שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מחאה חדשה: להקפיא שכר הלימוד באוניברסיטה

  סטודנטים פתחו קבוצה בפייסבוק, בה הם קוראים להקפיא את שכר הלימוד - שזינק עקב עליית המדד: "העלאה בתקופה כזו היא אטימות, אנחנו כורעים תחת הנטל הכלכלי". מנגד, ראשי התאחדות הסטודנטים לא מתנגדים ששכר הלימוד יעלה

  בזמן שסטודנטים רבים משתתפים במחאת האוהלים - יש כאלו שקוראים להקפיא את שכר הלימוד, שבכמה מוסדות להשכלה גבוהה אמור לעלות בשנת הלימודים הקרובה.

   

  עוד בנושא שכר לימוד לסטודנטים:

  "עובד, ומפספס שיעורים". סטודנטים על בטן ריקה

  הצעת חוק: הנחה לסטודנטים ששירתו את המדינה   

  הצעת חוק עוקף בג"ץ: מאות מיליונים לאברכים

   

  בימים האחרונים פרסמו האוניברסיטאות והמכללות את גובה שכר הלימוד לשנת הלימודים הבאה. ברוב המוסדות השכר עלה, בעיקר בשל הצמדת שכר הלימוד למדד. בחלק מהמוסדות עלה השכר במאות שקלים ובחלקם, בעיקר בפרטיים, הוא זינק בלמעלה מ-1,000 שקלים לשנה.


  הקבוצה בפייסבוק 

   

  בעקבות עדכוני השכר, החליטו שני סטודנטים מאוניברסיטת תל-אביב, אוהד רוזן ורואי צור, שהינו חבר מועצת אגודת הסטודנטים באוניברסיטה, להרים את הכפפה ולפנות למוסדות השונים בבקשה לבטל את רוע הגזירה. השניים שאבו עידוד מהצלחת המהלך בקריה האקדמית בקריית אונו, בה מכהן רוזן כחבר מועצת העיר. ההנהלה בקריה הודיעה על העלאה של 4 אחוז, מהווים למעלה מ-1,000 שקל, ולאחר מאבק של אגודת הסטודנטים שם, הוסכם להעלות את שכר הלימוד ב-2 אחוזים "בלבד".

   

  לאחר שראו כי המאבק בקריית אונו הצליח, פתחו השניים קבוצה בפייסבוק שדורשת מכל מוסדות הלימוד להשכלה גבוהה לבטל את העלאת שכר הלימוד בשנה הקרובה. "ראשי האוניברסיטאות והמכללות טוענים ששכר הלימוד מוצמד למדד ולכן הוא עולה. טענה זו אינה מקובלת עלינו. בגלל עליית המדד הסטודנטים נאלצים לשלם יותר על מוצרי המזון, על הביגוד, על שכר הדירה ועל מחייתם השוטפת. ראוי שמוסדות הלימוד לא יוסיפו גם הם על העול הכלכלי, אלא יספגו את עליית המדד ולא יטילו אותה על כתפי הסטודנטים", נכתב בין היתר על דף הקבוצה, שמאות סטודנטים כבר הצטרפו אליה.

   

  בנוסף, שיגרו בסוף השבוע רוזן וצור מכתב לכל ראשי המכללות והאוניברסיטאות בארץ, בו הם מפרטים את טענותיהם ודורשים בשמם ובשם מאות הסטודנטים התומכים בהם "להקפיא את כוונתכם להעלות את שכר הלימוד בשנת הלימודים הקרובה, ולהותיר אותו על כנו, כפי שהיה בשנת הלימודים תשע"א".

   

  בשיחה עם ynet הסביר רוזן כי העיתוי של העלאה, בעיצומה של המחאה

   נגד יוקר המחאה, הוא שהוביל אותו ואת חברו לספסל הלימודים, לעלות את הדרישה: "אנחנו חושבים שצעד כזה בתקופה הנוכחית מקומם ומצביע על אטימות. אנו מצפים שמוסדות הלימוד ישקיעו כסף ויסייעו לנו, כסטודנטים שכבר כך כורעים תחת הנטל הכלכלי, וכאלה שמובילים את המחאה כנגד יוקר המחייה, בטח שלא יכבידו עוד יותר". לדברי רוזן, השניים כבר פועלים מול מוסדות שונים, ומקווים לראות תוצאות בקרוב.

   

  מנגד, ראשי הסטודנטים לא מתנגדים ששכר הלימוד יעלה. מהתאחדות הסטודנטים הארצית ואגודת הסטודנטים בתל אביב נמסר כי ההצמדה למדד מוסכמת ומקובלת על הסטודנטים ואין להם טענות בעניין.

   

  מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: "לא מדובר בייקור של שכר הלימוד, אלא בהיותו צמוד למדד. שכר הלימוד באוניברסיטאות נקבע על ידי ועדות ציבוריות שחברים בהם נציגי הסטודנטים, הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה, משרד האוצר ונציגי האוניברסיטאות. כל שינוי בשכר הלימוד צריך להיות בהסכמה של כל הגופים המעורבים". מוועד ראשי המכללות נמסר: "אנו גובים שכר לימוד בהתאם להנחיות ות"ת. הסכום שהופץ בשובר התשלום במכללות זהה לשנת הלימודים תשע"א".

   

  בהכנת הידיעה השתתף תומר ולמר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אוניברסיטת ת"א. שני סטודנטים פתחו במחאה
  צילום: גלעד קוולרצ'יק
  מומלצים