שתף קטע נבחר

המועמדים הרפובליקנים: נגד אובמה, בעד ישראל

העיסוק בצרות הכלכליות תפס את מרבית תשומת הלב בעימות הטלוויזיוני השני שקיימו 8 המועמדים הרפובליקנים לנשיאות. חלק "חיממו מנועים" אך חלק יידעו כבר בשבת אם יאלצו לפרוש. ברקע: מושל טקסס מצטרף למירוץ וטורף הקלפים

הקרב על מועמדות הרפובליקנים לנשיאות ארה"ב ב-2012 מתחמם: שמונת מועמדי המפלגה השתתפו הלילה (יום ו') בעימות טלוויזיוני שהתקיים במדינת איווה, השני בסדרת העימותים הנערכים כחלק מקמפיין הבחירות. אך את ההצגה ניסו לגנוב למועמדים דווקא שניים שלא השתתפו באירוע: מושל מדינת טקסס, ריק פרי, שהודיע רשמית על הצטרפותו למירוץ במהלך ביקור בניו-המפשיר, ושרה פיילין שדווקא הגיעה לאיווה עם "האוטובוס הנודד" שלה בתיזמון לא מקרי.

 

העימות, ששודר ברשת FOX ונמשך כשעתיים, עסק בעיקר בבעיותיה הכלכליות של ארה"ב בצל משבר החוב הלאומי ובסוגיות פנים שונות. שמונת המועמדים הפגינו קו מאוחד בשני נושאים מרכזיים: התנגדותם למדיניותו של הנשיא, ברק אובמה, וידידותם עם ישראל ומחויבותם הבלתי ניתנת לערעור אליה.

 

המועמדים טים פולנטי, מישל בקמן, ריק סנטורום והרמן קיין התחייבו לעשות הכל על-מנת למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. "אנחנו חייבים לפעול לצדה של ישראל וללא שום מחלוקות", אמר פולנטי. סנטורום הזכיר כי מאז 1979 הרגה איראן יותר אמריקנים מכל מדינה אחרת, ואילו קיין הזכיר את רצונו של נשיא איראן למחוק את ישראל מהמפה והדגיש כי הוא "לוקח את האיום ברצינות".

 

דווקא המועמד רון פול הצהיר הציג עמדה יוצאת דופן כשאמר כי הוא תומך בהפסקת המימון האמריקני הבינלאומי וכי יש לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני.

 

העימות אמנם היווה "חימום מנועים" עבור מרבית המועמדים, אך עבור שניים מהם הוא היה מכריע ביותר. טים פולנטי ומישל בקמן, שניהם ממדינת מינסוטה, ניהלו קרב על דעת הקהל לקראת המשאל העממי שיתקיים בסוף השבוע באיווה, בסיומו יפרוש ככל הנראה אחד מהם מהמירוץ 

 

הקלפים נטרפים מחדש

בתוך כך, הודיע הלילה מושל טקסס, ריק פרי, על כוונתו להצטרף רשמית לפריימריז במפלגה הרפובליקנית. פרי, בן 61 שמרן אוונגליסטי, צפוי להתמודד על קהל הבוחרים של פיילין (שכאמור טרם הכריזה רשמית על מועמדותה), בקמן, פולנטי וסנטורום. הצטרפותו למירוץ צפויה לטרוף את הקלפים גם במשאל שיתקיים באיווה מחרתיים.

 

בראיון שהעניק למגזין "טיים" אמר פרי כי את הכרזתו הרשמית הוא צפוי למסור במוצאי שבת, במהלך ביקור בדרום-קרולינה. "אשתי גרמה לי להבין שלא אוכל לשבת מהצד כשהעתיד ארצי באמת נתון על כף המאזניים", אמר. לדבריו, הנשיא לשעבר, ג'ורג' וו. בוש, קודמו בתפקיד מושל טקסס לפניו, הזהיר אותו כי הוא "עלול להתעורר בגיל 70 ולומר לעצמו 'הלוואי שהייתי רץ'".

  

הערתו של מושל טקסס מעניינת בעיקר לאור העובדה שמשפחת בוש אינה נמנית על תומכיו של פרי.

אחיינו של הנשיא לשעבר ובנו של מושל פלורידה לשעבר, ג'ב בוש ג'וניור, הודיע אתמול כי הוא תומך דווקא בג'ון הנטסמן, מושל יוטה לשעבר והאיש שכיהן כשגריר ארה"ב בסין עד לאחרונה. עבור הנטסמן העימות שהתקיים הלילה היה העימות הראשון מול יריביו.

 

סקר שערכה השבוע רשת CNN מצביע על כך שבמחנה הרפובליקני אין עדיין מועמד דומיננטי הזוכה ליתרון מובהק על-פני יריביו. מושל מסצ'וסטס לשעבר, מיט רומני, זוכה ל-17% בניתוחים סטטיסטיים שכבר לקחו בחשבון את האפשרות שפרי ופיילין יצטרפו בסופו של דבר למירוץ. מושל טקסס ממוקם שני עם 15% ואילו יתר המועמדים אינם חוצים את רף 12 האחוזים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרי. רץ בגלל אישתו
פיילין. עם האוטובוס הנודד באיווה
צילום: AFP
מוביל אך לא דומיננטי. רומני
צילום: AFP
מומלצים