שתף קטע נבחר

אבו מאזן לארה"ב: רוצה מדינה נקייה מהתנחלויות

בפגישה עם מחוקקים אמריקנים, הביע הנשיא הפלסטיני התנגדות לרעיון להשאיר התנחלויות תחת שלטון המדינה הפלסטינית. בארה"ב מתחו ביקורת על הבנייה מעבר לקו הירוק

התנחלויות תחת שלטון המדינה הפלסטינית? אבו מאזן מתנגד לרעיון. בפגישה אמש (יום ה') עם מחוקקים אמריקנים, אמר הנשיא הפלסטיני כי מטרתו היא להקים מדינה פלסטינית בגדה המערבית, עם ירושלים כבירתה - וללא התנחלויות.

 

המשלחת האמריקנית, בראשות הסנאטור סטני הוייר, ביקרה ברשות ובישראל ושמעה מאבו מאזן מה יעדיו לתקופה הקרובה, ובעיקר לחודש ספטמבר, בו צפוי האו"ם להצביע על הכרה במדינה פלסטינית. בסוכנות הידיעות הפלסטינית דווח כי אבו מאזן אמר לאמריקנים שביטחונה של המדינה הפלסטינית צריך להיות באחריות גורם שלישי - כוחות נאט"ו, בשליטה אמריקנית.

 

אבו מאזן דחה את הרעיון להשאיר התנחלויות בשטח המדינה הפלסטינית, אם וכאשר זו תוקם, ואמר כי הן סותרות את תהליך השלום. לדבריו, "הבחירה הראשונה, השנייה והשלישית שלנו היא להקים מדינה באמצעות משא ומתן. פנייה לאו"ם להכרה אינה סותרת קיומו של תהליך שלום על בסיס קווי 67'".

 

החלטתו של שר הפנים, אלי ישי, לאשר הקמת 4,300 יחידות דיור מעבר לקו הירוק זכתה לביקורת מהפלסטינים, וגם מהמערב. שליח האו"ם למזרת התיכון, רוברט סרי, אמר כי "זו פעולה פרובוקטיבית, שמטרתה לערער על ניסיונות הקהילה הבינלאומית להחזיר את הצדדים לשיחות ולעצב סדר יום חיובי לקראת ספטמבר".

 

ישי אישר להקים 1,600 יחידות דיור בשכונה החרדית רמת שלמה שבירושלים. בקרוב תאושר גם תוכנית לבניית 700 דירות בפסגת זאב, הנמצאת גם היא מעבר לקו הירוק, ועוד 2,000 דירות ייבנו בגבעת המטוס בבירה. גם האמריקנים מתחו ביקורת על האישור, ודוברת מחלקת המדינה, ויקטוריה נולנד, הפצירה בישראלים ובפלסטינים להימנע מצעדים חד-צדדים, שעלולים להקשות על חידוש השיחות ואמרה כי הדבר "מדאיג".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן
צילום: EPA
רמת שלמה. השכונה גדלה
צילום: AP
מומלצים