דבריו של עו"ד פלדמן בנושא זה והעלו תמיהות", אמרו בפרקליטות. בפרקליטות הדגישו כי התנהגותה של א' ממשרד התיירות הינה התנהגות מקובלת בקרב קורבנות עבירות מין. "נדיר מאוד שבית המשפט העליון מתערב בממצאי מהימנות לאחר שבית המשפט המחוזי שמע את העדים וזה מה שמבקשת ההגנה במקרה הזה, ולנוכח הערות השופטים ספק אם זוהי כוונתם", אמר ל-ynet גורם משפטי בכיר.

 

שבחים לשופטים: "שליטה פנומנלית ברזי התיק"

כך או כך, הן בפרקליטות והן בצוות ההגנה של קצב הסכימו כי שופטי העליון הגיעו לדיון מוכנים בצורה בלתי רגילה ושלטו בצורה אבסולוטית בתיק. "אני נפעם מהדרך שבה שופטי בית המשפט העליון, ובראשם מרים נאור, ניהלו את הדיונים ומהיכולת שלהם להתמודד עם היקף החומר תוך שליטה פנומנלית ברזי התיק", אמר ל-ynet עו"ד ציון אמיר. "אני נפעם מהרצינות, המקצועיות והיסודיות שבה שלושת השופטים ניהלו את הדיון, וכולם צריכים להיות גאים בהליך כפי שהתנהל. אין לי טיפת מושג מה יוחלט אבל קצב קיבל את יומו, וכולנו תקווה שהתוצאות תהיינה בהתאם".

 

חברו לצוות ההגנה של קצב, עו"ד אביגדור פלדמן, שזכה לא פעם להערות מצד השופטים ציין אף הוא כי "הייתה הקשבה מצד שלושת השופטים שהעלו שאלות נוקבות כלפי התביעה, ולדעתנו בית המשפט העליון נמצא באזור אחר של התלבטות, וספקות שבית המשפט המחוזי התעלם מהן בהכרעת הדין".

 

את השבחים לבית המשפט העליון מצד סוללת עורכי הדין של קצב סיכם עו"ד אבי לביא. "בית המשפט העליון שאל את הפרקליטות שאלות קשות מאוד. לא ראיתי תמיד תשובות אשר הניחו את דעתו. לטעמי בית המשפט הבין ואני מקוה שהדברים יבואו לידי ביטוי כי לא היה כמו התיק הזה, השיטפון התקשורתי אשר מולו עמד קצב וניסה לשים אצבע בסכר כדי להגן על עצמו. אני סמוך ובטוח שבית המשפט יקבע קביעות עקרוניות שחלקן יהיו הלכות בנושאים שונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצפה שהשופטים יקשיבו לאמת. משה קצב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים