שתף קטע נבחר

נתניהו מתגונן מהדו"ח: "עשרות שנות הזנחה"

ישי שאל אם "רוצים שאעלה על כבאית" אחרי פרסום טיוטת דו"ח אסון הכרמל, לשכת רה"מ גלגלה את הכדור לקודמיו של נתניהו. המבקר צפוי לקבוע שטיפול המשטרה, הכבאות והשב"ס מצביע על מחדל בהתמודדות עם מצבי חירום לאומיים בשגרה

מאחורי "המחדלים, הכשלים והמסקנות". מבקר המדינה, שהעביר את טיוטת דו"ח אסון הכרמל לשורת גורמים המוזכרים בו ופרסם היום (א') הודעה מיוחדת ובה גם כותרת הדו"ח - "המחדלים, הכשלים והמסקנות" - לא מתכוון ככל הנראה להטיל אחריות אישית על בעלי התפקידים שכשלו בדרג הביצועי בשטח. עם זאת, גורמים המעורים בנושא סיפרו כי המבקר צפוי לקבוע כי טיפול המשטרה, הכבאות ושירות בתי הסוהר מצביע על מחדל חמור בהתמודדות עם מצבי חירום לאומיים בעיתות שגרה.

 

לאחר ששר הפנים אלי ישי התגונן ותהה "מה רוצים, שאעלה על כבאית?", גם בלשכת ראש הממשלה התייחסו לטיוטה ואמרו כי ילמדו ויתייחסו אליו. "ממשלת ישראל הנוכחית היא זו שהקצתה פי 10 משאבים לשדרוג מערך כיבוי האש, לאחר הזנחה של עשרות שנים, וזאת עוד לפני השריפה בכרמל", אמרו.

 

"ראש הממשלה בנימין נתניהו הוביל את הבאת המטוסים שסייעו רבות לכיבוי, ודו"ח המבקר מציין זאת", טענו בלשכה. "לאחר השריפה הוביל נתניהו, בסיוע שריו, את בניית מערך הכיבוי. המוטס, שהוכיח את עצמו כשכיבה כבר למעלה מ-70 שריפות, לרבות השריפה הגדולה ביער ירושלים, שאיימה לשרוף את יד ושם ולהצית את מאגר הדלק פי גלילות".

 

בהודעת המבקר מיכה לינדנשטראוס נכתב כי "טיוטת הדו"ח מגלה סדרה ארוכה של מחדלים וכישלונות. התוצאה הטרגית היא שלא נמנעה השריפה הקטלנית בכרמל אשר גבתה מחיר חסר תקדים בהיקפו". גורמים המעורבים בנושא מספרים כי המבקר צפוי לפרסם בדו"ח הסופי שהאחריות לכשלים באסון - בו נהרגו 44 בני אדם, רובם סוהרי שב"ס, באוטובוס שהיה אמור להביאם לכלא דמון - מוטלת על משרד הפנים ועל העומד בראשו, אלי ישי. עם זאת, הטיוטה הועברה גם לנתניהו, לשר האוצר יובל שטייניץ ולשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' והמבקר צפוי להטיל גם עליהם אחריות לכישלון.

 

גורמים המעורים בנושא אמרו כי בדו"ח צפוי לינדנשטראוס לכתוב כי האחריות למחדלים ולכישלונות החמורים, שהובילו לשריפה הקטלנית, לא יכולה להישאר יתומה. הגורמים הוסיפו כי למרות שהמבקר סבור שאחריות זו רובצת לפתחי בעלי התפקידים שכשלו, אין בכך כדי לפטור את הממשלה וחבריה מאחריות משותפת למחדלים ולכישלונות.

 

עוד מציינים הגורמים כי המבקר עשוי להזכיר את מכתבו ב-2007 של שר הפנים לשעבר, מאיר שטרית, לראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט. "מערך הכיבוי רחוק מלעמוד בצרכים של מדינת ישראל", כתב אז שטרית, ושנתיים אחר כך גם שר הפנים הנוכחי, אלי ישי, התריע בעניין.

  

גורמים שמעורים בנושא סיפרו עוד כי המבקר עשוי להזכיר תכתובות בין ישי לבין האוצר, בה התריע שר הפנים מדי חודש על מצב הכבאות, וביקש לקבל תוספת תקציב. עוד יעסוק המבקר, לדברי הגורמים, בנושא אי העברת חומרים מעכבי בעירה.

 

 לינדנשטראוס צפוי לקבוע כי האחריות לכישלונות מוטלת לא רק על הממשלה הנוכחית, אלא גם על הקודמת.


פורסם לראשונה 14/08/2011 18:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
44 נהרגו באסון
צילום: יואב זיתון
ישי. התריע, אבל הוא האחראי
צילום: נועם מושקוביץ
לינדנשטראוס. מחדלים ומסקנות
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים