שתף קטע נבחר

דו"ח השריפה: הממשלה עצמה עיניים, לא הש"ג

גורמים הבקיאים בטיוטת דו"ח המבקר על אסון הכרמל, אמרו כי בניגוד לעבר, הפעם כשלון הדרג הביצועי בשטח לא יפטור את קברניטי המדינה מהצורך להסביר את המחדלים. מלבד נתניהו וישי, גם שטייניץ יספוג ביקורת - על עיכוב הכספים לכבאות

גורם בכיר בלשכת מבקר המדינה אמר אמש (יום א') ל-ynet כי החלטתו של המבקר, מיכה לינדנשטראוס, להזכיר בטיוטת הדו"ח על אסון הכרמל את אחריותם למחדל של שלושה שרים ספציפיים וראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא הייתה מקרית. "לינדנשטראוס רוצה להדגיש כי לארבעת האישים יש אחריות כוללת על המחדלים והכשלים בשריפה הגדולה", אמר הגורם.

 

בהודעה שפרסם אתמול המבקר נכתב כי טיוטת הדו"ח, שהועברה לשורה של אישים המוזכרים בו, "מגלה סדרה ארוכה של מחדלים וכשלונות", וכי "התוצאה הטרגית היא שלא נמנעה השריפה הקטלנית בכרמל אשר גבתה מחיר חסר תקדים בהיקפו". לפי גורמים משפטיים, האישים שיספגו את חצי הביקורת העיקריים בדו"ח הם נתניהו, שר הפנים אלי ישי, שר האוצר יובל שטייניץ, והשר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ'.


האנדרטה להרוגי אסון הכרמל. דרג השטח לא אשם (צילום: אחיה ראב"ד)

 

לדברי אישים הבקיאים בטיוטת הדו"ח, המבקר יקבע שלמרות הכישלון בשטח, מעשי הדרג הביצועי אינם יכולים לפטור את הממשלה מאחריות למחדלים ולכישלונות, ושהדרג הממשלתי וקברניטי המדינה צריכים להסביר כיצד אלה התרחשו. הוא יקבע כי מעשיהם היו עד כדי עצימת עיניים לסכנה וכי אסור לגלגל את מלוא האשמה לש"ג.

 

לפי גורמים, בטיוטת הדו"ח תיוחס לשר הפנים, אלי ישי, ולמשרדו אחריות לכשלים ולמחדלים שגרמו לאסון. המבקר, אמרו, מותח ביקורת קשה גם על השר שטייניץ משום שעיכב לכאורה כספים שהיו מיועדים למשרד הפנים ולשירותי הכבאות. הם אמרו כי באשר לכשל המשטרתי, קובע המבקר בטיוטת הדו"ח כי בזמן האסון המתהווה בכרמל לא הייתה שליטה על צירי התנועה, ולגבי שירות בתי הסוהר הוא צפוי לקבוע כי לא הייתה שליטה על פינוי כלא דמון ובחירת נתיבי החילוץ והזרמת הכוחות.

 

לדברי אנשים הבקיאים בפרטי טיוטת הדו"ח, מיוחסת בה אחריות גם לממשלות ישראל השונות בשנים האחרונות. לפי הטיוטה, הן ידעו על המחדל המתמשך, ולא עשו די. "אם עד עכשיו היינו רגילים שדו"ח המבקר מותח ביקורת על הדרגים בשטח ועל הש.ג, עכשיו מי שיצטרך לנפק הסברים - והסברים טובים - אלה השרים", אמר הגורם הבכיר בלשכת המבקר.

 

נתניהו והשרים מתגוננים

פרק אחר, אמרו הגורמים, יוקצה למשרד לביטחון פנים. המבקר קובע שגם במשטרה ובשירות בתי הסוהר התגלו ליקויים חמורים בפיקוד ובשליטה, ומותח על גופים אלה ביקורת חריפה. עוד תוקף המבקר את משרד הביטחון (אף שהוא אינו מטיל אחריות מיניסטריאלית על שר הביטחון, הוא קובע כי לא עשה די כדי לתקן את הליקויים שהתגלו במלחמת לבנון השנייה - א.ג), וכן את רשות החירום הלאומית של המשרד ואת פיקוד העורף, שבהתנהלותם נמצאו ליקויים.


מנסים להשתלט על האש בדצמבר. נתניהו מתגאה במטוסים (צילום: AP)

 

מלשכתו של השר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', נמסר בתגובה: "אסון הכרמל פגע בכולנו. אנחנו מחבקים את המשפחות השכולות ונעשה כל שלאל ידינו על מנת שלא להוסיף לצער ולכאב. טיוטת דו"ח המבקר הגיעה למשרד לביטחון פנים, והיא תיבחן באופן מקצועי ומעמיק. ההתייחסות תועבר למבקר המדינה. מאחר שמדובר בטיוטה חסויה, אין בכוונתנו להתייחס לממצאיה".

 

גורם המקורב לנושא אמר כי קציני משטרה, מהדרג הגבוה ועד לנמוך, צפויים לקבל הערות על תפקודם - וכך גם קצינים בשירות בתי הסוהר. בדו"ח צפויה להימתח ביקורת על התיאום בין המשטרה לשב"ס, וכן ביקורת על חוסר התיאום בתוך גורמי הכבאות. "מדובר ברעידת אדמה מבחינת המשטרה", אמרו.

 

אתמול התנערו בכירי הממשלה מאחריות. שר הפנים, אלי ישי, התגונן ושאל "מה רוצים, שאעלה על כבאית?", ומלשכת

ראש הממשלה נמסר כי "ממשלת ישראל הנוכחית היא זו שהקצתה פי 10 משאבים לשדרוג מערך כיבוי האש, לאחר הזנחה של עשרות שנים, וזאת עוד לפני השריפה בכרמל".

 

בלשכת נתניהו טענו עוד: "ראש הממשלה הוביל את הבאת המטוסים שסייעו רבות לכיבוי, ודו"ח המבקר מציין זאת. לאחר השריפה הוביל נתניהו, בסיוע שריו, את בניית מערך הכיבוי המוטס, שהוכיח את עצמו כשכיבה כבר למעלה מ-70 שריפות, לרבות השריפה הגדולה ביער ירושלים, שאיימה לשרוף את יד ושם ולהצית את מאגר הדלק פי גלילות".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביעד גליקמן, אטילה שומפלבי ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רה"מ נתניהו. בממשלה עצמו עיניים?
צילום: מרק ישראל סלם
שר הפנים ישי. אחריות לכשלים ולמחדלים
צילום: נועם מושקוביץ
שטייניץ. עיכב כספים
צילום: גיל יוחנן
השר אהרונוביץ'. "הטיוטה תיבחן לעומק"
צילום: חגי אהרון
מומלצים