שתף קטע נבחר

גם אבנר הררי רוצה צדק חברתי

האסיר, שבילה את רוב שנותיו בכלא, כתב בשם "כל האסירים במדינה" כי העם דורש צדק חברתי "גם מעבר לחומות הכלא". במכתב ששלח מהכלא הוא פרש את חזונו לטיפול בפשיעה

הצטרפות מפתיעה למחאה החברתית מכיוון לא צפוי: האסיר אבנר הררי, השפוט למאסר של שש שנים, שלח מכתב לפרופ' מנואל טרכטנברג, ראש צוות המומחים שהקים ראש הממשלה, וליו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, והביע תמיכה במחאה החברתית.

 

מחאת האוהלים - כל הכתבות בעמוד המיוחד של ynet

 

"בשמי ובשם חבריי האסירים בכל בתי הכלא, אני מודיע לכם כי אנו מצטרפים למחאה 'העם דורש צדק חברתי גם מעבר לחומות הכלא'", כתב הררי שריצה את רוב שנותיו מאחורי הסורגים, "אנחנו מחזקים את ידיכם, ומתפעלים מיכולתכם לסחוף המונים תחת קורת גג המחאה".

 

הררי, הידוע כ"מוציא לפועל" של משפחת הפשע אברג'יל, ניתח את המצב החברתי וכתב כי "המוני בית ישראל המוחים כנגד העוול החברתי ובעד הצדק החברתי, מעידים על כך כי מדובר במחאה אותנטית של מעמד הביניים, מחאה הנטולה סממנים פוליטיים, זו המיית לב אמיתית של המוני בית ישראל".


"המיית לב אמיתית של המוני בית ישראל". הררי (צילום: ירון ברנר)

 

במכתב, המתפרש על פני ארבעה עמודים, ביקש הררי: "אנא זעקו את זעקתנו, כי אין לנו דרך לזעוק אותה מבעד לחומות ומשפחותינו טרודות בהישרדות כלכלית ונפשית". אני, כתב הררי, "בשם כל האסירים במדינת ישראל, מבקש שעל סדר היום של מנהיגי המחאה והוועדה הממשלתית יונח הטיפול באסירים וכל הקשור לכך, כך שיינתן להם מזור בשעה היסטורית זו".

 

הררי פרש במכתב שהעביר מהכלא באמצעות עורך דינו, אבי עמירם, את חזונו לפתרון מצוקות האסירים ובני משפחותיהם ומיגור הפשע מהרחובות. "במדינת ישראל כלואים אלפים רבים של אסירים. מרבית האסירים נדונו בעבר לכליאה מאחורי סורג ובריח. המסקנה המיידית המתבקשת מכך הינה כי הכלא אינו מזור לאסירים הללו", כתב הררי.

 

לטענתו של הררי, "אסיר משוחרר נידון למעשה לכליה כלכלית/חברתית. הוא מנודה אוטומטית משום עברו מכל מסגרת". לדבריו, "הדלת המסתובבת" שבה מוצאים עצמם האסירים בישראל נובעת מכיוון שגופי הרווחה והשיקום במדינת ישראל אינם מסוגלים לספק את התנאים הנדרשים לשיקום אסירים.

 

הררי, שעתר לא פעם על תנאי מאסרו, כתב גם כי "ראוי גם ראוי שתערך רווזיה של ממש בכל הקשור לתנאי האסירים בכלא. התנאים קשים מנשוא. הצפיפות היא איומה, החופשות שאמורות לסייע לאסיר בשמירת קשר עם משפחתו ניתנות בדוחק ולא לכולם".

 

"להשקיע בשיקום במקום בשב"ס"

הוא ציין כי "החזקת אסירים מאחורי סורג ובריח עולה הון תועפות לכלכלת המדינה", והציע להשקיע את הכסף בשיקום האסירים ובני משפחותיהם. "אילו השכילו קברניטי המשק להשקיע את המיליארדים המושקעים בשרות בתי הסוהר בגופי שיקום יחודיים לאסירים ובני משפחותיהם, הייתה צומחת תועלת כלכלית אדירה למשק הישראלי", כתב הררי.

 

הוא גם הלין על כך שאסירים ממוצא מזרחי ואסירים מהמגזר הערבי "סופגים את מרבית הקשיים, מחד העונשים המוטלים עליהם כבדים במיוחד, מאידך משפחותיהם נמצאות בתחתית הסולם הסוציו-אקונומי במדינת ישראל".

 

לדברי הררי, "אין לי ספק כי בנייה של מערך שיקום איכותי לא רק שתפחית את רמת הפשיעה, אלא תהווה תרומה למגזר היצרני במשק". אני סמוך ובטוח, סיכם האסיר, "כי אם חזוני יתממש עתה יתפוגג הפשע מרחובותינו באופן ניכר ומסיבי, ובכך נקבל חברה שיוויונית וצודקת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שעה היסטורית. אבנר הררי
צילום: ירון ברנר
עו"ד אבי עמירם
צילום: ירון ברנר
מומלצים