שתף קטע נבחר

המבקר: סדרת מחדלים. ישי: שאסע עם כבאית?

לינדנשטראוס פרסם הודעה חסרת תקדים על העברת דו"ח אסון הכרמל למבוקרים - בהם שר הפנים וראש הממשלה. ישי כבר מתגונן: "בדקו משנת 74', כשהייתי בבית ספר. אני היחיד שפעל"

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, פרסם הבוקר (א') באופן חסר תקדים הודעה מיוחדת על העברת טיוטת הדו"ח על האסון בכרמל בדצמבר אשתקד, לשורת גורמים המוזכרים בו. "מחדלים, כשלים ומסקנות", נקרא הדו"ח. לפני ישיבת הממשלה, אישר שר הפנים אלי ישי שקיבל את הטיוטה והתגונן: "מה אתם מצפים, שאקח כבאית ואסע איתה לשטח? שאחליף שם את המפקדים?".

 

 

ישי, שמשרדו היה ממונה על שירותי הכבאות עד לרפורמה שבאה בעקבות האסון, אמר כי טרם עיין בטיוטת דו"ח המבקר, שהועברה גם לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר האוצר יובל שטייניץ ולשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. ישי הזכיר כי הדו"ח מתייחס לאירוע עצמו ולהוראות שניתנו, ודחה את הביקורת נגדו.


שריפה בכרמל. "היחיד שפעל זה אני" (צילום: עידו בקר) 

 

"המבקר בודק את מערך הכבאות משנת 74', כשעוד הייתי בבית ספר", טען ישי. "היחיד שפעל זה היה אני. מה אתם מצפים, שאקח כבאית ואסע איתה לשטח?".

 

הוא הוסיף: "שר הפנים היחיד שעשה עבודה ברזולוציות הכי קטנות - התקשר לחברות שמספקות ציוד, לחברות רכש - זה אנוכי. עד כדי כך. לא נביא אנוכי ולא בן נביא, אבל לנגד עיניי עמדו חיי אדם". 

 

הערכה: אחריות אישית על ישי

בהודעת המבקר נכתב כי "טיטת הדו"ח מגלה סדרה ארוכה של מחדלים וכישלונות. התוצאה הטרגית היא שלא נמנעה השריפה הקטלנית בכרמל אשר גבתה מחיר חסר תקדים בהיקפו". 44 בני אדם, רובם סוהרי שב"ס, נהרגו באוטובוס שההיה אמור להביא אותם לכלא דמון. עוד נספו קציני משטרה בכירים וכבאים.

 

הביקורת התמקדה בשישה נושאים מרכזיים, אשר "נתגלו בהם כישלונות ומחדלים חמורים הדורשים תיקון מיידי", כהגדרת לינדנשטראוס:

  • אירועי היום הראשון לשריפה משעות הבוקר ועד לאחר אסון האוטובוס.
  • היערכות מערכת הביטחון לאירועי חירום.
  • מניעת שריפות יער וחורש.
  • מערך הכבאות.
  • השלטון המקומי - היערכות הרשויות המקומיות ומשרד הפנים ותפקודם בעת השריפה.
  • אחריות שרי הממשלה למחדלים ולכישלונות (כולל ממשלות קודמות).

 

המבקר כבר אמר בכמה הזדמנויות בעבר כי הדו"ח צפוי להיות קשה מאוד ויופיעו בו ממצאים חמורים ביותר. כל האישים שבמוקד הביקורת העידו אצל המבקר מספר פעמים. ככל הנראה, המבקר צפוי להטיל על השר ישי אחריות אישית ומיניסטריאלית על אופן פעולתו ופעולות משרדו בהיבטים שונים של האסון.

 

כמו כן, המבקר אף צפוי למתוח ביקורת חריפה על משרד האוצר בגין אי העברת תקציבים ייעודיים אותם אמור היה לקבל משרדו של השר ישי לטיפול בתחום הכבאות - והדבר סיכן את תושבי ישראל.

 עוד משרד שצפוי לספוג ביקורת חריפה בדו"ח הוא משרד הביטחון, ולינדנשטראוס מזכיר ש"דו"חות המבקר כוללה הדו"ח על מלחמת לבנון השנייה בתריעו שוב ושוב על הסכנות ממחדלים וכשלים בכיבוי האש".

 

משרד המבקר מסר ש"הקצה לבדיקה כ-30 עובדים שהפיקו טיוטת ביקורת שמחזיקה כ-450 עמודים - מהטיוטות הגדולות בהיקפן בשנים האחרונות. הם עבדו מסביב לשעון כדי לסיים את הבדיקה במהירות האפשרית, נוכח גודל האסון וההשלכות הקשות שלו". כל הגורמים המבוקרים נדרשים להשיב על הטיוטה בתוך כחודש, ולאחר מכן יגובש הדו"ח הסופי שיפורסם לציבור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הפנים אלי ישי. "מה אתם מצפים?"
צילום: גיל יוחנן
לינדנשטראוס. סדרה ארוכה של מחדלים וכישלונות"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים