שתף קטע נבחר

אולטימטום טורקי לאסד: "אל תבנה על ידידותנו"

מכתב טורקי לדמשק מבהיר: המשך הדיכוי האלים של הצבא הסורי יפגע ביחסי המדינות. "לא נפסול התערבות בינלאומית"

טורקיה לא פוסלת התערבות בינלאומית בסוריה, אם משטרו של בשאר אסד ימשיך לפעול באלימות כלפי בני עמו. כך מסר אמש (ו') גורם באנקרה לעיתון הטורקי "הורייט".

 

הגורם אמר כי מכתב מהנשיא הטורקי עבדאללה גול לאסד, שהועבר השבוע דרך שר החוץ אחמט דבוטאולו, הוגדר על ידי הטורקים כ"אולטימטום" לדמשק. לפי אותו אולטימטום, אם אלימות הצבא הסורי תימשך, אסד לא יוכל לסמוך עוד על הידידות הטורקית.


מפגינים בעיר חמה

 

"עד כה, ניסינו לשכנע את מדינות המערב לתת זמן לאסד כדי ליישם את הרפורמות. היינו הכי ידידותיים שיכולים להיות, ערכנו ישיבות קבינט משותפות וביטלנו את הצורך בויזות", אמר הגורם לעיתון הטורקי. "אבל אם המשטר הסורי לא מקשיב לעצות שלנו כחברים ושכנים, וממשיך לירות על אנשיו שלו, המשטר לא יכול להמשיך להיות ידיד של טורקיה".

 

גורם נוסף שמסביר מדוע סבלנותה של אנקרה הולכת ופוקעת, כדברי ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן, מזכיר את התמיכה הגלויה שמעניק השלטון באיראן לממשלה הסורית.

  

"סוריה נשלטת על ידי מיעוט דתי שקרוב לרוב השיעי באיראן", אמר הגורם. "הסלמה נוספת של המתח עלולה להוביל לעימותים של קנאים לא רק שם, אלא אף בעיראק. באופן טבעי, ומשום שבאזור מתגוררים פלגים מוסלמים רבים, טורקיה אינה מרגישה נוח עם התפתחות מעין זו". 

 

על רקע האיום הטורקי, ממשיך הצבא הסורי לפעול באגרסיביות נגד המפגינים. אתמול ירו כוחות הביטחון הסוריים למוות ב-14 מפגינים לאחר תפילות יום השישי. כך טענו פעילים המתנגדים למשטרו של אסד.

 

עשרות אלפים יצאו לרחובות בלפחות חמש ערים, בהן הבירה דמשק וחלב – הגדולה בערי סוריה. "ועדות התיאום המקומיות", אחד מארגוני האופוזיציה, דיווח כי שני מפגינים נהרגו מאש החיילים בחלב, שלושה בפרברי דמשק ועוד שניים במחוז הצפוני אידליב, שעל-יד הגבול עם טורקיה. כמו כן, דיווחו תושבים כי שני פעילים נהרגו בחמה, רק כמה ימים לאחר תום המבצע הצבאי בעיר לדיכוי ההתנגדות למשטר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. "הסלמה נוספת של המתח"
צילום: AFP
אסד. דיכוי המפגינים נמשך
צילום: AFP PHOTO / SYRIAN TV
מומלצים